Si Ťin-pching se Zemanem mluvil o vysokorychlostní železnici i jádru. Chce užší spolupráci

Nahrávám video

Prezident Miloš Zeman je na šestidenní návštěvě Číny. Dopoledne se znovu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Uvedl přitom, že přijel podpořit projekt novodobé Hedvábné stezky, která má posílit obchodní vztahy Pekingu s Evropou. Zeman by byl rád, kdyby vedla až do Česka. Čínský prezident zase vyzval k posílení česko-čínské spolupráce v jaderné energetice či finančnictví. Na okraj fóra se Zeman potká i se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.

Prezident Miloš Zeman dorazil do Číny
Zdroj: ČTK/AP/Ge jinfh

„Smyslem našeho i dalších setkání je pomoci tento projekt realizovat. Z tohoto důvodu jsme s sebou přivezli 38 naprosto konkrétních projektů, protože nemám rád politické fráze,“ prohlásil Zeman. „Z těchto 38 projektů bude 22 podepsáno dnes nebo zítra a zbývajících 16 na česko-čínském investičním fóru v červenci tohoto roku,“ dodal.

„Pan prezident zdůraznil, že ČR má zájem být součástí Nové hedvábné stezky. Zmínil i projekt vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe,“ uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček s poukazem na ambiciózní plán možného propojení zmíněné trojice řek, jehož je Zeman velkým zastáncem.

„Na jednání otevřel i téma protiteroristické rezoluce Rady bezpečnosti OSN. O rezoluci bude jednat také s ruským prezidentem (Vladimirem Putinem),“ sdělil dále Ovčáček. Čínský prezident podle Ovčáčka ocenil, že Zeman je jediným zástupcem Evropské unie na summitu k Nové hedvábné stezce na tak vysoké úrovni.

Zemanova delegace v Číně
Zdroj: Karel Čapek/ČTK

Si podle čínské televize prohlásil, že jeho země je připravena prohloubit strategické vztahy s Českem. Vyzval k posílení spolupráce především v oblastech jaderné energetiky, finančnictví, vysokorychlostní železnice, moderních technologií, zdravotnictví, vzdělávání, turistiky a kulturní výměny. Podle čínského prezidenta je třeba klást důraz i na intenzivnější výměnné programy pro mládež nebo na užší spolupráci v zimních sportech.

Čínsko-českou spolupráci na projektu Hedvábné stezky Si podle CGTN označil za pozitivní příklad pro ostatní evropské státy, neboť je to první takový bilaterální plán, který Peking podepsal s evropskou zemí. Proto také očekává, že Praha bude pokračovat v aktivní účasti na rozvoji tohoto projektu.

Zeman je v Číně už potřetí

Zeman při setkání věnoval Si Ťin-pchingovi český překlad knihy čínského prezidenta, k níž český prezident napsal předmluvu. Po jednání národních delegací se oba prezidenti zúčastní podpisu několika memorand, která by se měla týkat ekonomických záležitostí.

Od roku 2014 je Zeman v Číně už potřetí, hlavním důvodem návštěvy je posílení ekonomické spolupráce. Kromě Pekingu zamíří i do Nan-ťingu a Šanghaje, kde bude jednat se zástupci aerolinek China Eastern Airlines, které provozují přímé lety do Prahy. 

V Číně jej doprovázejí ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO). V delegaci je i několik náměstků ministrů. Původně měla být ministerská delegace širší, tři ministři za sociální demokracii včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ale účast kvůli české vládní krizi zrušili.

Prezident má v pátek v plánu také schůzku s předsedou čínské komise pro dohled nad bankami Kuo Šu-čchingem nebo s představitelem společnosti Linglong Tire. Tato firma hledá pozemky na stavbu továrny na pneumatiky za několik miliard korun. Její zástupci nedávno navštívili i průmyslovou zónu v Mošnově na Novojičínsku.

„S ruským prezidentem se sejde na okraj mezinárodní fóra o Hedvábné stezce. S největší pravděpodobností s ním bude probírat některé významné mezinárodní otázky. Číňané se netají tím, že ruský prezident je hlavním hostem programu. Přizpůsobovali mu i čas konání fóra, které je pro Číňany nejdůležitější diplomatickou akcí roku. Dá se předpokládat, že jedním z hlavních témat bude i tentokrát Sýrie,“ uvedla zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Čína je významným ekonomickým partnerem mnoha zemí světa. Druhou největší ekonomiku světa si tak řada států nedovolí kritizovat. V dobách prezidenta Václava Havla a pravicových vlád byly vztahy s Pekingem spíše zmrazené, hlavně kvůli nedodržování lidských práv a otázce Tibetu.

„Mezitím nás předstihly ostatní evropské země – Británie, Německo nebo třeba i Polsko s Čínou jednaly, byly aktivní. Česká republika stála stranou a my se poslední dva roky snažíme tu situaci změnit,“ vysvětloval postoj současné české vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při své návštěvě Pekingu v roce 2015. V současné době je podle něj česko-čínská vazba „velmi silná“.

Zeman v minulosti v Číně zdůraznil, že Česko uznává její celistvost – včetně Tibetu a Tchaj-wanu. Prohlásil také, že nepřijel vyučovat tržní ekonomiku nebo lidská práva, ale naopak se od Číny přiučit, jak zvýšit ekonomický růst a stabilizovat společnost.

