Sevastopolem otřásly výbuchy, vzplála zřejmě ruská výsadková loď a ponorka

Nahrávám video
Události: Útok na přístav Sevastopol na okupovaném Krymu
Zdroj: ČT24

Sevastopolem na Ruskem obsazeném poloostrově Krym otřáslo během noci několik mohutných výbuchů, informovala agentura Unian. Tamní okupační činitel Michail Razvožajev uvedl, že Ukrajinci ve městě zasáhli loděnici, kde vypukl požár a nejméně 24 lidí utrpělo zranění. Ukrajinská rozvědka prohlásila, že došlo k zásahu ruské ponorky a výsadkové lodě. Rusové podle Unianu uzavřeli Krymský most, který spojuje poloostrov s Ruskem.

„Ozbrojené síly Ukrajiny v noci zaútočily na dok Ordžonikidze v Sevastopolu deseti střelami s plochou dráhou letu a třemi dálkově řízenými námořními drony na lodě Černomořské flotily,“ citovala ruská média prohlášení moskevského ministerstva obrany. Ruská hlídková plavidla podle něj zničila všechny tři drony, zatímco ruská protiletecká obrana sestřelila sedm z deseti střel. Zbývající střely poškodily dvě plavidla, která byla v docích kvůli opravám.

Ukrajina zasáhla při akci výsadkovou loď a ponorku, napsal server RBK-Ukrajina s odkazem na zdroje z ukrajinské vojenské rozvědky GUR. „V sevastopolských opravných docích Ordžonikidze jsou škody, zejména na vybavení,“ uvedli nejmenovaní činitelé rozvědky.

Místní podle agentury na sociálních sítích během noci upozornili na nejméně sedm výbuchů a záblesků na obloze. Na internetu se také šířily mnohé snímky a videozáznamy zachycující jasné záblesky, plameny a mohutné sloupy dýmu nad městem.

Experti ze snímků poškození výsadkové lodi Minsk třídy Ropucha usuzují, že plavidlo se nevyplatí opravit, je zničené, napsal list Ukrajinska pravda s odvoláním na specializovaný nizozemský server Oryx, který na základě fotografií a záběrů vede statistiky zničené výzbroje. Na lodi shořely všechny nástavby nad palubou. Dlouhodobě vyřazena ze služby či rovněž zničena je i ponorka Rostov na Donu třídy Kilo, která se nacházela v suchém doku spolu s Minskem, tvrdí Ukrajinska pravda. Úspěšný útok přičetla leteckým řízeným střelám Storm Shadow; velitel ukrajinského letectva už blahopřál pilotům.

Spekulace o dalším potopení

Ukrajinské námořnictvo mezitím na Telegramu uvedlo, že potopilo ruský kutr Tuněc v severozápadní části Černého moře. Rusko se k této zprávě dosud nevyjádřilo, upozornila stanice BBC.

Gubernátor města Michail Razvožajev nejprve na komunikační platformě Telegram napsal, že na útoky „nepřátel“ na Sevastopol zareagovala protivzdušná obrana, a vyzval obyvatele k zachování klidu. V dalším příspěvku ale přiznal, že v loděnici Sevmorzavod vypukl požár a že zranění tam utrpělo nejméně 24 lidí. Čtyři z nich jsou podle něj ve středně těžkém stavu.

„Civilním objektům ve městě žádné nebezpečí nehrozí,“ napsal také Razvožajev. 

Zahraniční zpravodaj ČT na Ukrajině David Miřejovský upřesnil, že podle informací z ruských zdrojů zasáhly rakety suché doky v Sevastopolu a zničily dvě lodě z Černomořské flotily. Podle těchto zpráv jsou lidé v důsledku útoku zraněni jen lehce.

Podle ruského ministerstva obrany hlídková plavidla zničila tři drony, zatímco protiletecká obrana sestřelila sedm z deseti raket – zbývající střely pak poškodily dvě plavidla, která byla v docích kvůli opravám.

