Zemřel legendární moderátor Larry King

Ve věku 87 let zemřel americký moderátor Larry King, informuje agentura Reuters. V posledních dnech se v nemocnici léčil s covidem-19. Za svou kariéru vyzpovídal řadu prezidentů, celebrit, autorů, vědců, komiků i sportovců, poznamenává stanice NPR.

Ve svém oboru byl legendou, v televizní a rozhlasové publicistice působil přes šedesát let. Když v prosinci 2010 končil na americké zpravodajské televizi CNN jeho pravidelný pořad, poctu mu v předtočeném prohlášení vzdal i tehdejší prezident Barack Obama, který ho označil za „jednoho z velikánů vysílání“.

Přiznával, že na rozhovory se nikdy moc nepřipravoval. Většinou prý nečetl ani informace, které mu o jeho protějšku vyhotovil tým spolupracovníků. „Hluboké znalosti vyvolávají detailní otázky, které většinu lidí nudí,“ říkal. „Kromě toho se nerad ptám na to, co už vím. Má nedbalá příprava mě nutí, abych byl vnímavý a pozorně naslouchal.“

V červnu 2013 začal spolupracovat mimo jiné s televizní stanicí Russia Today (nyní RT), kde uváděl politické debaty ve dvou politických talkshow. Za to si vysloužil kritiku, protože RT je jedním z hlavních propagandistických kanálu režimu Vladimira Putina směrem do zahraničí.

Desítky tisíc rozhovorů

Kingův život připomíná jízdu na horské dráze. Vzešel z chudé židovské rodiny v newyorském Brooklynu, kde získal svůj nezaměnitelný přízvuk. Ve škole byl průměrným a neukázněným studentem. Kariéru odstartoval na rádiu Florida A. M. – tehdy ještě v řadách pomocného personálu. Později se ale chytil. Moderoval v rozhlase, psal sloupky do novin a pro televizi komentoval fotbalové zápasy.

Jeho sláva začala narůstat. V roce 1971 byl však obžalován z loupeže; svému obchodnímu partnerovi údajně ukradl pět tisíc dolarů. Šetření bylo sice zastaveno, ale Kingova kariéra byla v troskách. Trvalo téměř další čtyři roky, než začal opět pravidelně pracovat v rozhlase.

Přelomem v jeho životě se stal rok 1978, kdy mu společnost MBN dala šanci uvádět vlastní talk-show. Sedm let poté už King dostal životní příležitost od zakladatele CNN Teda Turnera a dokonale ji využil.

Pořad Larry King Live uváděla CNN nepřetržitě od roku 1985. Probírala se v něm různá témata, od románků hollywoodských hvězd přes teorie o UFO až po prezidentská klání. Své hosty King nikdy nešetřil, ale ani je zbytečně nezaháněl do úzkých. „Hosta neohrožuji, nesoudím, zabývám se spíše pocity,“ řekl slavný moderátor. 

Množství lidí, které King za svou kariéru vyzpovídal, dosahuje podle CNN 40 tisíc. Patří mezi ně plejáda prezidentů a prvních dam, tibetský vůdce dalajlama, Martin Luther King, první popravená žena v Texasu, lady Diana, Mike Tyson nebo bratři Kennedyové. V roce 1993 s Kingem mluvil tehdy stále vlivný ruský exprezident Michail Gorbačov. Ve své knize To nejlepší z Larry King Live k tomu jinak uštěpačný moderátor dodává: „Gorbačov živě v mém pořadu! Tu a tam se musím štípnout.“