Sicílie nebude uprchlickým táborem Evropy, vzkázal nový italský šéf vnitra. Chce statisícové deportace

Sicílie nebude uprchlickým táborem Evropy, vzkázal nový italský šéf vnitra (zdroj: ČT24)

Evropská unie musí pomoci Itálii vypořádat se s příchody migrantů ze severní Afriky. Prohlásil to nový italský ministr vnitra a předseda protiimigrační a euroskeptické Ligy Matteo Salvini. Přijímání statisíců „neuprchlíků“ podle něj nemůže být stále jen záležitostí Itálie. Ze země plánuje deportovat více než půl milionu přistěhovalců, kteří nemají potřebné doklady.

„Je třeba zdravého rozumu. Přistávání a přijímání stovek tisíc neuprchlíků nemůže být nadále jen italský problém,“ napsal Salvini na svém Twitteru. „Buď nám Evropa pomůže naši zemi zabezpečit, nebo budeme muset najít jiná řešení,“ uvedl ministr, jehož stranu označují média za krajně pravicovou.  

Salvini už v neděli během návštěvy Sicílie přislíbil, že největší italský ostrov již nebude „uprchlickým táborem Evropy“. Týden před lokálními sicilskými volbami dodal, že zastaví proud migrantů, kteří na jih Itálie míří ze severní Afriky. V úterý v senátu prohlásil, že chce vedle masových deportací migrantů bez patřičných dokumentů prosadit i zrušení všech romských osad.

Kritici jeho plánům vyčítají, že jsou neproveditelné a že mohou způsobit nárůst xenofobie ve společnosti.

Deportace by mohla čekat půl milionu migrantů

Itálii se v posledním roce podařilo i díky kontroverzní dohodě s Libyí snížit počty migrantů přistávajících u jejích břehů. Podstatou dohody je podpora libyjské pobřežní stráže a ochrana hranic před ilegálním pronikáním migrantů do evropských států.

Podle organizací pro lidská práva jsou ale kvůli této dohodě migranti týráni, svévolně zadržováni, vydíráni a vystavováni špatným podmínkám v detenčních táborech.

Bez ohledu na zmíněnou dohodu bylo ale letos podle italských úřadů v zemi registrováno 13 500 nově příchozích migrantů. Pro italské voliče byla v březnových volbách migrace jedním z hlavních témat, díky čemuž Liga označovaná za krajně pravicovou stranu dosáhla nebývalého úspěchu.

Nová italská vláda vytvořená Ligou a populistickým Hnutím pěti hvězd (M5S) složila přísahu v pátek. Italský senát jí dal v úterý důvěru, ve středu o ní bude hlasovat ještě Poslanecká sněmovna.

Liga i M5S požadují po Bruselu další peníze na řešení následků migrační vlny. „Budeme důrazně vyzývat k překonání dublinských nařízení, abychom dosáhli účinného dodržování spravedlivého přerozdělení odpovědnosti a dosáhli automatického systému povinného rozdělování žadatelů o azyl,“ citovala nového italského premiéra Giuseppa Conteho agentura AFP.

Podle italského tisku se část zemí včetně Německa a Francie v tichosti zajímá třeba o myšlenku dvourychlostního zpracování žádostí o azyl: prioritně pro ženy a děti z válečných zón, jako je Sýrie, pomaleji pro zdravé mladíky z afrických zemí, kde se nebojuje.