Vědci: Šimpanzi reagují na smrt blízkého podobně jako lidé

Londýn - Šimpanzi reagují na smrt ve svém okolí podobně jako lidé. Uvádějí to studie britských vědců publikované v časopise Current Biology. Podle vědců tento objev může znamenat, že i další živočichové, především však opice, mají k lidem ještě blíže, než se doposud uvádělo. Skotští vědci nafilmovali v ZOO skupinu šimpanzů, jak se chová ke staré šipmanzici, která umírala. Několik dní před její smrtí se šimpanzi ztišili a zdržovali se u místa, kde ležela. Více než dřív se jí dotýkali.

Když zemřela, její dcera s ní zůstala přes noc, ačkoliv tak nikdy dřív neučinila. Celá skupina byla po smrti samice tišší než dřív a začala se posléze vyhýbat místu, kde šimpanzice zemřela. Další vědci popsali, jak jiná šimpanzice chovala v náručí těla svých mrtvých mláďat.

„Věda přinesla pevné důkazy, že hranice mezi námi a dalšími druhy rozhodně nejsou jasně dány, což si mnoho lidí dřív myslelo,“ řekl zpravodajskému serveru BBC James Anderson ze Stirlingovy univerzity ve Skotsku. Podle něj je povědomí o smrti další schopností, která byla dříve připisována pouze člověku.