Útok v petrohradském metru: jedenáct mrtvých a výjimečný stav

Nahrávám video

Výbuch v petrohradském metru si podle Národního protiteroristického výboru vyžádal nejméně jedenáct mrtvých. V nemocnicích zůstává 45 zraněných, dodal. Generální prokuratura událost vyšetřuje jako teroristický útok. Ruská média zveřejnila záběry předpokládaného pachatele útoku, který ale později přišel na policii a vinu odmítl, píše Interfax. Podle zdrojů agentury by útočníkem mohl být sebevražedný atentátník ze Střední Asie. V Petrohradu je vyhlášen výjimečný stav. Provoz metra už byl částečně obnoven.

On-line přenos

Výbuch v Petrohradě

  • 23:44

    Pro dnešek se loučíme se zpravodajstvím kolem útoku v petrohradském metru. Další podrobnosti přineseme v průběhu zítřka.

  • 23:27

    Ruský prezident Vladimir Putin navštívil petrohradské metro a poblíž místa exploze položil květiny. Oběti útoku podobně uctívají stovky lidí v Petrohradu i Moskvě. 

  • 22:43
    Česká televize

    Podle nejnovějších informací od ruského ministerstva pro mimořádné situace by mezi oběťmi ani zraněnými neměli být Češi, řekla ve vysílání ČT konzulka ČR v Petrohradě Jana Cimbulincová. 

K explozi došlo za jízdy mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut).

„Uslyšeli jsme ohlušující ránu a pak ucítili ostrý zápach kouře. Všichni se okamžitě hrnuli na konec vagónu, vznikla tlačenice a dvě ženy omdlely. Vlak nezastavil, dokud nedojel do stanice Technologický institut. Když jsme vyšli ven, uviděli jsme zničený vedlejší vagón, rozbitá skla a všude krev,“ řekla serveru gazeta.ru studentka Polina, která se vracela ze školy a podle které byla souprava plná – místa k sezení byla obsazená a někteří lidé stáli.

Nahrávám video

Zachytily kamery pachatele?

Hlavní ruská prokuratura explozi označila za terorismus. Podle ruských médií zaznamenaly bezpečnostní kamery v metru muže, který by mohl být strůjcem útoku. Na snímcích, jež publikovala některá ruská média, je štíhlý muž s plnovousem, v černém kabátu a s černou pokrývkou hlavy.

Nálož byla uložena v aktovce, kterou pachatel nechal stát na podlaze vagónu, napsala na svém webu rozhlasová stanice Echo Moskvy. Trhavina byla smíchána s kovovými předměty, aby ničivý účinek byl co nejvyšší. Podle serveru Gazeta.ru vyšetřovatelé zatím nezavrhli ani variantu, že útok spáchal sebevrah.

Podle nepotvrzených zpráv ruských blogerů se už sedm hodin před výbuchem objevilo na sociálních sítích anonymní varování před teroristickým útokem.

Následky útoku v petrohradském metru
Zdroj: Reuters/Stringer

Zneškodněná nálož

Ještě před explozí mezi Technologickým institutem a Senným náměstím byla ve stanici Náměstí povstání nalezena podomácku vyrobená bomba, která neexplodovala. Policisté ji podle ruského Národního protiteroristického výboru (NAK) zneškodnili.

Petrohradský server Fontanka v této souvislosti napsal, že zprávy o nálezech podezřelých předmětů přišly také ze stanic metra Černá říčka (Čornaja rečka) a Majakovského (Majakovskaja). NAK ale tuto informaci zatím nepotvrdil.

V Moskvě byly dnes podle agentury TASS ohlášeny tři nálezy opuštěných předmětů ve vagonech metra. Žádné výbušniny ale nalezeny nebyly.

Identitu obětí zatím úřady nezveřejnily

Podle Národního protiteroristického výboru je jedenáct mrtvých a v nemocnicích zůstává 45 zraněných. Nemocnice a policie se zdráhají poskytnout novinářům bližší informace o obětech. Pouze arménský generální konzulát v Petrohradu oznámil, že mezi nimi jsou arménští občané.

Podle nejnovějších informací od ruského ministerstva pro mimořádné situace z pátečního večera by mezi oběťmi ani zraněnými neměli být Češi, řekla ve vysílání ČT konzulka ČR v Petrohradě Jana Cimbulincová.

Ruská turistická agentura Rosturizm doporučila turistům, aby dbali pokynů policie, nepodléhali panice a vyhýbali se místům, kde se shromažďuje velké množství lidí. 

Ruská agentura civilního letectví Rosaviacija nařídila všem letištím v zemi a všem domácím leteckým společnostem, aby dbaly zvýšené bezpečnosti vzhledem k možnému útoku teroristů. Na ruských letištích už šest let platí druhý ze tří stupňů teroristického ohrožení.

Posílená bezpečnostní opatření rovněž ohlásila správa ruských železnic. Zaměstnanci dostávají instrukce s důrazem na zvýšení bdělosti a na upřesnění postupu při mimořádných událostech. 

V druhém největším městě Ruské federace je v současné době i prezident Vladimir Putin. Po plánovaném jednání se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem se vypravil na místo výbuchu.

Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast na adresu blízkých a těch, kdo utrpěli zranění. Hovořil jsem s bezpečnostními složkami, které udělají všechno pro to, aby zjistily příčiny toho, co se stalo.
Vladimir Putin
Ruský prezident

„Příčiny nejsou známé, je brzy o nich hovořit. Vždy se přirozeně posuzují různé varianty - komunální a kriminální, zejména projevy terorismu. Vyšetřování dá v nejbližší době odpovědi na otázku, co se stalo,“ citovala prezidenta agentura TASS.

