Panika kvůli MERS: Nakažený lékař se místo karantény sešel s tisícovkou lidí

Soul - V Jižní Koreji se stále více šíří panika v souvislosti s nákazou nebezpečným koronavirem MERS. Nové znepokojení vyvolala zpráva, že infikovaný lékař neuposlechl karanténní nařízení a zúčastnil se mítinku, který navštívilo více než 1500 lidí. Na MERS již v zemi zemřeli čtyři lidé a 41 osob se nemocí nakazilo. Svůj tým chce vyslat do Jižní Koreje Světová zdravotnická organizace.

Lékaři, kteří se starají o pacienty infikované MERS, jsou nákazou silně ohroženi. Jeden z lékařů, který ošetřoval infikovaného pacienta, se následně 30. května zúčastnil mítinku společně s dalšími 1565 lidmi. U lékaře se objevily příznaky nemoci a testy u něj potvrdily přítomnost nebezpečného viru v těle. Lidé, s nimiž se setkal, byli vyzváni k dobrovolné karanténě. Podle serveru BBC mohl lékař nemoc nekontrolovaně roznést.

Víc než tisíc korejských škol je zavřeno

Jihokorejské úřady již preventivně uzavřely přes tisícovku škol. V karanténě je nyní více než 3000 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že do Jižní Koreje vyšle svůj tým, aby situaci na místě zhodnotil a rozhodl o případných opatřeních. Zatím WHO nedala Jižní Koreji v souvislosti s MERS žádné doporučení týkající se kupříkladu cestovních omezení. Tisíce lidí nicméně samy ruší plánované výlety do Jižní Koreje.

Zaměstnanec Korean Air dezinfikuje kvůli MERS interiér letadla
Zdroj: Reuters/Yonhap/Han Jong-chan

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba objevila poprvé v roce 2012. Do Jižní Koreje nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů po návštěvě blízkovýchodních zemí. Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1100 lidí a více než 440 jich zemřelo, převážně v Saúdské Arábii.

Infekce MERS je zapříčiněna koronavirem ze stejného kmene, jako je virus, který způsobuje onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. MERS má podle WHO podstatně větší úmrtnost, naopak se ale podstatně pomaleji šíří.

Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

Kontrola cestujících kvůli šíření MERS
Zdroj: Bobby Yip/Reuters
Jižní Koreu straší koronavirus MERS (zdroj: ČT24)