Ruské bombardéry začaly startovat z íránské základny. Útočí v Sýrii

Rusko rozmístilo strategické bombardéry Tu-22M3 na íránské základně Hamadán, odkud útočí na pozice povstalců v Sýrii. Oznámila to státní televize Rossija 24 a zprávu potvrdilo ruské ministerstvo obrany. V Hamadánu operují podle ministerstva i stíhací bombardéry Su-34.

Agentura Interfax napsala, že starty letounů na západoíránském letišti mohou zkrátit letovou dobu na syrské bojiště o šedesát procent a umožní letounům nést větší zátěž. Vzdálenost z Hamadánu do syrských oblastí kontrolovaných džihádisty nepřesahuje devět set kilometrů.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že ruské letectvo využilo íránské letiště k útokům na teroristy v Sýrii. Sklady a tábory takzvaného Islámského státu a džihádistů z Fronty dobytí Sýrie (bývalé An-Nusry) byly podle ministerstva využívány k bojovým operacím ve městě Aleppo. Ruské bomby dopadaly v provinciích Idlib, Aleppo a Dajr az-Zaur. Všechny stroje se po splnění bojového úkolu vrátily v pořádku na základnu.

Šéf íránské bezpečnostní rady Ali Šamchani uvedl, že „íránsko-ruská spolupráce v boji proti terorismu v Sýrii je strategická“ a obě strany „sdílejí svůj potenciál a svá zařízení“.

Šéf íránské bezpečnostní rady Ali Šamchani
Zdroj: Reuters

Ruské bombardéry dosud útočily v Sýrii jen ze svého území

Rusko už dálkové bombardéry Tu-22M3 použilo při útocích v Sýrii několikrát, ale startovaly podle dostupných informací z ruských letišť. Vzdušnou ochranu ruským letounům poskytovaly stíhačky Su-30 a Su-35.

Ruská média s odvoláním na zdroje z ministerstva obrany rovněž oznámila, že Moskva požádala Írán a Irák o povolení přeletu křídlatých raket přes jejich území. Rakety typu Kalibr Rusko už rovněž na syrském bojišti použilo. Loni na podzim je odpálily raketové křižníky operující v Kaspickém moři.

Ruské bombardéry vzlétají z Íránu k útokům v Sýrii (zdroj: ČT24)

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že Washington ověřuje rozsah rusko-íránské spolupráce, kterou označil za „nešťastné, ale nikoli překvapující“ rozhodnutí.

Podle agentury Reuters, která se odvolala na zdroje z amerického ministerstva zahraničí, může jít v případě využití základny o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, kterou schválila loni v červenci. Rezoluce se týká dohody, kterou předtím sjednalo šest velmocí s Íránem o jeho jaderném programu.

Mluvčí letecké koalice, která pod velením USA operuje v Sýrii, řekl podle ruských zdrojů, že Rusko o záměru použít íránskou základnu informovalo Spojené státy v rámci memoranda o zajištění bezpečnosti letů. „Neovlivnili operace koalice v Iráku ani v Sýrii,“ řekl Christopher Garver.

Teď už necítíme nic. Na vlastní oči jsem v Aleppu viděl ohromný výbuch barelové bomby a dítě, které to slyšelo, si začalo luskat prsty. Jako by to pro ně už byla hudba.
Zedoun Zoabi
šéf Unie syrských humanitárních organizací

Nálety na Aleppo zabily i civilisty, tvrdí syrské opoziční skupiny

Syrské opoziční monitorovací skupiny uvedly, že ruské nálety na Aleppo mají skoro tři desítky obětí, mezi kterými jsou i civilisté. Místní koordinační výbory (LCC) hovoří o patnácti mrtvých civilistech, Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) o devatenácti, včetně tří dětí. Podle LCC útočila letadla i na jižní výběžek Aleppa, kudy vede zásobovací cesta do východních čtvrtí města ovládaných rebely, a zabila dvanáct povstalců.

Mezinárodní organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW) obvinila Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, že shazují v rozporu s mezinárodním právem zápalné bomby do civilních čtvrtí. Podle HRW to dosvědčují fotografie a videa trosek ze zasažených oblastí. Mezi 5. a 10. srpnem došlo prý k osmnácti takovýmto útokům v Aleppu a Idlibu.