Série výbuchů otřásla Jakartou, k útoku se přihlásil Islámský stát

Centrem indonéské metropole Jakarty otřásla série explozí. Nálože vybuchly na několika místech v rušné obchodní čtvrti hlavního města, mimo jiné v kavárně Starbucks. Bylo potvrzeno sedm mrtvých včetně pěti útočníků, kterých se do akce údajně zapojilo až čtrnáct. K činu se přihlásil Islámský stát (IS), cílem útoku měli být cizinci a indonéské bezpečnostní síly.

Útočníci zabili jednoho indonéského policistu a jednoho Kanaďana, při atentátu zahynulo i pět teroristů. Zraněno bylo 19 lidí včetně jednoho Nizozemce, který musel být operován. Kromě něj byli zraněni ještě tři cizinci – Alžířan, Rakušan a Němec – a pět policistů.

Byl jsem u výbuchu u policejní stanice. Viděl jsem lidi, jak utíkají pryč, další leželi na zemi. A taky jsem viděl dva lidi na motorce s batohem – to oni tam hodili tu bombu.
Eliaz Warre
svědek útoku

V řadách útočníků byli podle indonéské policie tři sebevražední atentátníci, kteří se odpálili v centru města v rušné obchodní a nákupní čtvrti, kde sídlí úřady OSN, ambasády, luxusní hotely a restaurace. Podle indonéské policie chtěli útočníci napodobit listopadové teroristické útoky z Paříže. Terčem prvního sebevražedného atentátu byla kavárna Starbucks, odkud po explozi začali vybíhat lidé. Na ně čekali venku ozbrojenci a zahájili palbu, jejíž obětí se stal právě muž z Kanady.

Zhruba ve stejném okamžiku napadli další dva sebevražední útočníci nedaleké stanoviště dopravní policie a usmrtili kromě sebe jednoho Indonésana. Následně se mezi ozbrojenci a policisty rozpoutala přestřelka, při níž padli další dva útočníci. Zatím ale není jasné, zda jsou někteří z atentátníků na útěku. Původní zprávy hovořily o 14 ozbrojencích, tři z nich byli zadrženi.

Útok v Jakartě
Zdroj: Darren Whiteside/Reuters

K útokům se přihlásil Islámský stát, terčem se měli stát cizinci i bezpečnostní síly. Podle agentury AP v posledních týdnech indonéské bezpečnostní složky několikrát varovaly, že islamisté plánují udeřit. Indonéská vláda uvedla, že mezi útočníky byl také jeden cizinec. Islámský stát již v listopadu atentáty v Jakartě vyhrožoval.

Prezident: Terorismu nesmíme podlehnout

Nemůžu ještě nic potvrdit, ale je pravda, že jsme dostali určitou výhrůžku od Islámského státu. V minulých dnech jsme pár lidí zadrželi.
Anton Charliyan
policejní mluvčí

Indonéský prezident Joko Widodo označil útoky za terorismus a zároveň vyzval obyvatele k zachování klidu. „Tento čin jasně sledoval narušení veřejného pořádku a šíření teroru mezi obyvatelstvem,“ uvedl. „Stát, národ i lidé se nesmějí obávat teroru a podlehnout mu,“ zdůraznil prezident. Dodal také, že nařídil bezpečnostním složkám vypátrat strůjce teroristických útoků a že situace je pod kontrolou.

Český konzul v Jakartě Čeněk Hajný uvedl, že útoky se odehrály zhruba dva kilometry od českého zastoupení. Ambasáda se nyní snaží kontaktovat české občany, kteří v zemi pobývají. Dosud ale žádné potíže Čechů nezaznamenala. „Nemělo by se jich to týkat,“ říká Hajný s tím, že v pořádku jsou také všichni zaměstnanci velvyslanectví i jejich rodinní příslušníci.

Indonéská policie je už od konce loňského roku ve stavu nejvyšší pohotovosti. Úřady v prosinci oznámily, že zmařily plán islámských radikálů na útoky proti vládním budovám a sídlům zahraničních misí. Na Nový rok střežilo kostely, letiště a další veřejná místa na 150 tisíc indonéských policistů.

  • Ministerstvo zahraničí ČR v souvislosti s teroristickými útoky vydalo varování pro české občany před pohybem na exponovaných místech centra Jakarty, především pak v okolí nákupních a zábavních center. Dále doporučuje omezit do odvolání pohyb po hlavním městě na nezbytně nutné případy a zachovávat maximální obezřetnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hosté Událostí, komentářů rozebrali rok Trumpa v úřadu

V úterý to byl rok od začátku druhého mandátu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Za dvanáct měsíců stihl nejen proměnit Bílý dům, když zboural jeho východní křídlo, ale i Ameriku a pravidla globálního řádu. Trumpovo úřadování probrali také hosté v Událostech, komentářích. Předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Ševčík (za SPD) Trumpa považují za mírotvůrce. Oceňují také určité změny v ideologické rovině. Podle exministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) je výsledkem Trumpova roku rozklad světového řádu a systému, člen sněmovního výboru pro bezpečnost Jan Bartošek (KDU-ČSL) hovoří o „krizi vzájemné důvěry a vztahů“. Debatou provázela Tereza Řezníčková.
před 36 mminutami

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou byl problém s elektřinou. Prezident poté nastoupil do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vracel preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Japonský soud uložil doživotí za vraždu expremiéra Abeho

Japonský soud uložil doživotní trest muži obžalovanému z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Pětačtyřicetiletý Tecuja Jamagami se již loni k vraždě předsedy vlády přiznal. Případ podle agentury AP vynesl na světlo dlouhá léta trvající vazby japonských vládních politiků na kontroverzní jihokorejskou Církev sjednocení.
před 2 hhodinami

Všichni jsou z Trumpa zneklidněni. Inspiruje i Putina, míní exvelvyslanec Kolář

„Čekal jsem, že to bude jízda, (...) ale to, co se odehrává teď, opravdu předčilo všechna má očekávání a musím říct, že mě to skoro nenechává v klidu usnout,“ zhodnotil bývalý velvyslanec Česka v USA a Rusku Petr Kolář první rok druhého funkčního období vlády prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni jsou zneklidněni. Nevědí, co od toho člověka můžeme očekávat. Najednou nás dostává do situace, kdy se začínáme obávat, že garance, kterou USA poskytovaly, bude použita proti nám,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Podle Koláře Trump nejspíš inspiruje i ruského vládce Vladimira Putina, který možná přemýšlí o tom, jak nejisté situace ve světě využít.
před 2 hhodinami

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 4 hhodinami

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek.
před 6 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM) se operace uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 9 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a desítky zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...