Tornádo v Texasu zasáhlo park pro karavany. Hasiči hlásí mrtvé

Nejméně tři mrtvé a desítky raněných si vyžádalo tornádo, které se ve čtvrtek odpoledne místního času prohnalo městem Perryton v americkém státu Texas, oznámila v pátek agentura AP s odvoláním na náčelníka místních hasičů Paula Dutchera.

Dříve Dutcher řekl televizi ABC 7, že jeden člověk přišel o život v místě vyhrazeném pro obytné vozy, když tento park utrpěl „přímý zásah“. Tornádo podle něj zničilo či poškodilo nejméně třicet karavanů. Ještě večer hasiči vyprošťovali lidi z trosek.

Tornádo se pohybovalo v parku mobilních příbytků, drtilo přívěsy a vyvracelo stromy, vylíčil stanici Fox Weather Brian Emfinger, který patří k „lovcům bouřek“.

„Viděl jsem, jak tornádo způsobilo docela vážné škody v průmyslové zóně. A kousek na západ odtud je to jeden zničený mobilhome za druhým. Jsou tam velké škody,“ vylíčil.

Tornádo způsobilo výpadky elektřiny

V Texasu a Oklahomě se téměř 50 tisíc zákazníků ocitlo bez elektřiny. Nemocnice Ochiltree v Perrytonu na sociální síti doporučila, aby zranění, kteří jsou schopni chůze, si došli do nemocnice, a všechny ostatní mají přivézt na pohotovost. „Ošetření vyhledala nejméně stovka lidí,“ řekl Chris Samples z místní rozhlasové stanice KXDJ-FM . „Celé město je bez proudu,“ dodal.

Meteorologové předpovídají, že další kolo bouří bude procházet přes Oklahomu a část Texasu, riziko tornád hrozí Oklahoma City.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropská komise představila revizi systému ETS 1

Evropská komise (EK) chce zachovat bezplatné přidělování emisních povolenek i po roce 2030, nově ho však chce více propojit s investicemi do dekarbonizace. Firmy tak budou muset pro pokračování této podpory předkládat a realizovat plány na snižování emisí. Vyplývá to z očekávané revize systému obchodování s emisními povolenkami ETS 1, kterou představila EK. Ta nově počítá i s dražbou povolenek po roce 2040. Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá návrh změny za úspěch své vlády.
12:31Aktualizovánopřed 2 mminutami

EK dostala od expertů obsáhlý návrh, jak omezit sociální sítě pro děti

Panel expertů dokončil pro Evropskou komisi (EK) zprávu, na jejímž základě by měla vznikat pravidla pro to, jak budou děti a mladí lidé v EU využívat sociální sítě. Mezi doporučení patří i omezení přístupu pro ty nejmladší.
před 18 mminutami

Novým lídrem britských labouristů je „král Severu“ Andy Burnham

Novým lídrem britských labouristů je Andy Burnham. Potvrdila to vládnoucí strana na svém mimořádném sjezdu. V čele strany Burnham vystřídal Keira Starmera a v pondělí po něm má bývalý starosta Manchesteru převzít i funkci premiéra.
13:42Aktualizovánopřed 36 mminutami

EK vytýká Česku nedostatky ohledně střetu zájmů, zmiňuje i mediální poplatky

Evropská komise Česku vytýká, že v zemi dosud nedošlo k obnovení a dokončení revize pravidel o střetu zájmů, zejména pokud jde o oblast skutečného vlastnictví. Komise to uvedla ve své každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie. V části týkající se stavu médií zpráva uvádí, že návrh zákona předložený vládou, jehož cílem je zrušit poplatky za veřejnoprávní média, vyvolal obavy. V oblasti reforem týkajících se transparentnosti vlastnictví médií rovněž nebyly podle unijní exekutivy podniknuty žádné další kroky.
13:54Aktualizovánopřed 59 mminutami

Ukrajina zničila Rusku bombardér osm set kilometrů od hranic, prohlásil Zelenskyj

Síly ukrajinské zpravodajské služby SBU zničily ruský bombardér Tupolev Tu-95, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zničení stroje potvrdila i SBU. Letoun byl na letišti Engels v Saratovské oblasti ve vzdálenosti asi osm set kilometrů od ukrajinsko-ruské hranice. Rusko se k tomu nevyjádřilo.
před 1 hhodinou

Putinova popularita rychle klesá, reportují ruští provládní statistici

Popularita ruského vůdce Vladimira Putina během jediného týdne klesla o pět procentních bodů. Vyplývá to z výsledků čerstvého průzkumu společnosti FOM, považované za blízkou Kremlu. Podle jiného průzkumu Putinovi nevěří pětina dotázaných, což je nejvíce od začátku války proti Ukrajině.
před 3 hhodinami

Prkna a sukně. Bolivijky v krojích soutěžily ve skateboardingu

Dívky a mladé ženy z bolivijské metropole La Paz v tamním parku předvedly své dovednosti na skateboardu. Akce Warmis sobre Reudas, pořádaná ženským kolektivem skejtujícím v tradičních sukních pollera, upozorňovala na domorodé kořeny takzvaných cholitas a snažila se povzbudit více dívek k překonání strachu a vyzkoušení tohoto sportu.
před 3 hhodinami

Trump obvinil Čínu z „největšího úniku volebních dat v historii“

Prezident Donald Trump USA obvinil Čínu z údajně největšího úniku volebních dat v historii a oznámil odtajnění dokumentů, které podle něj odhalí „šokující“ slabiny volebního systému v USA. Jeho tvrzení jsou v rozporu s dřívější analýzou zpravodajských služeb, a jak upozornil list The New York Times (NYT), Trumpem zmíněné údaje by Číně neumožnily s hlasy manipulovat. Trump dlouhodobě bez důkazů označuje výsledky prezidentských voleb z roku 2020, v nichž prohrál s Joem Bidenem, za zmanipulované.
03:10Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.