Ruští kosmonauti z ISS ukončili první výstup do volného kosmu

ISS (oběžná dráha) - Ruští kosmonauti Maxim Surajev a Oleg Kotov, pobývající na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), dnes po pěti a půl hodinách ukončili svůj výstup do volného kosmu. Splnili úkol připravit modul MRM 2 na budoucí funkci přístaviště ruských vesmírných plavidel už v 16:40 SEČ a vrátili se tak do ISS o jedenáct minut dříve proti plánu.

Dvojice opustila přechodovou komoru orbitálního komplexu krátce po 11:00 SEČ. Kosmonauti připojovali kabeláž od ISS k modulu MRM 2 nazývaném Poisk a připevňovali dodatečné úchyty na výstupní průchody. Uvedením modulu do provozu získá stanice další vesmírné přístaviště pro ruské lodě Sojuz a Progress. MRM 2, který k ISS dorazil loni v listopadu, také poskytne prostory pro výzkum. 

První, kdo nový dok vyzkouší, budou 21. ledna Surajev s Jeffreym Williamsem. Na toto datum je naplánováno překotvení jejich Sojuzu TMA-16 z přístaviště na servisním modulu Zvezda na zádi komplexu.


Surajev dnes vystoupil do volného kosmu poprvé, jeho kolega Kotov má již zkušenosti ze dvou předchozích „vesmírných vycházek“. Kosmonauti přitom měli na sobě nové, takzvané inteligentní skafandry. Malé počítače integrované ve skafandrech podporují kosmonauty v jejich práci a v případě potřeby jim dokážou dokonce doporučit nejlepší postup.   

Kotov přiletěl na ISS krátce před Vánocemi, Surajev pracuje na stanici již od začátku října. Kromě nich jsou na stanici také američtí astronauti Jeff Williams a Timothy Creamer a rovněž japonský kosmonaut Soiči Noguči.