Pašinjan ignoroval opoziční ultimátum, nerezignoval. V ulicích Jerevanu se opět protestuje

3 minuty
Zprávy ve 12: Václav Černohorský o arménských protestech
Zdroj: ČT24

Policie v Jerevanu zadržela přes osm desítek protivládních demonstrantů, z nichž se někteří pokoušeli v centru blokovat dopravu. Arméni začali v úterý demonstrovat po vypršení poledního ultimáta, které dříve dala opozice premiérovi Nikolu Pašinjanovi k rezignaci. Opoziční výzva následovala po týdnech protestů proti podmínkám dohody, jež ukončila poslední boje o Náhorní Karabach. V minulém týdnu požadovali premiérovu demisi v ulicích Jerevanu tisíce lidí.

„Dali jsme Pašinjanovi čas, aby odešel, což neučinil. Od této chvíle mají arménští občané právo na akce občanské neposlušnosti. Vyzývám všechny, aby konali v rámci zákona,“ prohlásil Išchan Sagateljan z opoziční nacionalistické Arménské revoluční federace Dašnakcutjun. Zároveň vybídl policisty, aby neplnili „nezákonné příkazy“ šéfa vlády.

Protestujícím se podle ruského listu Vedomosti podařilo přehradit část ulic za pomoci kamionů. „Nikol je zrádce!“ skandoval dav. Někteří dokonce v jedné ze stanic zablokovali koleje podzemní dráhy, která se pak kvůli tomu musela v celé metropoli zastavit, informoval agenturu Armenpress mluvčí metra. Zahraniční zpravodaj Václav Černohorský uvedl, že na záběrech z demonstrací jsou vidět protestující, kteří blokují dopravu, a také policejní jednotky.

„Pašinjan to ultimátum nerespektoval. Lídři poté vyzvali občany, aby vyšli do ulic a dále protestovali. Podle opozice se protesty v této formě mají opakovat i během následujících dní, plánuje je přitom přenést i do ostatních měst v zemi,“ popisuje Černohorský. Arménská politika podle něho v poslední době zažívá vyostřenou rétoriku.

Sagateljan odpoledne vyzval odpůrce vlády, aby v 17 hodin místního času (14:00 SEČ) ukončili v celé zemi všechny protestní akce. Na Facebooku přitom rovněž sdělil, že organizační výbor ještě v úterý večer oznámí, jaký bude další postup.

Podle agentury AP policisté zadrželi v Jerevanu 81 demonstrantů a dalších sedm v Araratu. Ruská státní agentura TASS napsala, že v tomto městě došlo ke střetu mezi stoupenci a odpůrci předsedy vlády. Úřady počet zadržených dosud neupřesnily.

Opozice si zvolila premiérova nástupce

„Opoziční síly jmenovaly dokonce člověka, který by měl po odstoupení premiéra vést přechodnou vládu. Je jím první postsovětský premiér a pozdější ministr obrany Arménie Vazgen Manukyan. Ten v projevu řekl, že by Pašinjan měl odstoupit nebo bude čelit hněvu ulice,“ komentuje Černohorský.

Manukyanova slova označil za „nepřípustná“ první arménský prezident Levon Ter-Petrossian. Ten vyzval opozici i Pašinjana, aby spolu vedli dialog. Situace se totiž podle něho může dále vyostřit a vést až k občanské válce.

Zpravodaj uvedl, že tlak na arménského premiéra přitom nevyvíjí pouze protestující nebo opoziční lídři. K rezignaci ho vyzvala i hlava arménské apoštolské církve Garegin II., což je nejvyšší představitel duchovního života v zemi.

