Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10:00 v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. O datu pohřbu v úterý ráno rozhodli kardinálové, informují tiskové agentury. Tělo papeže, který zemřel v pondělí, bude ve středu ráno převezeno do baziliky svatého Petra, kde se mu budou moci lidé poklonit.
Pohřeb papeže Františka se ve Vatikánu uskuteční v sobotu
Účast na pohřbu už přislíbily významné osobnosti, například prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Již v pondělí účast oznámil také americký prezident Donald Trump. Půjde o jeho první ohlášenou zahraniční cestu po lednovém návratu do Bílého domu. Do Vatikánu přiletí i prezident Argentiny Javier Milei. Papež František z Argentiny pocházel.
Z Latinské Ameriky se očekává účast i prezidenta Brazílie Luize Inácia Luly da Silva. Brazílie je označovaná za největší katolickou zemi. Z Německa přijedou spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier a kancléř Olaf Scholz, svou účast oznámili i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady António Costa. Italská premiérka Giorgia Meloniová kvůli účasti na papežově pohřbu zrušila svou návštěvu ve Střední Asii. Britského krále Karla III. zastoupí princ William. Za Maďarsko se zúčastní prezident Tamás Sulyok, za Polsko prezident Andrzej Duda. Podle prohlášení Kremlu naopak s účastí nepočítá ruský vládce Vladimir Putin, napsala agentura AFP.
Českou republiku bude na pohřbu zastupovat premiér Petr Fiala (ODS).
Rakev s papežovým tělem bude převezena ve středu v 9:00 z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra. Ráno se uskuteční krátké procesí. Po obřadu se v bazilice budou moci věřící s papežem rozloučit.
Pohřební ceremoniál povede děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re. Poté bude rakev převezena do baziliky Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), kde papež vyjádřil přání být pohřben. František bude prvním papežem od roku 1903, který bude pochován mimo historické vatikánské zdi, píše agentura Reuters. Bazilika je ale považována na základě úmluvy s Itálií za vatikánské území.
Očekává se příjezd mnoha věřících
Italská metropole se připravuje na statisíce věřících, kteří se přijedou z celého světa rozloučit se zesnulým papežem Františkem. Dorazit by mohlo až několik milionů lidí, jako tomu bylo v případě pohřbu papeže Jana Pavla II. v dubnu 2005. Tehdy do Říma přicestovaly asi čtyři miliony lidí. Kromě policie, civilní obrany, hasičů a zdravotníků jsou v pohotovosti také dopravní společnosti, například italská železnice už posílila spoje do Říma i vlaky z mezinárodního letiště u italské metropole.
Kromě zvýšené bezpečnosti a omezení dopravy se očekává nedostatek ubytování, jelikož už teď je v Římě mnoho turistů. Poutníkům nabídnou ubytování i řeholní řády. Před dvaceti lety mnozí z těch, kteří se přijeli rozloučit se zesnulým papežem, přespávali i v parcích, připomněl server španělské televize RTVE.
Italská vláda už také schválila dekret, jímž pověřila řízení celé akce s výjimkou bezpečnostních aspektů ministerstvo civilní ochrany. Na starosti bude mít například zajištění zdravotnických stanovišť, distribuci vody či posílení telefonních sítí. Pohotovostní plány už aktivovaly nejbližší nemocnice a záchranná služba.
Uzavřeno bude náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde se na prostranství před svatopetrskou bazilikou uskuteční v sobotu v 10:00 pohřební liturgie před tím, než bude papež František pohřben podle svého přání v bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore). Na přístupových místech na náměstí budou policejní hlídky s detektory kovů, na bezpečnost na náměstí budou dohlížet policisté i díky dronům či stálým kamerám.
Větší počty věřících ve Vatikánu čekají už ve středu, kdy bude rakev s tělem papeže od 11 hodin vystavena v bazilice svatého Petra, a to až do pátku. Ve čtvrtek a v pátek se veřejnost bude moci přijít se zesnulou hlavou katolické církve rozloučit vždy od sedmi hodin ráno, ve čtvrtek do půlnoci a v pátek do 19 hodin. Očekávají se dlouhé fronty věřících. Náměstí svatého Petra má s přilehlými ulicemi kapacitu asi 300 tisíc lidí.
Některé státy vyhlašují státní smutek
V sobotu, kdy bude papež pohřben, vyhlásí státní smutek Polsko. Pětidenní smutek v úterý schválila rovněž italská vláda, tři dny smutku budou držet i ve Španělsku. Mimo Evropu ohlásily státní smutek Argentina či Východní Timor.
