Pachatel úterního masakru ve Virginii se vzdal policii

Washington - Muž, který v obci Appomattox v americkém státě Virginia zastřelil osm lidí, se vzdal policii. Uvedla to televize CBS. Policie ho předtím obklíčila v lese, muž ale při pronásledování střílel i na policejní vrtulník. Ten pak musel nouzově přistát s poškozenou nádrží. Pachatelův motiv k vraždě zatím není znám.

Devětatřicetiletý Christopher Speight se prý vzdal policii ráno místního času (odpoledne SEČ). „Chceme, aby lidé věděli, že jsou nyní v bezpečí,“ citoval list The New York Times seržanta Thomase Molnara. Muže nyní vyšetřuje policie.

Sedm obětí bylo v úterý nalezeno v jednom rodinném domě, osmá opodál. Pachatel podle médií zavražděné znal. Spekuluje se, že šlo o otce rodiny, který po hádce střílel na její ostatní členy. Mezi mrtvými je údajně jeho manželka i syn. Policie se domnívá, že pachatel byl jen jeden.

Pravděpodobně šlo o vyústění rodinného sporu

Nejprve prý byl nalezen postřelený mladý muž na okraji vedlejší silnice. Ten ale po převozu do nemocnice zemřel. Od něj vedla stopa do domu pachatele. Tam policisté našli mrtvá těla. Vyšetřovatelé vycházejí z teze, že šlo o násilné vyústění rodinného sporu. Když policejní hlídky pátraly od domu dál po pachateli, dostaly se do střelby z přilehlého zalesněného terénu. Spolu s posilami se pak policisté snažili střelce v porostu obklíčit.

Policie se rovněž obávala, že Speight v domě umístil výbušniny a speciálně vycvičení psi skutečně našli „velké množství“ výbušných zařízení uvnitř i vně domu, řekl Molnar. Pyrotechnici začali se zneškodňováním výbušnin, což jim má trvat až do čtvrtka.

Appomattox je obec s asi 15 000 obyvateli, leží 160 kilometrů jihozápadně od Richmondu. Vstoupila do amerických dějin jako učebnicově známé místo, kde se vrchní velitel konfederačních sil generál Robert E. Lee v roce 1865 vzdal unijnímu generálovi Ulyssovi S. Grantovi, čímž skončila občanská válka Severu proti Jihu.