Soud schválil zatykač na šéfa firmy Samsung Group I Če-jonga

Jihokorejský soud schválil zatykač na šéfa firmy Samsung Group I Če-jonga. Ten je vyšetřovaný v souvislosti s korupčním skandálem, který vedl k dočasnému sesazení korejské prezidentky. Soud také oznámil, že zamítl vydání zatykače na generálního ředitele dceřiné firmy Samsung Electronics Pak Sang-čina.

Úřad speciálního žalobce žádal o vydání zatykače na I Če-jonga už v lednu. Žaloba ho tehdy vinila, že jeho firma výměnou za různé výhody vyplatila úplatky za 36,42 milionu dolarů (asi 927 milionů korun) Čche Son-sil, důvěrnici dočasně sesazené prezidentky. Jihokorejský soud v lednu odmítl dát souhlas k vydání zatykače.

Tento týden ale žalobce obvinění proti I Če-jongovi, který je známý také jako Jay Y. Lee, rozšířil. Nově žalobce viní I Če-jonga ze zatajování zisku z kriminální činnosti.

I Če-jong, který je místopředsedou dceřiné společnosti Samsung Electronics, vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia ochromil infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.

Osud jihokorejské prezidentky řeší soud

Jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje v prosinci kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal parlament. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat.

Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Berlína někdo ukryl zbraně, zřejmě na pokyn Ruska

Německé bezpečnostní složky loni objevily nedaleko Berlína skrýš se zbraněmi. Domnívají se, že je tam někdo ukryl na pokyn ruských tajných služeb, informovaly nyní stanice WDR, NDR a list Süddeutsche Zeitung. Německé úřady se domnívají, že dvě nalezené zbraně měly sloužit k útokům. Podezřelého zadrželi v Rumunsku.
13:51Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko zase dráždí Japonsko. U sporných Kuril provedlo raketové testy

Japonsko kritizuje raketové testy, jejichž provedení u sporných Kurilských ostrovů oznámila Moskva. Ruské Tichomořské loďstvo ve čtvrtek uvedlo, že na největším kurilském ostrově Iturup odpálilo rakety země–loď Bastion. Tokio protestovalo už proti návštěvě šéfa Kremlu Vladimira Putina na ostrovech minulý týden.
před 3 hhodinami

Písek pouště Atacama v Chile pokryl sníh

V okolí hory Cerro Armazones, která se nachází v pohoří Sierra Vicuña Mackenna v chilských Andách asi 105 kilometrů jižně od města Antofagasta, sněží jen velice zřídka. Je tomu tak proto, že v této oblasti panují extrémně suché podmínky a prakticky nikdy neprší. Poté, co tento region zasáhl frontální systém, však došlo k velmi výjimečnému úkazu a v poušti Atacama napadla sněhová pokrývka.
před 4 hhodinami

VideoČíně se poprvé podařilo přistát se znovupoužitelnou vesmírnou raketou na pevnině

Čínská vesmírná raketa poprvé přistála na pevnině. Přidala se tak k americkým společnostem SpaceX a Blue Origin, které už znovupoužitelné raketové stupně běžně využívají. Šlo o teprve druhý let rakety typu Ču-čchüe-3, při prvním explodovala. Úspěšné přistání otevírá asijské velmoci cestu k opakovanému použití a tím i výraznému zlevnění startů. Evropská unie testuje vlastní znovupoužitelné rakety v několika projektech, zatím nejdál je Themis, ale pokročily už i francouzská MaiaSpace a německá Rocket Factory Augsburg.
před 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.