V Kongu vypukly další ozbrojené střety, příměří je v ohrožení

Kinshasa - Ve východním Kongu vypukly další ozbrojené střety mezi vládními vojáky a tutsijskými povstalci. K bojům obou skupin dochází poblíž města Goma, správního střediska provincie Severní Kivu. Vojáci rozhodně postupují proti pozicím rebelů a panují obavy, že jejich akce povedou k rozbití křehkého příměří, které se v oblasti podařilo před deseti dny uzavřít. Navíc konflikt hrozí rozšířením i do okolních zemí.

Vojáci se během dnešních bojů dostali asi kilometr severně od uprchlického tábora Kibati. Samotné město, kam se za poslední týden uchýlilo přes 50 tisíc civilistů, je nyní podle armádních zdrojů vylidněné. Bojovou oblastí se však pohybují tisíce osob, včetně dětí, které jsou na útěku před jednotkami obou stran.

Humanitární organizace žádají pro uprchlíky pomoc

Konflikt, který se rozhořel v srpnu, již vyhnal z domovů kolem čtvrt milionu civilistů. Jejich situace se den ode dne zhoršuje. Hlavy afrických zemí proto volají po vytvoření humanitárního koridoru, kterým by mohla k zoufalým obyvatelům Konga proudit humanitární pomoc.

„Svět se nemůže jen dívat na tisíce trpících ve východním Kongu,“ zdůraznila šéfka kongžského Oxfamu Juliette Prodhan. „Potřebujeme více urgence, akce a závazků,“ dodala.

Konflikt může překročit hranice Konga

Důležitá je však také vojenská pomoc. Ve východním Kongu sice působí kolem 17 tisíc vojáků mírové mise OSN, nedaří se jim však získat nad rozsáhlými oblastmi, sužovanými mnoha oddělenými konflikty, kontrolu.

„Jsme přesvědčení, že se situace může ještě zhoršit,“ konstatoval po návštěvě Konga Edmond Mulet, asistent generálního tajemníka OSN pro mírové operace. Podle některých lídrů afrických zemí navíc hrozí, že se konžský konflikt rozšíří do celého regionu.

Konvoj OSN s humanitární pomocí pro Kongo
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Státy EU schválily prodloužení protiruských sankcí

Členské státy Evropské unie schválily prodloužení sankcí uvalených na ruské a běloruské občany a firmy kvůli narušování územní celistvosti Ukrajiny, potvrdily diplomatické zdroje. Prodloužení o dalších šest měsíců do poslední chvíle blokovaly Slovensko a Maďarsko, dvě jména byla nakonec ze sankčního seznamu odebrána. Bez nynějšího potvrzení by sankce v neděli večer přestaly platit.
15:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při izraelském úderu zahynulo nejméně dvanáct zdravotníků, uvádí Libanon

Při izraelském úderu na zdravotnické středisko v jiholibanonském městě Burdž Kalavíja zahynulo v noci na sobotu nejméně dvanáct zdravotníků, uvedlo podle agentury AFP libanonské ministerstvo zdravotnictví. Letectvo židovského státu v odvetě za útoky teroristického hnutí Hizballáh každý den útočí na cíle na území Libanonu. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval k přímým jednáním o příměří. Podle izraelského deníku Ha’arec by je představitelé Izraele a Libanonu měli v příštích dnech zahájit.
12:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při ruském útoku na Kyjevskou oblast zemřeli nejméně čtyři lidé

Čtyři lidé zemřeli a nejméně patnáct dalších utrpělo zranění při rozsáhlém ruském nočním vzdušném útoku na Kyjevskou oblast, informoval na telegramu šéf vojenské správy této oblasti Mykola Kalašnyk, který tak zvýšil původní bilanci. Ukrajinci pak podle ruských úřadů zasáhli rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu Ruska a podle ukrajinské tajné služby také trajekty v Kerčském průlivu.
06:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Teherán v odvetě za útok USA na ostrov Charg udeřil v Emirátech

Íránské drony zasáhly ropnou infrastrukturu u města Fudžajra ve Spojených arabských emirátech. Z areálu podle agentury Reuters stoupá hustý černý dým. K útoku došlo poté, co Teherán vyzval obyvatele Fudžajry a dalších dvou ropných přístavů v zemi, aby jejich okolí opustili. Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že americká armáda zcela zničila vojenské cíle na íránském ostrově Charg, který slouží jako exportní terminál pro devadesát procent íránského vývozu ropy.
05:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel vlivný filozof a sociolog Habermas

Německý filozof a sociolog Jürgen Habermas zemřel ve věku 96 let v jihoněmeckém městě Starnberg. Agenturám DPA a AFP to sdělilo jeho nakladatelství Suhrkamp Verlag s odvoláním na jeho rodinu. Habermas byl považován za jednoho z nejvlivnějších myslitelů současnosti, často se vyjadřoval k veřejným otázkám.
před 2 hhodinami

Vzdušný útok zasáhl ambasádu USA v Iráku, píší média

V Bagdádu byl v sobotu časně ráno zasažen areál americké ambasády, nad kterým pak byl pozorován oblak černého dýmu, uvedla agentura AFP. Informace se ale rozcházejí ohledně typu úderu. Podle prvního iráckého bezpečnostního zdroje zasáhl jednu z budov dron, podle dalšího zdroje dopadla na přistávací plochu pro helikoptéru raketa. Velvyslanectví se k incidentu bezprostředně nevyjádřilo.
09:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na stres z válek pomůže mediální dieta, radí psycholožka

Změny klimatu, dopady nástupu umělé inteligence, rusko-ukrajinská válka a teď i konflikt s Íránem. Lidé v současném světě čelí enormní vlně negativních zpráv. Psycholožka Alena Slezáčková radí nasadit mediální dietu, tedy vybalancovat míru informací a nenechat se jimi zahltit. Naopak varuje před permanentním scrollováním na mobilu. Před malými dětmi by se situace neměla bagatelizovat, míní rovněž psycholožka.
před 7 hhodinami

Exploze poničila židovskou školu v Amsterdamu

Exploze v Amsterdamu v noci poškodila židovskou školu, podle primátorky města Femke Halsemaové šlo o cílený útok na židovskou komunitu. Nizozemská veřejnoprávní stanice NOS uvedla, že výbuch zasáhl vnější zeď školy ve čtvrti Buitenveldert a způsobil pouze menší škody. Žádné oběti nejsou hlášeny.
08:20Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...