Počet obětí hurikánu Dorian na Bahamách roste. Na východě USA hrozí katastrofální záplavy

Už na dvacet mrtvých vzrostla bilance řádění hurikánu Dorian na Bahamách. Oznámil to bahamský ministr zdravotnictví Duane Sands s tím, že počet obětí zřejmě ještě vzroste. Bouře už Bahamy opustila a nyní se nachází u pobřeží amerického státu Jižní Karolína. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) varovalo, že v několika státech na východním pobřeží USA hrozí v důsledku bouře katastrofální záplavy. Více než 185 tisíc domácností a podniků je ve Spojených státech kvůli hurikánu bez elektřiny.

Zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky Mark Lowcock uvedl, že akutní pomoc nezbytnou k přežití potřebuje na bahamských ostrovech Abaco a Grand Bahama asi 70 tisíc lidí. Lowcock odcestoval na Bahamy, aby pomoc na místě koordinoval. OSN prozatím uvolnila jeden milion dolarů (23,4 milionu korun) k zajištění vody, jídla a ubytování.

Humanitární organizace se do oblasti snaží dopravit igelitové plachty, hygienické balíčky a kanystry s pitnou vodou. V další fázi by pak mělo jít o léky a potraviny.

Bahamský ministr zdravotnictví Sands řekl, že na ostrovech Abaco připravila bouře o život sedmnáct lidí, zatímco na ostrově Grand Bahama zahynuli tři lidé. Na sociálních sítích zveřejňují obyvatelé souostroví seznam lidí, se kterými se doposud nepodařilo navázat kontakt.

Některé obytné čtvrti na ostrovech hurikán prakticky srovnal se zemí. „Z přístavu Marsh Harbour nezůstalo prakticky nic,“ uvedla podle zpravodajského serveru BBC News Alicia Cooková, která se před příchodem bouře z tohoto města na ostrovech Abaco evakuovala. „Teď se lidí zmocňuje panika, začínají plenit a rabovat,“ dodala.

Severní Karolína očekává záplavy

Střed bouře postupuje severním směrem podél východního pobřeží USA, Dorian má nyní sílu odpovídající druhé z pěti kategorií. Aktuálně ho provází vítr o rychlosti 185 kilometrů v hodině.

Ve státě Severní Karolína kvůli hurikánu úřady zakázaly přístup do několika okresů, v dalších byl vyhlášen zákaz nočního vycházení. V pobřežních oblastech meteorologové očekávají záplavy, voda má dosáhnout až výše dvou metrů.

V jihokarolínském Charlestonu prudký vítr vyvrátil 150 stromů, ve městě je kvůli vysoké vodě a sraženým sloupům veřejného osvětlení neprůjezdných víc než sto ulic. Pád sloupu vysokého napětí způsobil v Charlestonu silnou explozi, o případných následcích se záchranáři nezmiňují.

Pobřeží státu Georgia které Dorian zasáhl ve středu, začíná podle agentury AP ožívat, dodávka elektřiny je téměř všude obnovena. Škody jsou menší, než se očekávalo. Radnice floridského města Naples oznámila, že o víkendu tam zahynul osmatřicetiletý dělník zasažený proudem. V očekávání příchodu hurikánu upravoval koruny stromů v blízkosti elektrického vedení.

V noci na pátek je Dorian očekáván u pobřeží Severní Karolíny. 

Nahrávám video

V pátek se hurikán podle meteorologů od americké pevniny odpoutá a zamíří severovýchodním směrem nad Atlantik a o víkendu by pak mohl zasáhnout kanadskou provincii Nové Skotsko a následně kanadský ostrov Newfoundland.

