Zastřelený útočník v Bruselu měl u sebe vlajku IS, dva zadržené už propustili

Belgická policie propustila 16.3.2016 bez obvinění dva muže zadržené po úterní střelbě na bruselském předměstí Forest. Stále tak pátrá po dvou lidech. Ozbrojencem, kterého při razii zastřelili, byl Alžířan, který v zemi pobýval nelegálně. V bytě se našla vlajka IS, kalašnikov a jedenáct zásobníků. Policejní manévry mohou pokračovat i několik dní.

Úterní razie měla být jen jednou z mnoha, očekávalo se, že byt na periferie belgické metropole bude prázdný. „V momentě, kdy se otevřely dveře bytu, byly zde dvě osoby ozbrojené těžkými zbraněmi a kalašnikovy. Začaly pálit na policisty,“ popsal mluvčí belgické federální prokuratury Eric Van Der Sypt.

Po krátké přestřelce byli tři z šesti zasahujících policistů zraněni, mezi nimi také francouzská policistka. Ostatní zachránily neprůstřelné vesty. „Díky profesionální reakci policistů na místě se podařilo vyhnout závažným následkům,“ dodal Van Der Sypt.

Policisté se z bytu stáhli, ostřelovači speciálních sil, které na místo dorazily v zápětí, se podařilo zabít jednoho z ozbrojenců. Byl jím pětatřicetiletý Alžířan Mohamed Ben Caed. U jeho těla byly nalezeny džihádistické knihy a vlajka samozvaného Islámského státu. V zemi pobýval nelegálně, policii nebyl známý, s výjimkou jediného záznamu o krádeži z roku 2014.

Zadrženi dva podezřelí

Dvěma lidem se podařilo policii utéci, bylo po nich vyhlášeno pátrání. Policie zatím dvě osoby zadržela, bez obvinění je ale ve středu odpoledne propustili. Jeden z nich byl kolem osmé hodiny večerní v jedné z bruselských nemocnic hospitalizován s frakturou nohy. Lékaři jej ihned operovali. Člověk, který jej do nemocnice přivezl, uprchl poté, co na místo přijela policie.

Během noci proběhly další prohlídky ve čtvrti Forest, během jedné z nich byl zadržen další podezřelý, při jiné byly objeveny zbraně a munice. Zapojení dvou zadržených do úterní přestřelky bylo prověřováno, proto nemohla být zveřejněna jejich identita. 

Nestigmatizujme naši čtvrť, region nebo mládež. Jde o pět deset radikálů ze čtvrti, která má přes 50 tisíc obyvatel.
Marc-Jean Ghyssels
starosta bruselské čtvrti Forest

Bratři El Bakraouiovi?

List Le Soir s odvoláním na francouzské policejní zdroje napsal, že razie se netýkaly pátrání po Salahu Abdeslamovi, který je hledaný kvůli loňským atentátům v Paříži. Podle serveru DH.be by zadrženými mohli být bratři El Bakraouiovi. Ti jsou hledaní kvůli terorismu a vyhýbání se výkonu trestu.

  • Server DH.be zveřejnil údajnou podobiznu jednoho z mužů.

„Mohli to být právě oni, kdo utekl z bytu, který chtěla policie prohledat,“ napsal server. Ibrahim byl v roce 2010 odsouzen za střelbu po policistovi. Zúčastnil se ozbrojeného přepadení a byl odsouzen k devíti letům vězení. Khalid dostal v roce 2011 pětiletý trest za přepadávání motoristů. „V minulosti už na policii z kalašnikovů měli střílet,“ informuje zpravodaj ČT Bohumil Vostal.

Razie v belgické čtvrti Forest jsou reakcí na loňský teroristický útok v Paříži. Belgická federální prokuratura uvedla, že od 14. listopadu v Bruselu proběhlo více než sto domovních prohlídek. Zadrženo bylo 58 osob, dalších 23 v souvisejících případech. Premiér Charles Michel oznámil, že policejní operace budou pokračovat „v příštích hodinách i dnech“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rozpoznávací nástroje dokáží odhalit deepfake videa. Většinou jsou ale placené

