V Německu se srazily dvě stíhačky. Jeden z pilotů zemřel, druhý je zraněný

Na severu Německa se po srážce zřítily dva armádní bojové letouny typu Eurofighter. S odvoláním na bundeswehr o tom informovala agentura DPA. Podle prvotních informací se piloti stihli katapultovat. N-tv ale později uvedla, že jeden z nich nehodu nepřežil. Druhý skončil se zraněními v nemocnici. Příčina tragédie zatím není známa.

Víceúčelové letouny bundeswehru se srazily poblíž jezera Fleesensee asi 60 kilometrů východně od Schwerinu, metropole německé spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Jeden ze strojů dopadl podle mluvčího zemského ministerstva vnitra do lesa nedaleko vesnice Jabel, druhý na okraj lesa u vsi Nossentiner Hütte. Obě vesnice jsou od sebe vzdáleny asi deset kilometrů.

Trosky jedné ze stíhaček
Zdroj: Petra Konermann/Nordkurier/Reuters

Podle rádia Ostseewelle na místech dopadu letadel začal les hořet. Na videu, které rádio zveřejnilo, jsou vidět dva sloupce dýmu. Požár lesa se už podařilo uhasit. Starostka obce Nossentiner Hütte Birgit Kurthová uvedla, že žádný dům v její obci při nehodě poškozen nebyl, trosky letounů ale dopadly na místní hřiště a hřbitov.  

Zatímco jednoho z pilotů záchranáři krátce po neštěstí našli uvázlého v koruně stromu a následně jej převezli do nemocnice v Rostocku, druhý pilot nehodu nepřežil. Pozůstatky jeho těla se našly nedaleko jeho zříceného letounu. Podle vrchního inspektora německého letectva Inga Gerhartze si neštěstí nevyžádalo žádné civilní oběti.

Cvičení nad jezerem Fleesensee se účastnily celkem tři letouny typu Eurofighter. Právě pilot třetího stroje, který byl svědkem srážky druhých dvou, nehodu nahlásil. Od něj podle agentury Reuters pochází informace o tom, že se oba piloti havarovaných strojů katapultovali.

Oba stroje podle agentury DPA patřily jednotce armádního letectva, která sídlí v Rostocku, asi 60 kilometrů severně od místa neštěstí. Ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která na místo neštěstí dorazila, slíbila důkladné prošetření nehody. Mluvčí německé vlády vyjádřil soustrast pozůstalým po jednom z pilotů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Záchranáři na Novém Zélandu pátrají po sesuvu půdy po několika pohřešovaných

Záchranáři pátrají na Novém Zélandu po sesuvu půdy v tábořišti po několika lidech. Mezi pohřešovanými jsou podle úřadů i děti. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, podle které Severní ostrov státu sužují silné deště. Tisíce lidí jsou kvůli nepříznivému počasí bez proudu, agentura píše také o evakuacích některých oblastí a uzavření silnic.
před 2 hhodinami

Trump plánuje v Davosu jednat se Zelenským

Americký prezident Donald Trump plánuje ve čtvrtek na okraj Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu jednat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Šéf Bílého domu se má zúčastnit také vyhlášení charty Rady míru, kterou zakládá. V 09:30 SEČ na fóru vystoupí německý kancléř Friedrich Merz.
před 3 hhodinami

Trump s Ruttem dospěli k rámci dohody o Grónsku, USA cla nezvýší

Americký prezident Donald Trump se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Trump to po jednání v Davosu oznámil ve středu večer SEČ na sociální síti Truth Social s tím, že díky tomu nezavede plánovaná dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. Podrobnosti ohledně obsahu dohody ovšem nespecifikoval. Rutte uvedl, že s Trumpem ve středu nehovořil o tom, zda Grónsko zůstane součástí Dánského království.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 9 hhodinami

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Spojené státy nadále počítají s tím, že získají Grónsko, nepoužijí k tomu ale sílu, prohlásil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu americký prezident Donald Trump. Grónsko je autonomním územím Dánska. Večer pak Trump oznámil, že se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. V Davosu také slíbil, že USA budou vždy stát při Severoatlantické alianci, zároveň ale zpochybnil závazky spojenců k NATO a kritizoval evropské země.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Počet obětí vlakové nehody ve Španělsku vzrostl na 43, pátrání pokračuje

Počet obětí nedělní srážky vlaků na jihu Španělska vzrostl na 43 poté, co záchranáři ve středu odpoledne v troskách nalezli další tělo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na andaluské úřady. Zásah na místě nadále pokračuje i s využitím těžké techniky. Odbory španělských strojvedoucích zároveň pohrozily stávkou, požadují zajistit bezpečnost na železnici.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 13 hhodinami
Načítání...