Opozice se domáhá premiérovy demise od 10. listopadu, kdy Pašinjan za ruského zprostředkování uzavřel s Ázerbájdžánem dohodu o ukončení šestitýdenních bojů o Náhorní Karabach. Dokument zpečetil značné územní zisky Ázerbájdžánu. Arménům však zůstala větší část horské enklávy obklopená Ázerbájdžánem, kterou mají pět let kontrolovat mírové jednotky v podobě téměř dvou tisíc ruských vojáků.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tři západoukrajinské oblasti jsou po masivním ruském náletu téměř zcela bez proudu

Rusko v noci na úterý podniklo rozsáhlý útok proti ukrajinské energetické infrastruktuře, vypálilo téměř čtyři desítky raket a přes šest set třicet dronů, uvedlo ukrajinské letectvo. Největší škody na energetice jsou hlášeny ze západních částí Ukrajiny, kde jsou tři oblasti téměř úplně bez proudu. Ve třech regionech v různých částech země – Kyjevské, Žytomyrské a Chmelnycké oblasti – zabil ruský nálet několik lidí, mezi mrtvými je dítě.
08:24Aktualizovánopřed 27 mminutami

Tři pokusy o start, tři selhání. Asijská kosmonautika prožila špatnou noc

Tři asijské kosmické velmoci – Japonsko, Čína a Jižní Korea – se pokusily během jednoho dne poslat do vesmíru své rakety. Všechny selhaly.
před 41 mminutami

Trump představil bitevní lodě třídy Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil plán na stavbu bitevních lodí „třídy Trump“. Podle něj budou větší, rychlejší a „stokrát výkonnější“ než jakékoli dříve postavené lodě a budou tvořit jádro toho, co nazval „Zlatou flotilou“, jejímž cílem je upevnit dominanci amerického námořnictva. Plavidla mají nést i jaderné zbraně.
před 1 hhodinou

O domov přišla dvakrát. Teď Širín bydlí díky dárcům z Česka

Nezisková organizace Člověk v tísni zůstává aktivní v Sýrii – i přes velké seškrtání peněz poskytovaných z USA. Pomáhají tak prostředky poskytnuté OSN a EU. Člověk v tísni proto mohl podat pomocnou ruku také Širín al-Radžab v humanitárním komplexu al-Amal ve městě Harem na severu země, ve kterém našli útočiště uprchlíci před válkou. Širín přitom přišla o domov hned dvakrát.
před 5 hhodinami

Izrael chce další osady na Západním břehu. Maří tak variantu dvoustátního řešení

Izrael schválil dalších devatenáct židovských osad na Západním břehu. Za poslední tři roky jich legalizoval už 69. Vláda v Jeruzalémě jejich výstavbu dlouhodobě podporuje i přes mezinárodní kritiku a nijak se netají, že tím chce zmařit možnost dvoustátního řešení. Dovnitř izraelské populace pak ještě zaznívají argumenty bezpečnostní a náboženské, říká ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová.
před 6 hhodinami

Pád letounu mexického námořnictva v Texasu nepřežilo pět lidí

Nejméně pět lidí zahynulo po pádu malého letadla mexického námořnictva v americkém státě Texas. Letoun se zřítil v pondělí tamního času, přepravoval jednoročního pacienta spolu se sedmi dalšími lidmi. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na lokální činitele.
před 8 hhodinami

Policie v Srbsku obklíčila slovenské demonstranty při návštěvě Pellegriniho

Srbská policie při pondělní návštěvě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho v srbském městě Báčsky Petrovec obklíčila v parku demonstranty z řad slovenské menšiny. Ti protestovali proti srbskému prezidentovi Aleksandru Vučičovi, který slovenského protějška při návštěvě doprovázel. Informoval o tom slovenský deník Pravda. Slovenská menšina tvoří v Báčském Petrovci až 60,5 procenta z přibližně šesti tisíc obyvatel.
před 8 hhodinami

Trump hájí snahy o Grónsko americkou „národní bezpečností“

Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že Spojené státy potřebují Grónsko nikoliv kvůli nerostnému bohatství, ale z důvodů národní bezpečnosti. Jeho prohlášení citovala agentura Reuters. O snahách získat Grónsko hovořil šéf Bílého domu letos opakovaně. Grónsko však náleží Dánsku, má status poloautonomního území.
před 10 hhodinami
Načítání...