Sobotka: Bavorský postoj k migraci je nám bližší než postoje západní Evropy

Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že postoj Bavorska k migraci je České republice dlouhodobě bližší než postoje západoevropských zemí. Český premiér to uvedl po setkání s bavorským ministerským předsedou Horstem Seehoferem v bavorském Ambergu.

„Já si myslím, že ten názor na migraci, který má Bavorsko, bavorská vláda, je dlouhodobě bližší postoji české vlády. Když se dívám na postoje vlád v západní Evropě, tak Bavorsko patří k těm zemím, které dlouhodobě směrem k migraci zastávají postoje bližší postojům české vlády nebo visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko),“ řekl Sobotka českým novinářům po návštěvě továrny společnosti Siemens. Seehofera, který továrnu navštívil také, pozval do Prahy.

Seehofer, který je zároveň předsedou Křesťanskosociální unie (CSU), patří na německé politické scéně k nejvýraznějším kritikům přístupu kancléřky Angely Merkelové. Německo podle něj letos musí změnit svou imigrační politiku, a to ve všech aspektech. Seehofer také trvá na tom, aby Berlín určil horní hranici pro přijímání běženců. V této souvislosti mluvil o 200 tisících uprchlíků za rok; loni do Německa dorazilo více než milion imigrantů. Za limit pro přijímání uprchlíků bude Seehofer podle svých slov bojovat tak dlouho, dokud se ho nepodaří prosadit.

Sobotka, jehož vláda odmítla kvóty na přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie prosazované i Merkelovou, poznamenal, že se Seehoferem řešili především digitalizaci výroby. O migraci a integraci se ale nejspíš budou bavit během Sobotkovy březnové dvoudenní návštěvy Mnichova.

Seehofer by do Prahy mohl přijet na pozvání českého premiéra v květnu na zahájení Česko-bavorské zemské výstavy. V žertu k tomu podotkl, že s sebou do Prahy rovnou vezme uprchlíky, které má Česko podle unijních kvót přijmout.

Bohuslav Sobotka a šéf Siemensu Joe Kaeser
Zdroj: Weiser Martin/ČTK