O postupu bouře informoval ve středu veřejnost i americký prezident Donald Trump, který v minulých dnech chybně tvrdil, že živel ničivě zasáhne i stát Alabama.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

El Niňo je tady. Meteorologové předpovídají, co přinese

Američtí meteorologové oficiálně potvrdili výskyt meteorologického jevu El Niňo, který přispívá k nárůstu teplot po celém světě a je spojen se suchem i povodněmi. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) uvedl, že podmínky pro El Niňo se vyvinuly v posledním měsíci, o čemž svědčí nadprůměrné teploty mořské hladiny ve středním a východním Pacifiku v oblasti rovníku.
před 43 mminutami

Ukrajinské i ruské úřady hlásí mrtvé a zraněné po nočních útocích

Ruské útoky v ukrajinské Sumské oblasti v noci na pátek zabily člověka a dalšího zranily, uvedla místní vojenská správa. Další zásahy Ukrajinci hlásili z Mykolajivu a Kyjevské oblasti. Gubernátoři tří ruských oblastí hlásí ukrajinské útoky, v Brjanské oblasti mluví o dvou mrtvých.
07:52Aktualizovánopřed 45 mminutami

USA chtějí stáhnout třetinu svých stíhaček v Evropě, píše NYT

Spojené státy chtějí výrazně omezit své síly v Evropě, mimo jiné snížit o třetinu počet stíhaček F-16 a F-15E či stáhnout tankovací letouny. Napsal o tom s odvoláním na nejmenované evropské představitele list The New York Times (NYT), který deklaroval, že rovněž viděl část dokumentu, ve kterém Washington o svých plánech informoval evropské spojence. Změny se dotknou i nasazení námořních sil, včetně misí letadlové lodě či ponorky schopné odpalovat rakety. O některých z plánovaných kroků informoval také list Die Welt.
08:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelské údery na Týr vyhnaly z města i libanonské křesťany

Zvířený prach na horizontu znamená postupující izraelské jednotky. Z deset kilometrů širokého pásu jižního Libanonu, který od března okupují, se Izraelci dostávají hlouběji do území ovládaného teroristickou skupinou Hizballáh. Radikální hnutí chtějí zničit, nebo aspoň omezit jeho schopnost terorizovat raketami a drony izraelské civilisty. Postup teď dopadl na starobylé město Týr.
před 1 hhodinou

Jihokorejský soud uložil exprezidentu Junovi třicetiletý trest v dronové kauze

Jihokorejský soud v pátek uložil bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi třicetiletý trest za to, že vydal příkaz k dronové operaci nad severokorejskou metropolí Pchjongjangem s cílem zvýšit napětí s KLDR a vytvořit tak záminku k vyhlášení stanného práva v prosinci 2024. Informovala o tom agentura Jonhap.
05:18Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V EU začíná platit migrační pakt, Česko má výjimku kvůli ukrajinským uprchlíkům

Ve všech členských státech Evropské unie začal platit migrační a azylový pakt přijatý v květnu 2024. Podle Evropské komise má přinést silnou ochranu vnějších hranic, spravedlivá a pevná azylová pravidla a rovnováhu mezi solidaritou a odpovědností. Česko se při hlasování před dvěma lety zdrželo, loni pak získalo výjimku z povinného principu solidarity.
01:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Britský ministr obrany Healey skončil kvůli výdajům na obranu, nahradí ho Jarvis

Britský ministr obrany John Healey ve čtvrtek rezignoval kvůli sporu s premiérem Keirem Starmerem, který podle ministra nevyčlenil dostatek zdrojů potřebných k obraně země. Healey oznámil demisi na síti X. Starmer v reakci na to uvedl, že vždy bude dělat, co je potřeba, aby byla Británie v bezpečí. Kancelář ministerského předsedy následně uvedla, že Healeyho nástupcem bude dosavadní náměstek ministryně vnitra Dan Jarvis. Healeyho rezignace pravděpodobně dále posílí spekulace o tom, že Starmerovy dny ve funkci premiéra jsou sečteny, poznamenala agentura AP.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoČesko a Itálie rozšiřují spolupráci v dodávkách munice

Česko a Itálie posilují vztahy v oblasti obrany. Itálie chce rozšířit spolupráci v dodávkách munice, řekl České televizi italský ministr obrany Guido Crosetto. Tamní zbrojovka Fiocchi, která od loňského roku spadá pod holding CSG miliardáře Michala Strnada, dodává italské armádě nové produkty. Speciální protidronovou munici, ze které se po vystřelení rozptýlí několik wolframových broků, teď italská armáda testuje asi hodinu cesty od Říma. Drony dokáže munice zneškodnit až z dvousetmetrové vzdálenosti. Zájem o české produkty mají i další země – Německo hodlá od České zbrojovky koupit 200 tisíc pistolí. K prvním dodávkám má dojít letos.
před 2 hhodinami
Načítání...