Umělou inteligenci využívají i „ochránci internetu“. Ty nejlepší rozpoznávací nástroje totiž dokáží ve většině případů odhalit i videa vytvořená nebo upravená pomocí AI, která už lidi přelstí. S nárůstem podvodů a deepfake videí jsou tyto technologie stále důležitější. Většina takových nástrojů je ale placená a ty ve verzích zdarma obvykle tak dobře nefungují. Podobné nástroje proto zatím mají jen ti největší hráči v oblasti kyberbezpečnosti. Podle odborníků ale jejich počet poroste. Důležitý stále zůstává i kontext. I tady nicméně dokáží nástroje pomoci. Třeba rozpoznat, kdo na videu mluví, nebo analyzovat informace ve videu a s pomocí AI je pak srovnat s realitou.
před 6 mminutami

ICE nelegálně uvěznil skoro čtyři a půl tisíce lidí, rozhodly soudy

Stovky amerických soudů po celých USA nezávisle na sobě rozhodly, že Imigrační a celní úřad Spojených států amerických (ICE) od října minulého roku nelegálně uvěznil přes 4400 lidí. Federální úřad po nástupu Donalda Trumpa na post amerického prezidenta výrazně zpřísnil přístup k imigrační politice. I přes soudní rozhodnutí pokračuje tamní vláda v zatýkáních a masivních deportacích, což dále zahlcuje soudní systém. Do konce roku má navíc ICE utratit 38,3 miliardy dolarů na výstavbu detenčních center po celé zemi.
před 1 hhodinou

Střelba na hokeji v USA má nejméně dvě oběti

Nejméně tři mrtvé, včetně podezřelého, si vyžádala střelba během pondělního hokejového utkání mládežnických týmů v Pawtucket v americkém státu Rhode Island na severovýchodě USA. Další tři lidé byli hospitalizováni v kritickém stavu, oznámily agentury s odvoláním na policii.
před 2 hhodinami

Trump varuje Teherán před následky, pokud nepřistoupí na dohodu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že se nepřímo zúčastní rozhovorů s Íránem, jejichž další kolo má v úterý začít v Ženevě. Varoval Teherán před následky, pokud nebude ochoten se dohodnout o svém jaderném programu.
před 4 hhodinami

Nebe nad Kyjevem pomáhají střežit i američtí a nizozemští piloti, píše web

Nebe nad Kyjevem pomáhají střežit i veteráni amerického a nizozemského letectva. Spolu s ukrajinskými letci působí v letce vyzbrojené stíhačkami F-16, která zasahuje hlavně proti ruským střelám s plochou dráhou letu a ruským dronům, napsal francouzský server Intelligence Online.
před 7 hhodinami

Ukrajincům se v některých oblastech daří postupovat, píší média

Ukrajinské armádě se minulý týden dařilo na některých úsecích fronty postupovat. Web Kyiv Post s odvoláním na armádní zdroje uvedl, že obránci dokázali osvobodit jedenáct vesnic. O postupu ukrajinských sil informovala i agentura AFP. Někteří analytici se domnívají, že za vojenskými úspěchy Kyjeva stojí především problémy s internetovým systémem Starlink, které v únoru zaznamenala ruská armáda.
před 9 hhodinami

Brutální vražda pravicového aktivisty v Lyonu otřásá Francií

Francouzskou společností a politikou se dál šíří otřesy po násilné smrti 23letého muže v Lyonu. Krajně pravicového aktivistu Quentina Deranqueho surově zabila skupina krajně levicových útočníků, podle prokuratury ho napadlo nejméně šest maskovaných lidí. Vyšetřovatelé už čtvrtým dnem marně pátrají po vinících, vyslechli patnáct svědků, nikoho ale zatím neobvinili. Deranque se zapojil do ultrakonzervativních kruhů před dvěma roky. Minulý čtvrtek pomáhal organizovat protest proti levicové europoslankyni Rimě Hassanové, který svolala antiimigrační feministická skupina Némésis. Prezident Francie Emmanuel Macron vyzývá společnost k uklidnění situace.
před 10 hhodinami

Protesty ultraortodoxních židů proti odvodům zvyšují napětí v Izraeli

Velké polemiky vyvolal nedělní incident, při kterém dav ultraortodoxních židů napadl vojačky izraelské armády. Armáda v pondělí uvedla, že uniformované ženy šly navštívit jednoho rekruta. Právě odmítání povinné vojenské služby vyvolává rostoucí protesty ultraortodoxní komunity, které štěpí izraelskou společnost. Ultraortodoxní židé považují odvody za ohrožení svého životního a náboženského stylu.
před 11 hhodinami
Načítání...