Poslední start raketoplánu Discovery odložen na středu

Washington - Americká vesmírná agentura NASA o 24 hodin posunula poslední start raketoplánu Discovery. Původně byl let k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) plánován na dnešek, kvůli technickým problémům ho pak řídicí středisko posunulo na úterý a nyní nově na středu. Technici v Kennedyho vesmírném středisku pracovali celou noc na opravě soustavy, která se používá k natlakování pravé části systému orbitálních manévrovacích trysek. Opravy podle NASA sice postoupily, jsou ale pozadu oproti v pátek navrženému harmonogramu.

Poslední let raketoplánu Discovery bude jeho 39. misí v kosmu. Dále jsou na příští rok naplánovány ještě jeden nebo dva starty jiných raketoplánů, poté NASA tento program ukončí.

Discovery bude mít na nadcházející výpravě za sebou 24 let služby, nalétáno kolem 240 milionů kilometrů a celkem jeden rok strávený ve vesmíru. Na své poslední misi by měl strávit 11 dní a dopravit k ISS logistickou plošinu užívanou při práci astronautů vně stanice a modul pro uložení zásob a odpadu. Raketoplán vynese na oběžnou dráhu také náhradní díly pro nutné opravy na ISS.

Rozhovor s Janem Kolářem v pořadu Před polednem (zdroj: ČT24)