Voda vytrhávala asfalt a odnášela auta. Belgii zasáhly další záplavy

V sobotu odpoledne a večer zasáhly Belgii bleskové záplavy vyvolané silnými bouřkami. Na jihovýchodě ve městech Dinant nebo Namur se ulice proměnily v řeky a voda vytrhávala asfalt a odnášela zaparkovaná auta. Záchranáři také museli evakuovat blíže neurčený počet lidí, ovšem oběti na životech ani zraněné belgická média v neděli ráno nehlásila.

Nová živelní pohroma páchala škody především v údolí řeky Mázy a přišla jen několik dní po extrémních povodních, které v polovině měsíce zasáhly několik evropských zemí. Belgie se z katastrofy stále vzpamatovává a se záplavami z minulého týdne spojuje 37 úmrtí, další lidé jsou stále pohřešovaní.

„Přišlo to jako minulý týden. Tentokrát byl dotčen celý levý břeh Mázy,“ citoval belgický deník Le Soir večerní hlášení hasičů provincie Namur. Ve stejnojmenném městě museli záchranáři některé domy evakuovat. Čtvrť Bomel byla podle veřejnoprávní vysílací společnosti RTBF v sobotu večer kompletně pod vodou.

Nahrávám video

Odnášená auta, sesuvy půdy, silniční uzavírky

Možná ještě horší situace nastala v Dinantu asi o 30 kilometrů na jih. Starosta Axel Tixhon večer popisoval, že obyvatelé nebyli připraveni a že velká voda odnášela auta, žádné oběti ale neoznámil.

Vozidla, jež strhl proud vody, ve městě zablokovala železniční přejezd, vlaky ale stejně v důsledku nedávných záplav na dané trati nejezdí. RTBF na svém webu ráno informovala i o řadě silničních uzavírek na jihovýchodě Belgie.

Z provincie Valonský Brabant jižně od Bruselu byly hlášeny sesuvy půdy a hasiči museli kvůli zaplaveným domům vyjíždět i v provincii Antverpy na severu země. Po noci na neděli nicméně byla odvolána „oranžová“ výstraha spojená s bouřkami a v platnosti zůstalo už jen varování prvního stupně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dohoda s USA počítá s ukončením americké blokády Íránu, tvrdí Arakčí

Návrh mírové dohody Íránu se Spojenými státy počítá s ukončením americké blokády íránských přístavů a s novým uspořádáním v Hormuzském průlivu. Prohlásil to v pátek večer íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Řekl také, že žádné rozhovory o íránském jaderném programu nezačnou, dokud nebude úmluva zcela převedena do praxe, píší agentury AFP a Reuters.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

V Kyjevě odstranili pomník spisovatele Bulgakova, na sítích vypukly spory

Z ukrajinské metropole byla odstraněna socha sovětského spisovatele Michaila Bulgakova, autora známého románu Mistr a Markétka. Navzdory tomu, že o tomto kroku bylo rozhodnuto už na konci loňského roku, se o něm nyní na sociálních sítích a v médiích vedou spory – a to jak v ukrajinštině, tak ruštině. Odstraňování části památníků na Ukrajině probíhá v souladu s takzvaným dekolonizačním zákonem z roku 2023.
před 1 hhodinou

Na Ukrajině přibývá žen, které vstupují do armády

Na Ukrajině přibývá žen, které chtějí vstoupit do armády. Oproti loňsku jich přibylo sedm tisíc. Celkem ozbrojené síly země, která se pátým rokem brání ruské agresi, čítají přes 75 tisíc vojaček. Loni se přes pět tisíc z nich účastnilo přímých bojů na frontové linii. S trvající válkou v ukrajinské společnosti vyvstává také otázka povinné mobilizace žen.
před 2 hhodinami

SpaceX vstoupila na burzu, Musk je prvním dolarovým bilionářem

Elon Musk se stal prvním dolarovým bilionářem na světě. Pomohl mu k tomu vysoký zájem o akcie jeho společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies), které v pátek vstoupily na burzu Nasdaq. Firma v primární veřejné nabídce akcií (IPO) získala 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob. Akcie zahájily obchodování na ceně 150 dolarů (více než 3100 korun) za kus. Tržní kapitalizace firmy tak činila 1,96 bilionu dolarů. Den pak uzavřely na hodnotě 161 dolarů, tedy se ziskem zhruba dvacet procent, kdy hodnota společnosti přesáhla dva biliony dolarů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Sociální sítě měly výpadek. Nefungoval Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásily během pátku výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Večer se sociální sítě začaly z výpadku pomalu zotavovat, uvedl web Downdetector, který výpadky internetových služeb monitoruje. Mluvčí společnosti Meta Andy Stone uvedl, že firma na řešení problému pracuje, žádné další detaily, včetně možných příčin výpadku, však zatím neoznámila, napsala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Unijní velvyslanci kývli na zahájení prvního bloku přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem

Velvyslanci všech 27 členských států Evropské unie (EU) se shodli na zahájení prvního bloku přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. Rozhovory mají začít v pondělí, uvedli podle agentury Reuters předseda Evropské rady António Costa a kyperské předsednictví Rady EU. Agentura AFP připomíná, že přístupový proces Ukrajiny byl znovu nastartován poté, co jej přestalo blokovat Maďarsko.
před 12 hhodinami

Polsko převzalo první stíhačky F-35

Polské ozbrojené síly oficiálně převzaly své první stíhací letouny F-35. Slavnostního ceremoniálu na základně v Lasku se účastnili představitelé vlády a zástupci armády. Jde o významný krok pro modernizaci polské armády a posílení závazků Varšavy vůči NATO. Zástupce USA na ceremoniálu oznámil, že Washington poskytne Polsku novou čtyřmiliardovou půjčku na americké vojenské vybavení. Stíhačky F-35 má od USA objednané i Česko.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zemřel David Hockney, britský malíř a ikona pop-artu

Ve věku 88 let ve čtvrtek v Londýně zemřel britský malíř David Hockney, který významně přispěl k pop-artovému uměleckému hnutí 60. let minulého století a je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších britských umělců 20. a 21. století. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury s odvoláním na jeho agenturu. Hockneyho obrazy bazénů v Los Angeles, v nichž se zrcadlí kalifornské slunce, se staly ikonickými.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...