Dům svaté Marty v úterý dopoledne navštívil italský prezident Sergio Mattarella, napsala agentura ANSA. Mattarella měl názorově i generačně blízko k Františkovi a v pondělí řekl, že papežovo úmrtí v něm zanechalo hluboké prázdno.
Prezident Pavel poslal kondolenční telegram
Český prezident Petr Pavel zaslal v úterý kardinálu Kevinu Farrellovi k úmrtí papeže kondolenční telegram. „Papež František byl osobností se zásadním vlivem nejen pro katolickou církev, ale pro celý svět. Jeho laskavost, neochvějná oddanost pravdě a bezmezná láska k lidem byly darem pro všechny. Byl respektovaným duchovním lídrem, jehož opravdovost, síla ducha a přirozená pokora oslovily nesčetné množství lidí,“ napsal Pavel v dopise Farrellovi, který vede Vatikán do zvolení nového papeže. Pavel jménem svým, své manželky Evy i občanů České republiky vyjádřil nejupřímnější a nejhlubší soustrast.
V úterý vyjádřila kondolenci i Čína, která nemá s Vatikánem oficiální diplomatické vztahy, oba státy ale mají podepsanou dohodu o jmenování biskupů. Vatikán uznává Tchaj-wan.
Vatikán v úterý zveřejnil některé podrobnosti ohledně rána, kdy papež zemřel. František pocítil první problémy v 5:30 a o hodinu později upadl do kómatu. Podle pondělního prohlášení zemřel v 7:35. „Netrpěl, vše se stalo velmi rychle,“ citují vatikánská média nejmenované očité svědky posledních okamžiků papežova života. V oficiálním dokumentu Vatikán označil za příčinu úmrtí mozkovou mrtvici, která vedla ke kómatu a nezvratnému selhání srdce.
Volba nového papeže by mohla začít v první polovině května
Volba nové hlavy katolické církve by mohla začít mezi 5. až 10. květnem, píše italský tisk. Vatikánská pravidla stanovují, že konkláve začíná patnáctým až dvacátým dnem po úmrtí papeže. Umožňují ale i dřívější začátek, pokud se kardinálové–volitelé do Vatikánu dostaví před uvedenou lhůtou.
Vatikánská pravidla také stanovují, že jednání po úmrtí papeže se musí účastnit kardinálové, kteří jsou mladší osmdesáti let. Těch je 135 a budou volit nového papeže. Starší kardinálové, mezi kterými je i český kardinál Dominik Duka, se volby papeže neúčastní. Česko tak nebude mít zástupce při volbě hlavy katolické církve poprvé od roku 1963.
Zádušní mše v katedrále svatého Víta
Na zesnulého papeže se bude vzpomínat i v pražské katedrále svatého Víta, kde bude v pátek v osmnáct hodin slouženo rekviem. Zádušní mše bude podle mluvčího pražského arcibiskupství Jiřího Prinze přístupná veřejnosti. Hlavním celebrantem bude apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo.
Podle Prinze bude katedrála otevřena už půl hodiny před samotnou bohoslužbou. Kapacita je podle něho dostatečná a nikdo se nemusí bát, že by se na mši nedostal. „Zádušní mše svatá, rekviem, je mše jako každá jiná. S tím, že je věnována tomu zemřelému člověku. Bude to o něm, bude tam zdůrazněn jeho život a bude tam připomenut, ale jinak je to mše jako každá jiná,“ vysvětlil mluvčí.
Prinz rovněž upozornil, že v Arcibiskupském paláci je na recepci pro veřejnost připravena kondolenční kniha. V knize jsou uvedena papežova data, tedy narození 7. prosince 1936 a úmrtí 21. dubna 2025. Stojí v ní, aby spočinul v pokoji. Připojený text o Františkovi říká, že byl „sluha sluhů Božích, náměstek Kristův a nástupce apoštola Petra, 266. papež katolické církve, arcibiskup a metropolita Římské provincie, suverén Státu Vatikán a nejvyšší pontifik“.
Na zesnulou hlavu katolické církve se bude vzpomínat i v Olomouci. Ve čtvrtek tam zádušní mši v katedrále svatého Václava bude sloužit tamní arcibiskup Josef Nuzík. Ten se následně zúčastní i mše v pražské katedrále o den později a v sobotu bude přítomen také na pohřbu papeže Františka ve Vatikánu, informoval mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.