Prezidentem Tchaj-wanu bude William Laj. Podle Pekingu je nebezpečným separatistou

3 minuty
Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrál William Laj
Zdroj: ČT24

Sobotní prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrál vládní kandidát a současný viceprezident William Laj, vyplývá z výsledků po sečtení více než 90 procent okrsků. Druhý v pořadí, kandidát opozice Chou Jou-i, který prosazuje zlepšení vztahů s Pekingem, uznal porážku. Tchajwanci volili i nový parlament.

Čtyřiašedesátiletý Laj měl už před ukončením sčítání více než pět milionů hlasů. K volbám mohlo jít přes 19,5 milionu z přibližně 24 milionů obyvatel Tchaj-wanu.

Viceprezidentem je od května 2020, od loňského ledna stojí i v čele vládní Demokratické pokrokové strany (DPP). V předvolební kampani slíbil mimo jiné pokračovat ve snaze o to, aby Tchaj-wan uznaly jako nezávislý stát další země. Dosud tak činí jen třináct zemí, většinou z Latinské Ameriky a Tichomoří. Některé země, včetně USA nebo Česka, s Tchaj-wanem udržují neoficiální vztahy.

Peking před volbami označil Laje, který chce posílit obranu ostrova a zachovat mír, za nebezpečného separatistu a „potížistu a válečného štváče“. Čína odmítla jeho výzvy k obnovení dialogu. Jakýkoliv krok k formální nezávislosti Tchaj-wanu znamená válku, uvedl Peking.

„Tchaj-wan dosáhl vítězství pro demokratické společenství,“ řekl v prvním projevu po volbách Laj. „Tchajwanský lid úspěšně odolal snahám vnějších sil ovlivnit naše volby,“ dodal se zřejmým odkazem na Peking. Po volebním vítězství také řekl, že bude bránit Tchaj-wan před „pokračujícími hrozbami a zastrašováním ze strany Číny“.

Laj, původním vzděláním lékař vystudovaný na americké Harvardově univerzitě, působil v minulosti jako poslanec a od prosince 2010 do září 2017 byl starostou jihotchajwanského města Tchaj-nan. Do ledna 2019 působil jako premiér.

Šestašedesátiletý Chou Jou-i ze strany Kuomintang (Národní strana) je pět let starostou Nové Tchaj-peje. Současnou vládu kritizuje za napjaté vztahy s Čínou a vyzývá k pragmatické politice sblížení s Pekingem.

V parlamentu DPP většinu nezískala

Současná tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která je v úřadu od května 2016, se podle ústavy o další mandát ucházet nemohla. Laj se chtěl o prezidentský úřad ucházet už v dřívějším období, se Cchaj ale prohrál v primárkách. Kandidáti DPP po sobotních volbách získali třetí prezidentský mandát v řadě, což je v současném volebním systému bezprecedentní.

Nově zvolený prezident v projevu také podle serveru BBC řekl, že jeho DPP v sobotních volbách nezískala většinu v jednokomorovém parlamentu. Teď v něm má 63 ze 113 křesel.

Laj v povolebním projevu avizoval, že hodlá spolupracovat s opozičními stranami. Hodlá se zaměřit na oblasti, na kterých bude i s opozičními stranami shoda. Podle agentury Reuters chce v personálních otázkách využít talenty z různých politických frakcí.

Čína považuje otázku sjednocení s Tchaj-wanem za nevyhnutelnou

Na výsledky tchajwanských voleb reagovala Čína. Podle Pekingu ukázaly, že vládní strana tam nemá většinu. Sjednocení Číny s Tchaj-wanem je nevyhnutelné, uvedla v sobotu čínská vláda.

Americké ministerstvo zahraničí v oficiální reakci na výsledky voleb vítězi pogratulovalo a uvedlo, že Spojené státy jsou nadále odhodlány udržovat mír a stabilitu v oblasti a řešit spory mírovou cestou. „Blahopřejeme také tchajwanskému lidu, který opět prokázal sílu svého demokratického systému a stabilního volebního procesu,“ uvedl v prohlášení ministr zahraničí Antony Blinken. Dodal, že Spojené státy se těší na spolupráci s novým prezidentem i se šéfy všech tchajwanských stran s cílem rozvíjet „dlouhodobé neoficiální vztahy v souladu s americkou politikou jedné Číny“.

Americký prezident Joe Biden uvedl, že Spojené státy nepodporují nezávislost Tchaj-wanu. Několik hodin před otevřením volebních místností Washington varoval, že „by bylo nepřijatelné“, aby do voleb zasahovala „jakákoli“ země. Spojené státy, stejně jako drtivá většina světa neuznávají Tchaj-wan jako samostatný stát, ale podobně jako některé země, včetně Česka, s ním udržují neoficiální vztahy. Spojené státy jsou také hlavním dodavatelem zbraní na Tchaj-wan.

I Moskva se vyjádřila v souladu se svou dosavadní linií. „Postoj Ruska k Tchaj-wanu je dobře známý, konzistentní a neměnný,“ uvedla k výsledkům voleb mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. „Rusko uznává jen jednu Čínu... a je proti nezávislosti Tchaj-wanu v jakékoli podobě,“ dodala.

Šéfka japonské diplomacie Jóko Kamikawaová budoucímu prezidentovi Tchaj-wanu poblahopřála a vyjádřila naději, že záležitosti kolem jeho země se budou řešit dialogem, což udrží mír a stabilitu v regionu. „Pro Japonsko je Tchaj-wan mimořádně důležitým partnerem a důležitým přítelem, s nímž sdílíme základní hodnoty a těšíme se z úzkých ekonomických i mezilidských vztahů,“ uvedla Kamikawaová.

Evropská unie v prohlášení k volbám na Tchaj-wanu zdůraznila také nutnost míru a stability v oblasti Tchajwanského průlivu a vyjádřila obavy z rostoucího napětí v oblasti. Vyzdvihla, že Tchaj-wan a EU sdílejí zásady demokracie a vlády práva. K vítězství ve volbách Lajovi poblahopřál také britský ministr zahraničí David Cameron.

Gratulace z Česka

K sobotním volbám se vyjádřil také předseda českého Senátu Miloš Vystrčil. „Tchaj-wanu přeji, aby se i pod nově zvoleným vedením nadále úspěšně rozvíjel a zůstával prosperující demokracií,“ napsal mimo jiné na síti X.

Lajovi ke zvolení poblahopřála i předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Dnes na Tchaj-wanu proběhly svobodné volby, které připomněly zásadní rozdíl mezi demokracií a komunistickou totalitou, kde něco takového neznají,“ napsala. Tchaj-wan označila za blízkého partnera.

Podle šéfů obou parlamentních komor i dalších českých zákonodárců bylo volební klání férové a svobodné. Pokračování spolupráce zmínila i poslankyně zahraničního sněmovního výboru Eva Decroix (ODS). Za skvělou zprávu výsledek tchajwanských voleb označil předseda senátního školského výboru Jiří Růžička (za TOP 09).

„Gratuluji tchajwanskému lidu k demokratickému průběhu voleb. Naše vztahy s Tchaj-wanem se úspěšně vyvíjejí v mnoha různých oblastech a jsem přesvědčen, že tento trend bude pokračovat i s novým tchajwanským vedením,“ uvedl k volbám prezident Petr Pavel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 23 mminutami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 1 hhodinou

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 2 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 4 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 6 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 7 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 8 hhodinami
Načítání...