Zachvaťte bašty Asada, vyzval po ruských náletech šéf An-Nusry

Šéf radikální sunnitské fronty An-Nusra abú Muhammad Džulání vyzval povstalce k vystupňování útoků na bašty prezidenta Bašára Asada. Podle něj má jít o reakci na zabíjení sunnitů Ruskem. Džulání také prohlásil, že ruská intervence je odsouzena ke stejnému selhání, jako vojenská podpora Íránu nebo libanonského Hizballáhu.

Prohlásil také, že ruská vojenská intervence, jejíž cílem je zachránit Asadův režim před pádem, je odsouzena ke stejnému selhání, kterým skončila vojenská podpora Íránu a libanonského radikálního hnutí Hizballáh.

Džulání rovněž prohlásil, že ruské letecké údery prakticky nemíří na teroristické hnutí Islámský stát (IS), ale na povstalecké skupiny, které na sebe nejvíce vážou Asadovy vojenské síly. „Jasně vědí, že Islámský stát neohrožuje režim, neboť území pod jeho kontrolou nesousedí s centrálními oblastmi režimu,“ dodal k ruským náletům.

Není jiná možnost než vystupňovat bitvu a cílit na alávistká města a vesnice v (governorátu) Latákíja. Obracím se na všechny frakce, aby každý den zasahovaly jejich vesnice stovkami raket tak, jako to oni činí sunnitským městům a vesnicím.
abú Muhammad Džulání

Ruskou intervenci Džulání označil za novou křížovou výpravu z Východu, ke které se Moskva odhodlala až po sérii vojenských úspěchů, které ohrozily Asada. Zároveň řekl, že válka v Sýrii přiměje Rusy zapomenout na hrůzy, kterým čelili během sovětské invaze do Afghánistánu.

  • An-Nusra, která se hlásí k teroristické organizaci Al-Káida, je vedle konkurenční IS nejdůležitější džihádistickou skupinou v zemi.
  • USA a další západní státy ji zařadily na seznam teroristických skupin.
  • Ovládá provincii Idlib na severozápadě země, kde spolupracuje s dalšími rebelskými formacemi, přítomna je i v Aleppu či na jihu země.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na Sumy zabil nejméně pět lidí, Oděsa hlásí dva mrtvé

Ruský útok leteckými pumami na město Sumy zabil pět lidí včetně jednoho dítěte a dalších třicet zranil, informoval šéf správy Sumské oblasti Oleh Hryhorov. Při ruském úderu na Oděsu zahynuli dva lidé, píše Reuters. Pod útokem se ocitl také Slovjansk v Doněcké oblasti, tam ruské letecké bomby zabily jednoho člověka a tři zranily. Už v noci na sobotu čelil ruskému raketovému útoku i Kyjev, místní úřady hlásí zásahy nebytových budov a energetického objektu a desítku zraněných. Ukrajina uvedla, že zasáhla asi třicet ruských lodí v Azovském moři.
04:08Aktualizovánopřed 59 mminutami

Polsko si připomíná masakry na Volyni. Vznikne zeď paměti, uvedl Tusk

Polský premiér Donald Tusk v sobotu slíbil postavit ve Varšavě zeď paměti, která bude připomínat Poláky zahynulé ve válkách dvacátého století na území současné Ukrajiny. Učinil tak v den, kdy si Polsko připomíná „krvavou neděli“, kterou v roce 1943 vyvrcholily masakry Poláků ukrajinskými nacionalisty na Volyni. Masakry Tusk označil za genocidu a varoval před tím, aby reakcí na nacionalismus byl další nacionalismus.
19:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tajfun Bavi dorazil k Číně, úřady evakuovaly přes 1,7 milionu lidí

Tajfun Bavi dorazil v sobotu pozdě odpoledne SELČ k pevnině Číny, konkrétně k provincii Če-ťiang. Podle státních médií se očekává, že se dále bude pohybovat severozápadním směrem do vnitrozemí a jeho síla bude postupně slábnout. Napsala to agentura AP, podle níž čínské úřady kvůli blížícímu se živlu evakuovaly přes 1,7 milionu lidí a vyhlásily pohotovost. Už předtím Bavi přinesl vydatné deště a silný vítr na japonské souostroví Sakišima a minul sever Tchaj-wanu, kde úřady rovněž preventivně evakuovaly tisíce lidí, informovaly v sobotu agentury Reuters a AFP.
13:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele přesáhl čtyři tisíce

Počet obětí dvou zemětřesení, která v červnu zasáhla Venezuelu, přesáhl hranici čtyř tisíc. Informoval o tom předseda venezuelského parlamentu Jorge Rodríguez. Podle jeho vyjádření ze sobotního večera SELČ zemřelo nejméně 4333 lidí, dalších 16 740 osob bylo zraněno. V pátek úřady udávaly 4118 mrtvých a identický počet zraněných.
00:44Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Některé ruské regiony vyzvaly lidi k práci na dálku a omezení cest auty

Úřady v ruské Novosibirské oblasti vyzvaly obyvatele, aby pracovali na dálku a omezili cestování autem. Učinily tak v prohlubující se palivové krizi, kterou v zemi vyvolaly ukrajinské útoky na ropné rafinerie. V sobotu to napsala agentura AFP, podle níž k podobnému doporučení přikročily úřady i jinde v Rusku. Ukrajina se už pátým rokem brání plnohodnotné vojenské agresi Moskvy.
před 5 hhodinami

Železniční trať v Německu je po požáru uzavřená, policie vyšetřuje sabotáž

Železniční trať mezi Düsseldorfem a Kolínem nad Rýnem na západě Německa je od pátku po požáru uzavřená. Úřady událost vyšetřují jako možnou sabotáž, k činu se totiž přihlásila krajně levicová organizace Kommando Angry Birds, napsala v sobotu agentura DPA. Zatím není jasné, kdy se vlaky po trati opět rozjedou, železniční společnost Deutsche Bahn totiž informovala o rozsáhlých škodách.
před 7 hhodinami

Sanduová jmenovala moldavským premiérem investora Tofana

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v sobotu jmenovala do funkce premiéra investora a manažera Vasilea Tofana, píše Reuters. Tofan již dříve získal podporu vládnoucí Strany akce a solidarity (PAS), která má v parlamentu většinu, uvádí moldavská média. Sanduová řeší vládní krizi po náhlé demisi Alexandrua Munteanua na začátku července. Munteanu byl v čele vlády od loňského listopadu.
11:24Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Pomsta je nevyhnutelná, uvedl Modžtaba Chameneí k zabití svého otce

Íránský nejvyšší vůdce Modžtaba Chameneí přísahal, že pomstí svého zavražděného otce a předchůdce Alího Chameneího. Podle jeho tvrzení je pomsta nevyhnutelná a je „požadavkem národa“. Prohlášení vydal na svém účtu na telegramu u příležitosti pohřebních obřadů za svého otce, který zemřel v prvních okamžicích izraelsko-amerických útoků na Írán 28. února.
14:11Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.