Španělský spor kolem výstavby úložiště jaderného odpadu

Ve Španělsku se strhla emotivní debata kvůli projektu na výstavbu úložiště jaderného odpadu u vesnice Villar de Caňas ležící jihovýchodně od Madridu. Rada pro jadernou bezpečnost mu dala zelenou a proti nejsou ani místní. Projekt ale pozastavil regionální kabinet. Celostátní vláda vzápětí naznačila, že může stavbu prosadit silou.

Projekt na stavbu úložiště jaderného odpadu v ornitologicky zajímavé oblasti vzbudil odpor ekologů a původně i zdejších obyvatel. Ti ale nakonec svůj názor změnili. Stejně tak jako představitelé místní radnice, kteří se proti záměru regionální vlády - rozšířit chráněné území pro ptactvo na úkor plánované stavby - ohradili.

Přestože jinde v Evropě obvykle představa jaderného hřbitova pod nohama vzbuzuje obavy a odpor, v ospalé obci, kde podobně jako ve zbytku Španělska chybí práce, se na konvoje s odpadem těší a věří, že jim to přinese ekonomický prospěch.

Centrální vláda projekt podporuje, regionální je proti (zdroj: ČT24)

Ostatně vesnice má podporu z nejvyšších míst. „Centrální vláda také může projekt označit za veřejný zájem, čímž by se nastavená omezení dala obejít,“ říká Rafael Catalá, španělský ministr spravedlnosti.

Ekologové tvrdí, že jaderná instituce rozhodla pod nátlakem centrální vlády

Ekologové jsou v tomto ohledu přesvědčení, že Rada pro jadernou bezpečnost změnila názor pod nátlakem samotného premiéra Rajoye. „Podle nás je to politické rozhodnutí, protože technické zprávy, včetně té od geologů ze samotné Rady pro jadernou bezpečnost, prohlásily, že půda není pro úložiště vhodná,“ myslí si ekologický aktivista Carlos Villpea.

Tak jako tak, na místě se stále staví. „Zatím především nové přístupové silnice. Protínají okolí malé obce, ve které se zároveň proťaly snad všechny citlivé otázky dnešního Španělska,“ popsal své dojmy přímo z místa zpravodaj ČT Petr Zavadil.