Vyšetřování odhalilo chyby v komunikaci před atentátem na Trumpa

Vnitřní vyšetřování Tajné služby Spojených států amerických (USSS) odhalilo porušení bezpečnostních protokolů a pochybení v komunikaci před červencovým atentátem na exprezidenta Donalda Trumpa. Informovaly o tom v pátek agentury AP a Reuters, podle nichž úřadující šéf vládní agentury Ronald Rowe zdůraznil, že Tajná služba potřebuje okamžitě další personál i vybavení.

Pětistránková zpráva zmiňuje sérii „komunikačních nedostatků“, které přispěly k tomu, že střelec dokázal ze střechy vzdálené méně než 140 metrů od Trumpa vypálit osm ran, než byl zneškodněn. Jedním z problémů bylo to, že někteří místní policisté nevěděli o existenci dvou komunikačních center v místě, takže neměli tušení o tom, že členové Tajné služby neslyší jejich komunikaci.

Navíc Tajná služba už před útokem věděla, že místo předvolebního shromáždění je z bezpečnostního hlediska rizikové. Zpráva také podle AP klade závažné otázky, proč na střeše, na kterou útočník před zahájením palby vylezl, nebyli žádní strážci zákona.

Selhání Tajné služby

Trumpa, který je letos znovu kandidátem republikánů na prezidenta, se 13. července na předvolebním mítinku v Pensylvánii pokusil zastřelit dvacetiletý Američan. Osmasedmdesátiletý exprezident vyvázl se střelným zraněním ucha, jeden z jeho příznivců ale přišel o život.

Selhání Tajné služby, která poskytuje ochranu nejvyšším ústavním činitelům i exprezidentům, je předmětem několika vyšetřování. Vnitřní prověrka dospěla k závěru, že nedbalost některých činitelů vedla k porušení bezpečnostních pravidel. Úřad podle Rowea přijme disciplinární opatření, jak bude nutné.

Tajná služba nyní podle Rowea potřebuje „změnu paradigmatu“. „Je důležité, abychom se zodpovídali za selhání z 13. července a abychom využili získané zkušenosti k tomu, aby se podobné selhání už neopakovalo,“ poznamenal v prohlášení úřadující šéf USSS.

Tuto neděli se podle vyšetřovatelů Trump stal terčem dalšího pokusu o atentát, když jej ochranka odvedla z golfového hřiště, na jehož okraji spatřila ozbrojeného muže.

USSS má 7800 zaměstnanců a jde o federální agenturu, která má na starosti ochranu amerických prezidentů a jejich rodin, viceprezidentů či bývalých hlav států a jejich blízkých.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v pondělí s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta lidí se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 9 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 3 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 4 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 11 hhodinami
Načítání...