Řidič, který způsobil v Bratislavě tragickou nehodu, bude nakonec stíhán vazebně

Krajský soud v Bratislavě poslal do vazby řidiče, který začátkem října v opilosti ve vysoké rychlosti srazil několik lidí na autobusové zastávce v centru slovenské metropole. Tragédii nepřežilo pět lidí. Soud první instance odmítl muže stíhat vazebně, prokurátor proti jeho rozhodnutí podal stížnost. Obviněnému hrozí doživotí.

Tragédii v centru Bratislavy nepřežilo pět lidí. Podle listu Pravda shledal odvolací soud důvodnost obavy, že by obviněný mohl na svobodě pokračovat v trestné činnosti. Naopak hrozbu útěku obviněného ve snaze vyhnout se trestnímu stíhání nebo trestu soud neuznal.

„Soudní senát považuje za reálnou obavu, že bude obviněný pokračovat v trestné činnosti vzhledem k jeho chování v den, kdy se skutek stal a v návaznosti na jeho přestupkovou minulost,“ řekl mluvčí bratislavského soudu Pavol Adamčiak pro server Aktuality.sk. 

Na zastávce se v době nehody nacházelo zhruba čtyřicet osob. Na místě zemřeli čtyři lidé a pátá osoba následně podlehla zraněním v nemocnici. Šlo převážně o studenty bratislavských univerzit. 

Obviněný Dušan Dědeček byl na svobodě na základě rozhodnutí soudu první instance, který nevyhověl návrhu prokurátora na vazební stíhání. Při příchodu do budovy krajského soudu, který rozhodnutí změnil, vyjádřil nad tragickou nehodou lítost. 

Na místě řidič nadýchal 1,69 promile alkoholu. Policie poté muže v případu obvinila z obecného ohrožení. V návaznosti na to se Dědeček vzdal funkce generálního sekretáře Deaflympijského výboru Slovenska, který se věnuje sportovním aktivitám sluchově postižených. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Modlíme se.“ Libanonci mají strach z nové války

Napětí mezi Izraelem a teroristy z Hizballáhu se stupňuje. Po čtvrtečních náletech na jihu Libanonu šíitské hnutí uvedlo, že odmítá odevzdat zbraně. To je přitom jedna z podmínek loňského příměří. K deeskalaci vyzvala Evropská unie. Strach z obnovení bojů ale sílí i v samotném Bejrútu.
před 28 mminutami

Americký Senát schválil návrh, který otevírá cestu k ukončení shutdownu

Americký Senát v neděli večer schválil návrh zákona, který otevírá cestu k obnovení financování vlády. Republikáni získali potřebných 60 hlasů ze 100 díky skupině demokratů, kteří souhlasili výměnou za příslib možného zrušení škrtů ve zdravotním pojištění. Jde pouze o první procedurální hlasování a konečné schválení zákona o vládních financích může být otázkou několika dní, podotkla agentura AP.
05:22Aktualizovánopřed 39 mminutami

Nedaleko Bratislavy se srazily vlaky. Zraněných jsou desítky

U města Pezinok, ležícího severně od Bratislavy, se večer srazily dva vlaky slovenských drah (ZSSK). Podle ministra vnitra Matúše Šutaj Eštoka (Hlas) se lehce zranily desítky lidí, přičemž jedenáct z nich bylo hospitalizováno, žádný mrtvý není. Zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan hovořil o dvaceti až třiceti zraněných celkem. Na místě zasahovaly desítky záchranářů. Podle premiéra Roberta Fica (Smer) se vláda v pondělí sejde na mimořádné schůzi a projedná výsledky vyšetřování. Tuzemské ministerstvo zahraničí pro ČT uvedlo, že současné době nemá informace, že by mezi cestujícími byli čeští občané. Očekává ještě potvrzení od tamních úřadů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trumpova vláda nařídila státům nevyplácet potravinovou pomoc v plné výši

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nařídila jednotlivým státům, aby přestaly vyplácet nízkopříjmovým rodinám příspěvky na potraviny v plné výši. Tvrdí, že nejsou schválené. V pozadí tohoto nařízení jsou podle médií právní spory ohledně toho, kolik peněz se smí vydávat na program potravinové pomoci v době platební neschopnosti federální vlády.
před 6 hhodinami
Načítání...