Tři slavní uprchlíci z Alcatrazu měli šanci přežít

San Francisco - I po více než 50 letech zůstává záhadou, jak dopadli tři vězni, kteří se pokusili utéct z Alcatrazu – kalifornské věznice, která je slavná tím, že z ní není úniku. Těla Franka Morrise, Johna Anglina and Clarence Anglina se nikdy nenašla. Nizozemští vědci teď přišli s teorií, že se na svobodu skutečně mohli dostat, pokud vyrazili ve správnou hodinu.

V noci 11. června 1962 nechali vězni v posteli v cele falešné hlavy vyrobené z toaletního papíru, mýdla a vlasů. Trojice se z cel vyhrabala lžícemi. Nepoužívanou chodbou vylezli na střechu, slanili a v člunu z pláštěnek vyrazili na vodu. Podle FBI se tak stalo mezi 20:00 a 02:00. Co bylo dál, nikdo neví. Podle jedné z verzí je mořské proudy vyhnaly na moře, kde se utopili.

V noci 11. června 1962 nechali vězni v posteli v cele falešné hlavy vyrobené z toaletního papíru, mýdla a vlasů. Trojice se z cel vyhrabala lžícemi. Nepoužívanou chodbou vylezli na střechu, slanili a v člunu z pláštěnek vyrazili na vodu.
Zdroj: ČT24

Počasí a mořské proudy z té noci nyní namodelovali nizozemští vědci. Pokud by vězni vyrazili v deset hodin večer, nepřežili by. Kdyby ovšem vypluli mezi jedenáctou a půlnocí, měli by šanci dostat se ke břehu. „Každou hodinu vysíláme padesát virtuálních člunů, které představují uprchlé vězně. Je půlnoc. A tahle skupina je zajímavá. Žene ji to k mostu, ale v jednu chvíli je to otáčí,“ konstatoval vědec Rolf Hut. 

Nová teorie ale nevysvětluje další záhadu – pádla a věci uprchlých vězňů se našly na Andělském ostrově, kam by podle odborníků dopádlovali jen zkušení sportovci. „Některé informace mě vedou k přesvědčení, že s člunem přistáli na Andělském ostrově. U člunu byly stopy,“ podotkl Michael Dyke.

Vláda pátrání po vězních nezastavila ani po padesáti letech. Dyke jim je na stopě od roku 2002. „Nikdy nebyla nalezena těla. Pokud žijí a podařilo se jim utéct, odešli do jiné země. Možná do střední Ameriky, možná Jižní Ameriky,“ domnívá se Dyke.

3 minuty
Útěk z Alcatrazu: Trojice vězňů možná byla úspěšná
Zdroj: ČT24

Alcatraz je skalnatý ostrov ležící uprostřed Sanfranciského zálivu v Kalifornii. Od roku 1850 byla na Alcatrazu umístěna obranná pevnost, jež později sloužila jako vojenská věznice. Ostrov je známý především jako sídlo přísně střežené federální věznice, která na Alcatrazu fungovala v letech 1934 a1963. Pevnost na skále dnes slouží jako turistická atrakce. Oblíbenou zastávkou jsou právě cely tří uprchlých. Připomínají je falešné papírové hlavy, které dokonale zmátly dozorce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Bouře Johannes si ve Švédsku vyžádala dva životy

V důsledku bouře Johannes, která sužuje Švédsko, Norsko a Finsko, zahynuli dva lidé. Desetitisíce domácností zůstaly bez dodávek elektřiny, uvedla agentura AFP. Švédský meteorologický a hydrologický ústav vydal varování před silným větrem pro velkou část severní poloviny země.
před 4 hhodinami

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou finanční pomoc, uvedl premiér Carney

Ottawa poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů (51,42 miliardy korun), uvedl v sobotu v podvečer SEČ premiér Mark Carney po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který severoamerickou zemi navštívil před svou cestou do Spojených států. Podle Carneyho tato podpora pomůže Kyjevu uvolnit financování z Mezinárodního měnového fondu, informovala agentura Reuters. Následně si se Zelenským telefonovali evropští lídři.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Podezřelý z útoku nožem v pařížském metru je na psychiatrii

Podezřelý z pátečního útoku nožem v pařížském metru byl propuštěn z vazby a převezen do psychiatrického zařízení. Podle agentury AFP to v sobotu uvedla pařížská prokuratura, podle které pokračování vazby není slučitelné se zdravotním stavem muže. Útočník ve třech stanicích metra zranil tři ženy, žádná z nich podle agentury nebyla zraněna vážně.
před 5 hhodinami

EU podpořila suverenitu Somálska poté, co Izrael uznal nezávislost Somalilandu

Podle Evropské unie je důležité respektovat jednotu, suverenitu a územní celistvost Somálska, uvedl v sobotu v prohlášení mluvčí unijní diplomacie Anouar El Anouni, dle nějž je to klíčové pro mír a stabilitu celého východoafrického regionu. Prohlášení přichází poté, co Izrael v pátek jako první země na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, který vyhlásil samostatnost na Somálsku v roce 1991. Izraelský krok již odsoudily Africká unie, Organizace islámské spolupráce a několik afrických a blízkovýchodních států, píše agentura AP.
před 7 hhodinami

Italská policie zadržela devět lidí. Má podezření, že financovali Hamás

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci, uvedla v sobotu tisková agentura ANSA. Dle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (asi 170 milionů korun), které původně vybraly pro dobročinné účely.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Po ruských úderech skončil v Kyjevě a okolí bez proudu více než milion domácností

Kvůli ruským úderům byl v Kyjevě a okolí bez elektřiny více než milion domácností, část dodávek se podařilo obnovit, uvedla v sobotu v podvečer ukrajinská energetická společnost DTEK. Ukrajinská metropole po útocích hlásí dvě oběti a přibližně třicet zraněných. Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu téměř pět set dronů a čtyřicet raket, přičemž cílilo na energetickou i civilní infrastrukturu, uvedla dříve během dne ukrajinská prezidentská kancelář. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Litva a Lotyšsko oficiálně odstoupily od úmluvy zakazující protipěchotní miny

Litva a Lotyšsko oficiálně odstoupily od Ottawské úmluvy o zákazu protipěchotních min, informuje agentura Ukrinform. V sobotu totiž uplynula předepsaná šestiměsíční lhůta ode dne, kdy obě pobaltské země oznámily svůj záměr generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi. Litevská vláda nyní zahájí jednání o nákupu protipěchotních min, informovala zároveň veřejnoprávní zpravodajská stanice LRT.
před 12 hhodinami

Protikorupční úřad Ukrajiny uvedl, že odhalil úplatkářství v řadách poslanců

Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) v sobotu na sociální síti Telegram sdělil, že společně se speciální protikorupční prokuraturou (SAP) odhalil organizovanou zločineckou skupinu, jejíž členy jsou někteří současní ukrajinští poslanci. Dle úřadu systematicky přijímali úplatky výměnou za své hlasy v parlamentu. NABU zároveň uvedl, že státní bezpečnostní složky jeho vyšetřovatelům bránily ve vstupu do kanceláří parlamentních výborů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...