Část poslanců strany Angely Merkelové chce zavřít hranice uprchlíkům

Část poslanců konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se podle deníku Bild snaží vynutit uzavření hranic pro uprchlíky. Podle předsedy poslaneckého klubu CDU/CSU Volkera Kaudera však většina zákonodárců nadále podporuje politický kurz Merkelové, která zavření hranic odmítá.

Uprchlíci čekají v Berlíně na registraci
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

„Osoby, které do Německa nelegálně přicestovaly přes bezpečnou třetí zemi, musí být už na hranicích vráceny zpět, jak to předpokládá azylový zákon,“ uvádí se ve výzvě, kterou zatím podepsalo 40 z 311 poslanců CDU/CSU.

Podpisy pod výzvu mohou zákonodárci připojovat ještě dva týdny, než o ní bude 26. ledna poslanecký klub hlasovat.

Ve straně jsou různé názory, připouští šéf poslaneckého klubu

Volker Kauder v televizi ARD prohlásil, že většina konzervativních poslanců podporuje kurz Merkelové a s uzavřením hranic pro běžence nesouhlasí. Ve straně však podle něj jsou různé názory na to, jak letos dosáhnout výrazného snížení počtu přicházejících uprchlíků, o němž mluvila i kancléřka.

Policie v Bavorsku už začala vracet do Rakouska uprchlíky, kteří v Německu nechtějí požádat o azyl a pouze chtějí cestovat dál do skandinávských zemí. Od počátku roku takto policisté poslali zpět tisíce přistěhovalců.

Video Zprávy ve 12
video

Část poslanců CDU/CSU chce imigrantům zavřít hranice

Část poslanců CDU/CSU chce imigrantům zavřít hranice

Události, komentáře: Rozděluje migrační krize Německo?

Události, komentáře k migrační krizi

Generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Peter Tauber také v deníku Rheinische Post vyzval k rychlejším deportacím odmítnutých žadatelů o azyl. Podle něj imigrační úřady denně rozhodnou o 2000 žádostech, z toho zhruba polovina je neúspěšná. Spolkové země proto podle něj mají povinnost zajistit denně na tisíc deportací.

Dosud byl počet odmítnutých žadatelů o azyl, které Německo vrátilo do země původu, výrazně nižší. Od ledna do listopadu 2015 země odsunula 18 400 osob, úřady nicméně připomínají, že někteří odmítnutí žadatelé odjeli i dobrovolně.

Do Německa loni přišlo 1,1 milionu běženců, nejvíc od konce druhé světové války. Podle Merkelové se počet příchozích musí letos snížit. Hlasy po omezení imigrace ještě zesílily po silvestrovských incidentech v Kolíně nad Rýnem a v dalších městech, kde mladí muži sexuálně napadali a okrádali ženy. Podle policie jsou mezi podezřelými i běženci.

Organizace spojených národů oznámila, že loni bylo na světě takřka 244 milionů migrantů, a to včetně 20 milionů uprchlíků. V roce 2000 jich bylo podle statistik OSN o 71 milionů méně. Z evropských zemí žilo nejvíce migrantů v Německu a Rusku, shodně po 12 milionech, v České republice jich loni bylo 405 000.

Nejvíce migrantů, 76 milionů, zaznamenala OSN v Evropě, o jeden milion méně pak v Asii. V Severní Americe, která podobně jako Evropa patří k nejbohatším regionům, bylo skoro 54,5 milionu migrantů.

OSN ve své zprávě používá termín mezinárodní migrant, který zahrnuje přistěhovalce i běžence, kteří odešli či uprchli ze své vlasti.