Selhání tajné služby umožnilo útočníkovi střílet na Trumpa, uvádí zpráva Senátu

Série selhání Tajné služby Spojených států (USSS) umožnila, aby před rokem na tehdejšího kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa na jeho předvolebním mítinku v Pensylvánii vystřelil útočník. Uvádí to zpráva zveřejněná výborem amerického Senátu, který tajnou službu kritizuje za selhání v komunikaci při plánování a realizaci mítinku a viní ji z nedbalosti. Trumpovi podle něj byla v den konání akce rovněž odepřena zvýšená bezpečnostní ochrana. Píší o tom média.

Senátní výbor pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti jednatřicetistránkovou zprávu zveřejnil v neděli, přesně rok po atentátu na Trumpa. „Nešlo o jedinou chybu. Byla to řada zbytečných selhání, která málem stála prezidenta Trumpa život,“ stojí ve zprávě. USSS má na starosti ochranu současných i bývalých prezidentů a jejich rodin, stejně jako navštěvujících zahraničních státníků a dalších vysokých činitelů.

„Dvacetiletý střelec se dokázal téměř pětačtyřicet minut vyhýbat tomu, aby ho odhalila nejvyšší ochranná agentura v zemi,“ napsal senátní výbor v dokumentu a poznamenal, že v důsledku incidentu nedostal výpověď jediný člověk.

USSS po útoku čelila vlně kritiky a její tehdejší ředitelka Kimberly Cheatleová na svůj post rezignovala deset dní po incidentu. Agentura minulý čtvrtek v souvislosti s atentátem na Trumpa suspendovala na deset až dvaačtyřicet dní šest tajných agentů. Senátní výbor míní, že potrestáno mělo být více než šest agentů a že dva z potrestaných dostali mírnější postihy, než výbor doporučoval.

Vyšetřování incidentu bylo dlouhé

Senátní výbor pro vnitřní bezpečnost, kterému předsedá republikánský senátor z Kentucky Rand Paul, došel ke svým závěrům poté, co provedl sedmnáct rozhovorů s členy USSS a prošel tisíce právních dokumentů, píše deník The Guardian.

Na předvolebním mítinku ve městě Butler útočník loni třináctého července vystřelil na tehdejšího prezidentského kandidáta Trumpa, zasáhl ho do ucha a zabil jednoho z přihlížejících. Další dva lidé utrpěli zranění. Na Trumpa tehdy útočil dvacetiletý Thomas Matthew Crooks z nedalekého předměstí Pittsburghu, po několika výstřelech jej na místě zabili odstřelovači.

Trumpa hned po prvních výstřelech obklopili osobní strážci a odvedli ho z pódia, na němž začínal svůj projev. Vzápětí byl odvezen v eskortě a policie dějiště shromáždění vyklidila.

Fotografie, na kterých Trump těsně po útoku se zakrvavenou tváří zvedá pěst na znamení vzdoru, pak obletěly svět. Trump den po útoku prohlásil, že chtěl po střelbě pokračovat v projevu, ale tajná služba trvala na tom, že musí do nemocnice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Indonésii zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně, nejméně pět lidí zemřelo

Nejméně pět lidí zemřelo po zemětřesení o síle 7,7 stupně, které v noci na sobotu zasáhlo pobřeží Indonésie v regionu Flores. Informovala o tom agentura AP s tím, že předchozí bilance činila dvě oběti. Úřady původně vydaly varování před vlnou tsunami, které však později odvolaly.
02:12Aktualizovánopřed 18 mminutami

V Londýně nalezli mrtvého akademika Ardaye, který byl obviněn z plagiátorství

V Londýně v pátek nalezli tělo 41letého Jasona Ardaye, který minulý týden opustil profesorský post na Cambridgeské univerzitě kvůli obvinění z plagiátorství částí své disertace. S odvoláním na britská média to napsala agentura AFP. Někdejší nejmladší černošský profesor na této prestižní univerzitě byl nalezen v bezvědomí na adrese v londýnské čtvrti Battersea a prohlášen za mrtvého, upřesnil web Sky News.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pentagon odmítá zprávy o špatných podmínkách na lodi USS Abraham Lincoln

Jako naprosto zkreslené odmítl americký ministr obrany Pete Hegseth zprávy o podmínkách osazenstva letadlové lodi USS Abraham Lincoln. Rodiny části posádky přesto apelují na velení námořnictva i politiky, aby situaci urychleně řešili. Vystrašily je zprávy o sebevražedných pokusech mezi námořníky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoTisíce migrantů stále zůstávají ve španělské Ceutě

Patnáct dní po náporu více než 72 tisíc migrantů na hranici s Marokem má život ve španělské Ceutě daleko k normálu. V exklávě na severu Afriky stále zůstávají tisíce nově příchozích. „Necítíme se bezpečně. Byly už případy bitek, násilnictví a krádeží,“ sdělila turistická průvodkyně v Ceutě Karol. Místní úřady kritizují vládu v Madridu za jejich pomalé vyhošťování. Centrální vláda zatím do exklávy vyslala navíc pět set policistů a pohraničníků. Ti jen ve čtvrtek zastavili dva čluny, které se v mlze snažily proplout na evropskou pevninu.
před 8 hhodinami

Italská stíhačka sestřelila dron nad Lotyšskem

Stíhačky mise NATO sestřelily v pátek nad ránem dron, který pronikl do lotyšského vzdušného prostoru, oznámily tamní ozbrojené síly. Aliance později zásah potvrdila. Riga kvůli incidentu vyhlásila vzdušný poplach pro několik oblastí na východě země. Finsko ve stejnou dobu omezilo leteckou a námořní dopravu ve východní části Finského zálivu. Neznámý dron se pak v pátek zřítil v zalesněné oblasti Rumunska poblíž hranic s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA poslaly spojencům v NATO dotazník. Ptá se na loajalitu k Trumpovi

Spojené státy chtějí vědět, zda jsou členské státy NATO loajální politice prezidenta Donalda Trumpa před tím, než učiní rozhodnutí o snížení počtu amerických vojáků v Evropě. Washington spojencům nedávno zaslal dotazník o podpoře šéfa Bílého domu. Ptá se jich, zda veřejně podporují americkou zahraniční politiku, ale i na to, jak omezily využívání svých vojenských základen armádou USA. V pátek to napsala agentura Bloomberg, která má dokument k dispozici.
před 9 hhodinami

Itálie nalezla ukradené obrazy slavných umělců za miliony eur

Italská policie nalezla tři díla francouzských umělců z 19. století v odhadované hodnotě devíti milionů eur (225 milionů korun), která byla odcizena ze soukromého muzea u Parmy. Právě v tomto městě v bytě jednoho z podezřelých policisté obrazy francouzských malířů nalezli. Vloupání do muzea a sídla nadace Magnani Rocca se odehrálo letos v noci na 23. března. Vyšetřováno je v této souvislosti devět Moldavanů a Moldavanek.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Většina požárů u chorvatského letoviska Omiš je pod kontrolou

Většina požárů v okolí chorvatského letoviska Omiš je již pod kontrolou, uvedl v pátek v podvečer šéf chorvatských hasičů Slavko Tucaković. Kvůli rozsáhlému požáru, který v oblasti vypukl ve čtvrtek večer, bylo evakuováno přes dva tisíce lidí. A to včetně asi 300 českých turistů – večer jich ale zůstávalo v evakuačních centrech už jen pět. Plameny si vyžádaly nejméně jednu oběť a desítky zraněných, informují místní média. Požár je jedním z nejhorších v dějinách Chorvatska.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.