Romové od Letanovců už jsou v novém - ale pořád v ghettu

Bratislava – Na Slovensku končí bourání jedné z největších a nejstarších romských osad. Letanovský mlyn u východoslovenské obce Letanovce byl léta považován za jedno z nejbídnějších romských ghett v zemi. Ve špatných podmínkách tam žilo přes 800 lidí: bez elektřiny, nezávadné vody, kanalizace a základní infrastruktury, s 98procentní nezaměstnaností, špínou a nemocemi. Úřady osadu vystěhovaly a všichni obyvatelé se už přemístili do nových bytů.

Státní úřady, samospráva i sami Romové existenci osady staré přes sto let označovali za obrovský problém, jeho řešení však trvalo dlouhá léta. Už v roce 2006 existoval plán na výstavbu nových bytů pro letanovské Romy, dokončit se jej podařilo ale teprve nyní.

Likvidaci osady vítají nejen lidé z Letanovců, ale i zástupci národního parku Slovenský ráj. Ti dlouho poukazovali na to, že romské ghetto na hranici chráněného území odrazuje turisty a představuje i ekologický problém. Podle správy parku Romové v rezervaci například káceli stromy a způsobili škody za desítky tisíc eur.

Nová romská osada u Letanovců
Zdroj: ČT24

Letanovce získaly evropské i státní dotace a za téměř 100 milionů korun postavily 96 bytů. Každý má vlastní sociální zařízení, zateplené stěny a větší obytnou plochu než domky v osadě. Podle nových nájemníků je to splněný sen, nadšení většiny Romů ale úplně nesdílí třeba Milan Barlog, člen zaniklého občanského sdružení Zachraňme Letanovský mlyn. Posledních pět let v osadě pomáhal a snažil se vyjednat s úřady přestěhování obyvatel z katastrofálních podmínek. Teď se mu nelíbí, že z nových bytů do Letanovců lidé chodí dva kilometry po rozježděné polní cestě. Vyřešila se sice hygiena, ale sociální odtržení ne - i čerstvě natřené žluté domky jsou stále jen ghettem.

Nájemníci zaplatí za byt a elektřinu přes dva tisíce korun měsíčně. I takovou částku ale mnozí z nich dají jen těžko dohromady. Skoro všichni jsou totiž dlouhodobě bez práce, odkázaní na nízké sociální dávky. „Věřím tomu, že jednou nebude nouze o práci, ale musíme se my všichni Romové spojit,“ říká Eduard Mako, majitel stavební firmy a bývalý obyvatel osady.

Vystěhováním Romů v Letanovcích práce na likvidaci osady nekončí. Místo teď čeká úklid a rekultivace, v budoucnu by se měly opravit značené turistické trasy a počítá se i se stavbou informačního centra a parkoviště.

3 minuty
Reportáž Davida Miřejovského
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 45 mminutami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, napsala agentury Reuters s odvoláním na prohlášení kambodžského ministerstva obrany. Dohodě předcházelo třídenní jednání zástupců obou zemí. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal přes 40 obětí.
05:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Kyjevě se ozvala série výbuchů, píší agentury

Série silných výbuchů se v sobotu v brzkých ranních hodinách ozvala v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. S odvoláním na místní úřady o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Ve městě byla aktivovaná protivzdušná obrana. Úřady varovaly před ruskými raketami a drony i mimo ukrajinskou metropoli. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 12 hhodinami
Načítání...