Kolombo - Srílanská armáda po měsících bojů obsadila strategické město Púnerín na severu země. Získala tak pozemní přístup na poloostrov Jápané. Ten byl od roku 1993 od zbytku země odříznut územím, které - stejně jako město Púnerín - ovládali Tamilští tygři. Za osamostatnění severu a východu ostrova válčí povstalečtí Tamilové od roku 1983. Od té doby zemřelo více než 70 tisíc lidí.
Vládní síly obsadily strategické město na severu Srí Lanky
Srílanské vládní síly dnes vstoupily do strategicky významného města a dosavadní základny tamilských povstalců na severu země, do Púnerínu. Vybudovaly si tím přístupovou pozemní cestu na poloostrov Jápané. Informovalo o tom ministerstvo obrany. Separatistické hnutí Tygři osvobození tamilského Ílamu zatím zprávu o ztrátě Púnerínu nepotvrdilo a vláda na místo bojů novináře nepouští.
Púnerín leží na severozápadním cípu Srí Lanky a od Jápané, které je v rukou vládních sil, ho dělí jenom laguna. Ráno do něj sice vstoupily vládní jednotky, ale stále se prý bojuje. Jápané bylo dosud možno zásobovat jedině letecky a po moři.
Armádní mluvčí sdělil, že teď se vojsko zaměří na poslední bašty Tamilů na severovýchodě ostrova. Střediskem povstalců je nyní severosrílanské město Kilinočči a armáda na ně bude moci po dnešním obsazení Púnerínu útočit ze tří stran.
Prezident Mahinda Radžapakse nedávno prohlásil, že dostane povstalce na kolena a přinutí je vzdát se a odevzdat zbraně. Také dnes je vyzval, aby se vzdali, v což podle agentur nemůže doufat. Vůdce Tamilů Vélupilláí Prabhákaran, který začal používat taktiku sebevražedných útoků dávno před al-Káidou, svým lidem nařídil, aby v případě, že padnou do zajetí, požili kyanid. Tamilští tygři jsou na seznamu teroristických organizací v USA, Evropské unii i v Indii.
Tamilští tygři bojují proti vládě od roku 1983 a usilují o vytvoření samostatného státu Ílam na severu a východě ostrova. V letošním roce se boje vyostřily, když vláda vypověděla příměří s povstalci. Pětadvacetiletý konflikt si vyžádal už přes 70 tisíc obětí.