V Itálii proti Berlusconiho vládě demonstrovaly statisíce lidí

Řím - Italské odbory zorganizovaly protestní pochod Římem. Proti ekonomickým opatřením Berlusconiho vlády protestovaly tisíce lidí, kteří požadovali větší státní podporu těm, kteří v době krize ztratí práci. Odbory vyzývají k další stávce 4. dubna. Demonstranti se do italské metropole sjeli z celé Itálie z podnětu největší odborové ústředny CGIL. Odsoudily způsob, jakým se vláda staví k řešení nynější hospodářské krize v zemi, a vyzvali ji k přijetí konkrétních opatření, jež by pomohla krizi překonat.

„Ve srovnání s dalšími zeměmi se u nás neudělalo proti krizi téměř nic,“ upozornil Mauro Bianchi z CGIL. „Snaží se vážnou nemoc léčit aspirinem,“ dodal na adresu Berlusconiho vlády. Do Říma se dnes sjeli také ministři financí zemí G7, jejich schůzka má sloužit především jako platforma pro tvorbu jednotného postoje před summitem širší skupiny G20.

Podle odhadů CGIL se do protestu zapojilo na 700 tisíc lidí, především z hutnického sektoru, přišli ale i různí úředníci a také nezaměstnaní. Nad zástupy vlály rudé prapory a transparenty volající po práci pro všechny a požadující, aby toto právo bylo zajištěno ústavou. Účastníci protestu požadovali na vládě i valorizaci mezd i důchodů.

Právě dnes italská vláda oznámila, že země prochází nejhorším hospodářským poklesem od 80. let minulého století. Berlusconi k tomu na tiskové konferenci pouze řekl, že „skutečný rozsah krize je nutné nejprve definovat. Musíme vývoj bedlivě sledovat a děláme to s velkými obavami,“ prohlásil.

Berlusconiho vláda ve čtvrtek oznámila určité kroky, které by měly zmírnit dopad krize na italské hospodářství, jako například finanční injekce do automobilového průmyslu či spotřebitelské pobídky. Podle odborů a opozičních politiků jsou ale tato opatření vzhledem k rozsahu krize naprosto nedostatečná, a to i ve srovnání s mnohamiliardovou pomocí, kterou stimulují domácí ekonomiky vlády jiných zemí, především USA, Francie či dalších evropských partnerů Itálie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci podpořili snížení emisí o 90 procent do roku 2040

Europoslanci podpořili klimatický cíl snížit emise o 90 procent do roku 2040 oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí by podle schváleného kompromisního návrhu mohlo pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Parlament odsouhlasil také snížení byrokracie a zmírnění zátěže pro firmy v souvislosti s podáváním zpráv o udržitelnosti.
11:19Aktualizovánopřed 21 mminutami

Sledujte„Ztráta je obrovská.“ Francie si připomíná deset let od teroru

Francie si ve čtvrtek připomíná deset let od teroristických útoků v klubu Bataclan a na několika místech v centru Paříže, při nichž ozbrojenci zabili 130 lidí. Na řadě míst metropole se konají pietní akce, výstavy i koncerty. Hlavní státní ceremonie se účastní prezident Emmanuel Macron, který přes den navštívil všechna místa útoků, k nimž se přihlásila organizace Islámský stát (IS).
11:31Aktualizovánopřed 29 mminutami

Židovští osadníci zapálili na Západním břehu mešitu, uvedli místní

Židovští osadníci v noci na čtvrtek při dalším útoku na palestinské obce na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu zapálili mešitu. Uvedli to tamní obyvatelé. Ve středu přitom násilnosti osadníků odsoudili i izraelský prezident Jicchak Herzog či náčelník generálního štábu izraelské armády Ejal Zamir. Reagovali na úterní útok na dvě palestinské vesnice, při nichž se osadníci střetli i s izraelskými vojáky. Izraelská armáda ve čtvrtek oznámila zabití dvou Palestinců, kteří podle ní chystali na Západním břehu Jordánu útoky.
14:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Venezuela rozmístila tisíce raket, ruské zbraně ale na USA nestačí

Venezuela zahájila v reakci na koncentraci amerických válečných lodí v Karibiku masivní mobilizaci. Režim autoritáře Nicoláse Madura nechal v zemi rozmístit tisíce raket. Caracas disponuje hlavně zastaralými zbraněmi, které by mu v možném konfliktu s USA zřejmě příliš nepomohly. Venezuela tak plánuje v případě útoku zahájit partyzánskou válku či zasít chaos, zjistila agentura Reuters.
před 2 hhodinami

V Německu zadrželi dalšího člena Hamásu, měl obstarávat zbraně k útokům

Německá policie zadržela dalšího člena palestinské teroristické organizace Hamás. Podle generálního státního zastupitelství v Karlsruhe je podezřelý, že se zapojil do obstarávání zbraní pro útoky na izraelské či židovské objekty v Německu nebo jinde v Evropě. Muže policisté zadrželi ve vlaku po příjezdu z Dánska. Už v úterý zadrželi po příjezdu z Česka jiného podezřelého člena Hamásu. Celkem je už v případu šest zatčených.
před 3 hhodinami

Cla na levné balíky z Číny budou již příští rok, rozhodli ministři EU

Unijní ministři financí se ve čtvrtek v Bruselu dohodli, že co nejdříve v roce 2026 zavedou cla na balíky s nízkou hodnotou přicházející do zemí Evropské unie. Tento krok zasáhne i čínské on-line prodejce Shein nebo Temu. Původní plán spočíval ve zrušení osvobození od cla pro balíky v hodnotě nižší než 150 eur (přes 3600 korun) až v roce 2028. Miliardy balíků přicházejících do EU převážně z Číny však vyvolaly negativní reakci podniků a vznikl tlak na politiky, aby jednali rychleji, poznamenala agentura Reuters.
před 3 hhodinami

Polsko zákazem potratů porušilo úmluvu o lidských právech

Polsko porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech, když v roce 2020 drasticky omezilo přístup k potratům včetně těch u postižených plodů, rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ECHR). Částečně vyhověl stížnosti ženy, kterou podala po rozhodnutí polského ústavního soudu o zákazu potratů.
před 5 hhodinami

Německá vláda se shodla na plošných odvodech i možné povinné službě

Německé vládní strany se dohodly na návrhu nové podoby vojenské služby. Odvody budou plošné, zákon stanoví i cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou „povinnou vojenskou službu z potřeby“. S odvoláním na své zdroje obeznámené s nočním jednáním koaličních stran to napsala agentura DPA.
09:57Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...