Prezident podle oficiálního účtu Kremlu na Twitteru také uvedl, že Rusko „provede všechna nezbytná opatření pro pomoc postiženým.“ Zpravodajské služby včetně FSB budou prezidentovi poskytovat informace a „bude učiněno vše pro úplné vyšetření útoku,“ píše na účtu.

K útoku se na Twitteru vyjádřil také premiér Dmitrij Medvěděv. „Upřímnou soustrast rodinám a přátelům obětí exploze v petrohradském metru. Je to (naše) společná bolest,“ napsal.

Od úterý bude v Petrohradu třídenní smutek. Částečně obnoven byl provoz petrohradského metra. Plně obnoven byl na třech z pěti linek. Na zbylých dvou, včetně trasy, kde došlo k útoku, jezdí vlaky jen v některých úsecích.

Policie má nyní zvýšenou pohotovost v celém Petrohradu a bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě. Přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na petrohradském letišti Pulkovo.

Uložit

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA znovu útočily na Írán, tamní úřady hlásí mrtvé

Spojené státy dokončily další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská státní média hlásila výbuchy z oblastí jihoíránských měst Búšehr, Ahváz a Sírík, píše agentura Reuters. Při americkém vzdušném úderu na hraniční přechod Šalamčeh mezi Íránem a Irákem zahynuli dva lidé, sdělila s odkazem na bezpečnostní zdroje íránská agentura SNN. Kuvajt mezitím uvedl, že čelí íránskému dronovému útoku.
00:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael v Sýrii tiše rozšiřuje okupační zónu, v Libanonu sází na zkázu

Navzdory sílícímu tlaku Spojených států Izrael nadále okupuje části okolních zemí. V Libanonu podle expertů změnil strategii a místo masivního nasazení sil spoléhá na drony, umělou inteligenci a přesné zásahy. Oproti předchozím okupacím také židovský stát srovnal se zemí obce v pohraničí. V Sýrii pak dle místních obyvatel a médií tiše rozšiřuje oblast vojenské přítomnosti a podniká přeshraniční razie. Jeruzalém hájí své kroky nutností zajistit bezpečnost Státu Izrael.
před 3 hhodinami

Bezpečnostní složky evakuovaly kvůli požáru několik obcí v okolí Madridu

Španělské bezpečnostní složky kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve středu odpoledne, evakuovaly několik obcí v madridském regionu. V další obci vyzvaly občany, aby až do odvolání neopouštěli své domovy, podotkla agentura AFP. Požár vypukl u Almoroxu, který se nachází přibližně 70 kilometrů jihozápadně od španělské metropole.
před 9 hhodinami

Evropská komise schválila převzetí Warnerů konkurenčním Paramountem

Evropská komise schválila převzetí americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery konkurenčním konglomerátem Paramount Skydance v hodnotě 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Souhlas unijní exekutivy je podmíněn splněním řady podmínek, jež mají zabránit narušení hospodářské soutěže, zejména na trhu distribuce filmů v Evropském hospodářském prostoru, uvedl Brusel.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

USA udeřily na Írán jedenáctou noc po sobě. Teherán mířil na americké základny

Americké velitelství CENTCOM oznámilo v noci na středu novou vlnu úderů na Írán, a to jedenáctou noc po sobě. Íránská média hlásila sérii explozí na několika místech v zemi. Nad Teheránem zasahovala protivzdušná obrana. Íránská armáda zase podle agentury IRNA sdělila, že útočila na americké základny v Jordánsku, Kuvajtu a Bahrajnu. Americké síly tvrdí, že cílem úderů je snížit íránskou schopnost napadat obchodní lodě v Hormuzském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoZemě na jihu Evropy zápolí s požáry

Francie oznámila, že během extrémních teplot v druhé polovině června stoupla úmrtnost v zemi o víc než třetinu. S důsledky horka a sucha bojují Francouzi pořád. Tamní hasiči například zápolili s rozsáhlým požárem, který předtím spálil dva a půl tisíce hektarů na jihu země u Marseille. Od začátku roku už shořelo skoro 40 tisíc hektarů, což je víc než za celý minulý rok. Další požáry se šíří ve Španělsku, které zažilo podobné vlny veder a sucha jako Francie. Vítr žene jiskry a ve vyprahlých lesích snadno vytváří nová ohniska. Mnoho obcí na jihu Evropy navíc musí nařizovat svým obyvatelům, aby šetřili s vodou. Sucho se projevuje dřív, než bylo běžné, a má vážnější dopady na zemědělce. Požáry trápí také Itálii nebo země v severní Africe.
před 11 hhodinami

Soud s Madurem začne v červnu. Obhájce namítá porušení prezidentské imunity

Někdejší autoritářský vládce Venezuely Nicolás Maduro, kterého americké speciální síly v lednu unesly ze země, byl ve středu opět předveden před soud k předběžnému projednání obžaloby, podle níž pašoval drogy do USA. Podle agentury Reuters byl začátek procesu stanoven na 1. červen příštího roku.
před 12 hhodinami

Zelenskyj vs. Fedorov. Stomatová přibližuje zákulisí vládní krize na Ukrajině

Výměna populárního ministra obrany Mychajla Fedorova vyvolala na Ukrajině novou vlnu protestů. Proč se prezident Volodymyr Zelenskyj odhodlal k rizikovému politickému kroku uprostřed války? A v čem se pohled ukrajinské veřejnosti liší od reality na frontové linii? Zpravodajka ČT Darja Stomatová odpovídá v podcastu Za Horizont přímo z centra Charkova o zákulisních sporech mezi vedením armády a modernizátory, o unavené společnosti i o tom, proč mají tamní demonstrace stále sílu měnit rozhodnutí vládních špiček. Moderuje Barbora Maxová.
před 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.