Zkáza čínské lodi proběhla během dvou minut, říká její kapitán

Ničivý zásah tornáda a zkázu výletní lodi na řece Jang-c-ťiang od sebe dělily pouhé dvě minuty. Uvedl to kapitán čínského plavidla, které se v pondělí potopilo s téměř 460 lidmi na palubě. Přežít se podařilo čtrnácti lidem, devatenáct lidí je mrtvých, po dalších pátrají čínští záchranáři a armáda. Naděje na pomoc pohřešovaným se ale rozplývá, situaci komplikuje špatné počasí.

Loď plula po řece z východočínského Nankingu do středočínského Čchung-čchingu. Potopila se během silné bouře v pondělí kolem půl desáté v noci místního času nedaleko města Wu-chan v provincii Chu-pej. Na palubě cestovalo 456 lidí, převážně starších turistů. Původně média informovala o tom, že na lodi bylo 458 osob. Podle posledních údajů neštěstí přežilo 14 lidí, mezi nimi i kapitán a hlavní inženýr, a 14 dalších zahynulo. Po ostatních pátrá přes 1000 policistů, 30 vojáků a desítky potápěčů čínského námořnictva.

Potvrzeno: V oblasti udeřilo tornádo

Podle kapitána a hlavního inženýra neštěstí způsobil zásah tornáda, plavidlo se mělo potopit během jedné či dvou minut od jeho úderu. Posádka proto ani nestihla vyslat nouzové volání; neštěstí ohlásilo až sedm přeživších z lodi, kteří po jejím potopení doplavali na břeh. Rychlý sled událostí potvrdil i přeživší Čang Chuej, který měl podle svých slov sotva půl minuty na to, aby popadl záchrannou vestu a vyběhl z kajuty. Loď se v jednu chvíli naklonila až o 45 stupňů. Muž na nic nečekal a skočil do řeky.

„Kapky deště, které mne bily do obličeje, byly jako kroupy. Snažil jsem se zadržovat dech, ale voda mi přesto vnikala do úst,“ uvedl. Nebyl schopen plavat, řeka jej unášela. Ve vodě slyšel i další hlasy, ale ty prý brzy utichly. O několik hodin později, kolem svítání, doplul na břeh.

Vyšetřovatelé sdělili, že loď s největší pravděpodobností nebyla přetížená a měla na palubě dostatek záchranných vest pro všechny cestující na palubě. Kapitána a hlavního inženýra začala policie vyslýchat. Meteorologové rovněž potvrdili, že v oblasti řádilo tornádo, v Číně poměrně vzácný úkaz, výpovědi přeživších se navíc na průběhu havárie shodují.

Zpravodajka ČT: Pátrá se na dvou stech kilometrech řeky (zdroj: ČT24)

Záchranáři pročesávají přes 200 kilometrů vodního toku

Úřady na místo nehody dnes vyslaly desítky dalších potápěčů, takže jich nyní v řece působí 180. Do lokality byl také dopraven obří jeřáb, který by případně mohl být použit ke zvednutí plavidla, jež je obrácené dnem vzhůru. Naději na přežití by mohly dát případné vzduchové kapsy; záchranáři zvažují, zda se mají prořezat do trupu lodi, jehož malá část vyčnívá nad hladinu, nebo se pokusit plavidlo vrátit do původní polohy. V případě nerozvážného vytvoření otvorů do trupu lodi by ale mohly být kapsy poškozeny.

Potápěči zatím důkladně pročesávají vnitřek lodi, kromě nepříznivého počasí se ale potýkají se spoustou dalších překážek, jako jsou dveře kajut zablokované stoly a lůžky. Oblast pátrání po přeživších byla rozšířena na 220 kilometrů po proudu řeky, sdělila televize. Těla obětí totiž mohla rozvodněná řeka odnést do velké vzdálenosti. To potvrzuje i fakt, že tři těla byla podle čínských státních médií nalezena 50 kilometrů od místa neštěstí.