Nahrávám video
David Miřejovský hovořil o situaci na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

VideoÍrán dopadne na naši ekonomiku, míní Skopeček. Schillerová varuje před unáhlenými závěry

Je zřejmé, že konflikt v Íránu bude mít dopad na českou ekonomiku, míní místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Zmínil rostoucí cenu ropy a s tím spojené zdražování pohonných hmot. Dodal, že jde jenom o to, jak velký dopad bude a jak dlouho konflikt potrvá. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) má za to, že je v tuto chvíli třeba vyčkat na to, jak se konflikt vyvine a není podle ní čas na unáhlená rozhodnutí. Politici diskutovali také o okolnostech repatriačních a evakuačních letů z Blízkého východu. Debata se věnovala také návrhu státního rozpočtu, v němž opozice i prezident Petr Pavel apelují na navýšení výdajů na obranu. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 45 mminutami

Íránská agentura popřela zprávy o průniku kurdských milic do země

Kurdsko-íránské milice zahájily pozemní operaci v severozápadním Íránu. Píše o tom několik amerických médií včetně Fox News nebo serveru Axios. Agentura Reuters ale zprávu s odkazem na íránskou tiskovou agenturu Tasním vyvrátila. Stanice CNN už ve středu s odkazem na své zdroje informovala, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) pracuje na vyzbrojení kurdských sil s cílem vyvolat lidové povstání v Íránu.
00:33Aktualizovánopřed 59 mminutami

Izrael zahájil rozsáhlé údery na pozice režimu v Teheránu

Izraelské letectvo zahájilo novou rozsáhlou vlnu vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v Teheránu, oznámila armáda. Írán předtím vyslal balistické rakety na židovský stát, podle agentury AFP byly v Jeruzalémě slyšet výbuchy. Mohutná exploze se ozvala i na tankeru kotvícím u břehů Kuvajtu, jeho posádka je ale v bezpečí, uvedla Britská vojenská námořní služba (UKMTO).
05:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoJaponsko chystá rekordní výdaje na obranu, reaguje na sbližování Číny s Ruskem

Japonsko letos chystá rekordní výdaje na obranu. Vláda navrhuje 58 miliard dolarů – skoro o desetinu více než loni. Země v houstnoucím napětí s Čínou buduje schopnost odvetného úderu a posiluje ochranu pobřeží. Do pěti let chce rozmístit protiletadlové rakety na nejzápadnějším ostrově Jona-guni nedaleko Tchaj-wanu. Reaguje tak na sbližování Pekingu s Moskvou a větší aktivitu Ruska na severu.
před 3 hhodinami

V Nepálu probíhají první celostátní volby od loňských protestů

V Nepálu začaly první parlamentní volby od loňských protestů, které vedly ke konci tamní vlády. V ulicích a u volebních místností hlídkují bezpečnostní síly, podotýká agentura AP. Volební místnosti se uzavřou ve 12:15 SEČ. Sčítání hlasů má začít ještě ve čtvrtek, výsledky se očekávají o víkendu.
před 7 hhodinami

Senát USA zablokoval rezoluci usilující o pozastavení dalších úderů na Írán

Americký Senát ovládaný republikány ve středu zablokoval rezoluci, která by zabránila dalším úderům na Írán bez schválení Kongresu. Pro bylo 47 senátorů, proti 53, uvedly agentury Reuters a AP.
před 10 hhodinami

Izraelská armáda v Libanonu zabila dvacet lidí, píší agentury

Izraelské údery v Libanonu podle tamního ministerstva sociálních věcí zabily dvacet lidí, píše agentura Reuters. Libanonské ministerstvo zdravotnictví mezitím uvedlo, že od pondělí bylo při izraelských operacích v Libanonu zabito 72 lidí a dalších 437 bylo zraněno. Později resort připojil, že večer byli při izraelských úderech v Bejrútu zabiti tři lidé, dalších šest utrpělo zranění.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obrana NATO zničila střelu letící z Íránu k Turecku. Aliance její odpal odsoudila

Systémy protivzdušné obrany Severoatlantické aliance ve východním Středozemním moři zničily balistickou střelu odpálenou z Íránu, která mířila do vzdušného prostoru Turecka, informovalo ve středu turecké ministerstvo obrany s tím, že při incidentu nebyl nikdo zraněn. Je to první takový případ v nynější válce mezi Izraelem a USA na straně jedné a Íránem na straně druhé, kdy hrozil zásah území členské země NATO.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...