Jeho výrok tehdy vyvolal řadu kritických ohlasů. Zaorálek pak zdůrazňoval, že na dialog o lidských právech nelze rezignovat.

Zeman s čínským prezidentem jednal i loni na přelomu března a dubna, kdy Si Ťin-pching vůbec poprvé navštívil Českou republiku. I zde šlo předně o spolupráci třeba v oblasti financí, obchodu nebo zdravotnictví.

V Česku přibývá čínských turistů, do konce roku by měla navíc začít do Číny létat čtvrtá přímá linka. V ČR ale zatím panuje lehké zklamání z výše čínských investic v tuzemsku. Podle Šámalové to ovšem není takové překvapení, podobně dopadly i jiné země.

„Hodnota dohod mezi čínskými a českými společnostmi, které byly uzavřeny během návštěvy čínského prezidenta v Praze, měla dosáhnout 95 miliard korun – do roku 2020 dokonce 294 miliard, Čína má teď ale sama problémy s investicemi doma, takže není vyloučeno, že se na nějaké věci plánované v zahraničí nedostane. A pokud se na ně dostane, tak to ale určitě nepřijde rychle,“ dodala zpravodajka.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, pátrání pokračuje

Počet potvrzených obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, uvedla podle světových agentur ve čtvrtek večer (v pátek nad ránem SELČ) prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová. Pátrání po přeživších po otřesech z 24. června stále pokračuje, dodala politička, podle níž živel zcela zničil 189 domů. Pohřešováno je několik desítek tisíc lidí.
04:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Noc hrůzy v Kyjevě.“ Po velkém ruském útoku hlásí ukrajinská metropole přes dvacet mrtvých

Rusko v noci na čtvrtek podniklo masivní útok na Kyjev a další ukrajinská města. Při úderech na metropoli zahynulo podle místních úřadů přes dvacet lidí, stovka dalších utrpěla zranění. V Dněpropetrovské oblasti zabil ruský útok dítě, další člověk zemřel při náletu okupantů v Charkovské oblasti. Nejvyšší ukrajinští představitelé vyzvali západní spojence k posílení ukrajinské protivzdušné obrany. Ukrajina v noci zasáhla ropnou rafinerii v ruské Nižegorodské oblasti.
1. 7. 2026Aktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoVatikán exkomunikoval šest biskupů z ultrakonzervativního bratrstva

Vedení katolické církve sáhlo k výjimečnému opatření a exkomunikovalo šest biskupů z ultrakonzervativního Bratrstva svatého Pia X. Dva z nich bez souhlasu a přes varování papeže Lva XIV. vysvětili čtyři zbývající, což římská kurie považuje za čin narušující jednotu církve. Stejný postih hrozí i dalším věřícím, kteří se k bratrstvu formálně hlásí. Bratrstvo založené v roce 1970 kontroverzním francouzským arcibiskupem Marcelem Lefebvrem má na 600 tisíc stoupenců v desítkách zemí. Odmítače reforem druhého vatikánského koncilu, kteří dodnes uznávají liturgii pouze v latině, exkomunikoval už Jan Pavel II., také kvůli vysvěcení biskupů bez jeho souhlasu.
před 7 hhodinami

Mezi berlínskými gangy „letí“ nelegální zbraně z Česka

V ulicích německé metropole se mnohem víc střílí. Vyšetřovatelé případy spojují s tureckými kriminálními gangy, které bojují proti sobě a vydírají místní podnikatele. Do Berlína se dostává i velké množství nelegálních zbraní z Česka.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoSamozvaní polští domobranci se vydávali za vojáky a kontrolovali cizince

Polské úřady zasáhly proti skupině samozvaných domobranců ze skupiny BPG, kteří se vydávali za vojáky a na vlakových nádražích po nocích kontrolovali cizince. Své činy hájili bojem proti migraci. Členové skupiny jsou napojení na polskou krajní pravici. Premiér Donald Tusk je označil za chuligány.
před 9 hhodinami

Alijev tvrdí, že deset států EU již dováží ázerbájdžánský plyn a další mohou následovat

Ázerbájdžán je největším obchodním partnerem Evropské unie na jižním Kavkaze, uvedl prezident země Ilham Alijev během setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Dodal, že Baku usiluje o rozšíření spolupráce s EU v oblasti energetiky, dopravy a obnovitelných zdrojů energie.
před 13 hhodinami

Starmer se omluvil za roli státu v nucených adopcích dětí svobodných matek

Britský premiér Keir Starmer se omluvil za roli státu v oddělování desítek tisíc svobodných matek od jejich dětí a v nucených adopcích. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž tato praktika přetrvávala až do konce sedmdesátých let minulého století. Starmer označil nucené adopce za skvrnu na historii Británie.
před 13 hhodinami

V Polsku obvinili dva lidi podezřelé ze špionáže ve prospěch Běloruska

Polská prokuratura obvinila jednoho občana Běloruska a jednoho Poláka z náboru osob v Polsku za účelem provádění činností ve prospěch zahraniční zpravodajské služby, uvedly ve čtvrtek úřady.
před 13 hhodinami

Evropský pohled