Washington - Mezi Saúdy a Spojenými státy to skřípe. Saúdskoarabský král Salmán nečekaně zrušil cestu do Washingtonu - oficiálně kvůli krizi v sousedním Jemenu. Důvod je ale zřejmě jiný. Sunnitským Arabům se totiž nezamlouvá americké smiřování s šíitským Íránem, který je jejich náboženským i geopolitickým soupeřem. Americký Kongres už posvětil opatření, které mu umožní podílet se na schvalování jaderné dohody s Teheránem. Obama zákon slíbil podepsat.
Saúdsko-americké vztahy kvůli Íránu ochladly
Ve Washingtonu probíhá jednání se zeměmi Perského zálivu. Saúdskoarabský král si ale s prezidentem Barackem Obamou ruku nepodá. Do USA odjeli jen jeho poddaní. Američtí diplomaté situaci žehlili. „Myslím si, že země Zálivu k nám vyslaly ty správné osobnosti, se kterými vyřešíme vše, co potřebujeme,“ podotkla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová.
„Že tu není saúdský král, je obrovský problém, a to nejen symbolicky, ale čistě věcně. Skupina zemí Zálivu je velice heterogenní, a to, že se dokázala dát dohromady takto homogenně, vystupovat emancipovaně tváří v tvář tomu, co se děje v Íránu, a postupu ve Spojených státech vůči Íránu, je zcela zásadní věc. Přijeli sem s požadavkem na bezpečnostní smlouvu,“ konstatoval zpravodaj ČT Martin Řezníček.
Arabové se zřejmě stanou spojenci USA na nejvyšší úrovni, což by jim mohlo umožnit přístup k některým zbraním – garance, jako má Jižní Korea nebo Japonsko, že jim USA pomohou v případě napadení, ale nedostanou, podotkl Řezníček.
Saúdskému monarchovi se nelíbí smiřování USA a Íránu. Předjednaná dohoda o teheránském jaderném programu může přinést konec sankcí i obnovení diplomatických vztahů mezi oběma rivaly. „Vím, že se objevily spekulace, podle kterých měly být změny v cestovních plánech Saúdů pokusem vyslat signál Spojeným státům,“ konstatoval mluvčí Bílého domu Josh Earnest.
Sunnitští Arabové považují šíitský Írán za soupeře. Americké pakty s jejich perským rivalem chápou jako zradu. Saúdové už dali najevo, že pokud Teherán získá jadernou zbraň, pořídí si ji také. „Saúdové a státy Zálivu berou velmi vážně hrozbu, kterou v jejich očích představuje Írán jako šíitský stát,“ poznamenala analytička Katherine Zimmermanová.
- Zpravodaj ČT Jakub Szántó připomněl také možnou existenci tajné dohody mezi Saúdy a Pákistánem o tom, že pokud by se Saúdská Arábie cítila ohrožená potenciálními jadernými zbraněmi Íránu, tak jí Islámábád pomůže. Tak by se Saúdové mohli dostat již k hotovým zbraním.
Střet mezi šíity a sunnity doutná v Libanonu a Bahrajnu, naplno se rozhořel v Sýrii a Iráku. Do bojů v Jemenu vstoupila koncem března arabská letecká koalice, která začala bombardovat pozice šíitů - ti od loňska obsazují Jemen. Koalici vede Saúdská Arábie, za šíity stojí Írán. Nyní v zemi platí několikadenní příměří.
USA hrají na obě strany
Spojené státy na dohodě s Íránem trvají. Nechtějí ale přijít ani o spojence ze Zálivu. „Saúdské království je nezbytnou součástí naší koalice, kterou jsme vytvořili pro boj s organizací Islámský stát,“ upozornil Obama.