Zemřel tvůrce lechtivého časopisu Playboy

Ve věku 91 let zemřel zakladatel slavného pánského časopisu Playboy Hugh Hefner. Oznámila to společnost Playboy Enterprises s tím, že skonal z přirozených příčin. Hefner se stal díky Playboyi multimilionářem a vytvořil obchodní impérium zahrnující kasina a noční kluby, v nichž hosty vítaly dívky v typických kostýmech se zaječíma ouškama.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Můj otec prožil výjimečný a ohromující život mediálního a kulturního průkopníka, který byl vůdčím hlasem jednoho z nejvýznamnějších sociálních a kulturních hnutí naší doby hájícího svobodu projevu, občanská práva a sexuální svobodu,“ prohlásil Hefnerův syn Cooper, který působí v Playboyi jako kreativní šéf.

Hefnerův časopis Playboy pomohl v 50. letech minulého století zahájit sexuální revoluci a přispěl k tomu, že se nahota stala respektovanou součástí mainstreamových médií. Feministky a další kritici nicméně Hefnera často obviňovali, že ženy degraduje na pouhé sexuální objekty nebo že je ve své luxusní vile Playboy Mansion využívá de facto k prostituci.

Své vnady v časopise vystavily na odiv mimo jiné herečka Marilyn Monroeová, zpěvačka Madonna či modelka Cindy Crawfordová. Sám Hefner ale Playboy nepovažoval za výhradně erotický časopis. „Vždy jsem Playboy považoval za časopis o životním stylu, jehož je sex důležitou součástí,“ řekl v jednom z rozhovorů s televizí CNN.

Do Playboye tak psali význační literáti jako Kurt Vonnegut, Vladimir Nabokov či Joyce Carol Oatesová, další známé osobnosti jako zpěvák John Lennon, dlouholetý kubánský vůdce Fidel Castro nebo černošský duchovní a aktivista Martin Luther King věnovaly časopisu exkluzivní rozhovory.

V posledních letech se Playboy, považovaný za etalon pánských časopisů, potýkal s klesajícím zájmem. V roce 2015 se magazín, k němuž vždy neodmyslitelně patřily obnažené dívky ve smyslných polohách, rozhodl s nahotou skoncovat, neboť ji považoval za překonanou. Letos se ale obnažené ženy na stránky časopisu vrátily, protože Playboy uznal, že zavržení osvědčeného obsahu bylo chybou.

Jako jeden z důvodů pro svůj hédonický styl života, jehož součástí byly dekadentní večírky v luxusním sídle Playboy Mansion v Los Angeles i spousta milenek a manželek vybíraných z řad modelek časopisu Playboy, uváděl Hefner svůj rodinný původ.

„Jedním z důvodů, proč jsem takový, jaký jsem, jsou mé hluboké puritánské kořeny. Moji rodiče jsou puritáni, abstinenti. U nás doma se nepil alkohol. Nemluvilo se o sexu. A já, myslím, viděl od mládí bolestivou a pokryteckou stránku tohoto přístupu,“ konstatoval Hefner.

Zakladatel Playboye Hugh Hefner
Zdroj: Reuters

Svůj život pak charakterizoval jako život věčného chlapce. „Většina mého života se podobala snu dospívajícího mladíka o životě dospělých. Jako bych byl pořád chlapcem, skoro takovým jako Peter Pan, a mohl žít přesně ten dokonalý život, jaký jsem chtěl žít,“ řekl Hefner v rozhovoru s listem Los Angeles Times.

Hefner byl třikrát ženatý. Přestože plánovanou třetí svatbu jeho tehdejší přítelkyně a nyní jednatřicetiletá vdova Crystal Harrisová v červnu 2011 na poslední chvíli zrušila, pár si nakonec řekl 'ano' v posledních hodinách roku 2012.

Ještě za svého života vyslovil Hefner přání být po smrti nablízku slavné Marilyn Monroeové. Proto si také koupil na losangeleském hřbitově, kde je legendární herečka pochována, volný hrob hned vedle jejího.

„Hugh Hefner byl velikánem nakladatelského podnikání, žurnalistiky, svobody projevu a lidských práv. Byl originální a byl to můj přítel,“ napsal v reakci na jeho úmrtí legendární moderátor televize CNN Larry King.

Playboy
Zdroj: ČT24/Wikipedia.org

„Nesmírně si vážím toho, že jsem byla součástí týmu Playboy. Budeš nám moc chybět,“ posteskla si celebrita televizních reality show Kim Kardashianová.

„Díky, že jsi mě vybral a přivedl do magického světa Playboye. Nepřestávám plakat a neumím si představit, kolik zajíčků pro tebe pláče. Jsi třída,“ uvedla modelka a herečka Carmen Electra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí jednu oběť a přes dvacet zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech jednu oběť a přes dvacet zraněných. Několik z nich bylo i v sobotu odpoledne stále v nemocnici. Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř pěti set dronů a čtyřiceti raket, přičemž cílilo na energetickou i civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 48 mminutami

Italská policie zadržela devět lidí. Má podezření, že financovali Hamás

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci, uvedla v sobotu tisková agentura ANSA. Dle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (asi 170 milionů korun), které původně vybraly pro dobročinné účely.
před 51 mminutami

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 58 mminutami

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 3 hhodinami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 5 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 7 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili v sobotu po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si vyžádal už desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a rovněž Číny.
05:08Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie následně podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...