Za loňské nepokoje v Tibetu bude Čína popravovat

Peking - K trestu smrti dnes čínský soud ve Lhase odsoudil dva Tibeťany, kteří se zúčastnili loňských nepokojů v tibetské metropoli. Byli shledáni vinnými ze zakládání smrtících požárů během nepokojů. Dva další obvinění dostali podmíněné tresty smrti s odkladem o dva roky, což v Číně obvykle znamená změnu na doživotní vězení. Jeden člověk byl odsouzen na doživotí. Pětice byla souzena ve třech různých procesech týkajících se žhářství. Další soud nyní běží v případě jiného požáru, který si vyžádal pět obětí.

Protesty buddhistických mnichů proti čínské nadvládě nad Tibetem, které se odehrály loni 14. března, si podle oficiálních údajů vyžádaly smrt 19 lidí a vyvolaly vlnu nepokojů. Tibeťané v exilu však tvrdí, že během následného tvrdého zákroku zemřelo více než 200 osob.

V únoru oznámil viceprezident tibetské regionální vlády, že za nepokoje v Tibetu bylo odsouzeno 76 lidí, aniž ovšem poskytl jakékoli podrobnosti. V letošním roce, kdy uplynulo 50 let od neúspěšného protičínského povstání v Tibetu v roce 1959, zesílily čínské úřady podstatně bezpečnostní opatření, aby zabránily opakování loňských nepokojů.