Orbán stojí za Polskem. Případné sankce EU za mediální zákony by vetoval

Sankce Evropské unie, které hrozí Polsku kvůli sporným mediálním zákonům, by Maďarsko vetovalo. V rozhlasovém rozhovoru to uvedl maďarský premiér Viktor Orbán. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ale nepředpokládá, že by debata na unijní půdě skončila shodou na postizích.

„Evropská unie by neměla uvažovat o žádné formě sankcí vůči Polsku, neboť by to vyžadovalo jednomyslnost a Maďarsko nikdy žádnou formu sankcí vůči Polsku nepodpoří,“ uvedl Orbán.

  • Polsko čelí v posledních týdnech silné kritice Evropské unie kvůli sporné novele zákona o veřejnoprávních médiích, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Andrzej Duda. Kontroverzní novela počítá s tím, že skončí mandáty dosavadních členů vedení a dozorčích rad veřejnoprávní Polské televize a Polského rozhlasu. Vláda bude moci dosadit do těchto funkcí své lidi.

Prohlášení maďarského premiéra přišlo jen dva dny poté, co se Orbán v polském horském penzionu v Niedzici neformálně setkal s předsedou polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským. Obsah jednání politici nezveřejnili. Agentura Reuters schůzku označila za zjevnou snahu posílit euroskeptické spojenectví ve střední Evropě.

7 minut
Komentátor MF Dnes: Cesta k sankcím by mohla trvat měsíce
Zdroj: ČT24

Juncker: Netrefujme se do Polska, musíme mít dobré vztahy

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve čtvrtek uvedl, že nečeká, že změny polských zákonů o médiích a ústavním soudu povedou k opatřením ze strany Evropské unie. „Nedramatizujme to příliš. Je to důležitá věc, ale musíme mít přátelské a dobré vztahy s Polskem. Jsme konstruktivní, do Polska se netrefujeme,“ prohlásil Juncker v Amsterodamu.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas potvrdil, že komise ve středu večer dostala z Varšavy dopis s odpověďmi na otázky, které v souvislosti s mediálním zákonem poslal v prosinci místopředseda EK Frans Timmermans. Podrobnosti mluvčí Margaritis Schinas neuvedl. Komise se bude právní situací v Polsku zabývat 13. ledna.

Podle sedmého článku evropské smlouvy v případě, že některý stát závažně a trvale porušuje základní hodnoty EU, mohou ostatní členské země rozhodnout o pozastavení některých jeho práv v Unii, včetně práva hlasovat. Takové rozhodnutí by ale v polském případě mohlo přijít až po několika fázích jednání mezi komisí a Varšavou. O opatření se hlasuje kvalifikovanou většinou, nikoli jednomyslně.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: Raa Jonathan/ČTK/ABACA

Přílivu migrantů by se mělo podle Orbána bránit i v Řecku

Orbán se v rozhlasovém rozhovoru vyjádřil také k migrační krizi. Brusel by podle něj měl vybudovat novou obrannou linii na severní hranici Řecka. Dohoda Unie s Tureckem uzavřená na konci listopadu, která má zbrzdit přílivu migrantů z Blízkého východu do Evropy, podle něj nebude k zastavení migrační vlny stačit.

K dalším opatřením v boji s migrací by podle něj mělo patřit přijetí Bulharska do schengenského prostoru a zaslání finanční podpory Makedonii na zajištění ochrany hranic. Maďarsko loni zastavilo přiliv migrantů do země přes takzvanou balkánskou stezku výstavbou hraničního plotu. Migranti následně zvolili cestu na západ Evropy přes Chorvatsko a Slovinsko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Supertajfun míří na Filipíny, může ohrozit třicet milionů lidí

Supertajfun Fung-wong si vyžádal na Filipínách první oběť. Souostroví, které se potýká s ničivými následky tajfunu Kalmaegi, může zasáhnout vítr o nárazech rychlosti až 230 kilometrů za hodinu. Tamní úřady už v rizikových oblastech evakuovaly téměř 1,2 milionu lidí.
04:16Aktualizovánopřed 6 mminutami

Útok radikálních židovských osadníků zranil novinářku Reuters

Radikální izraelští osadníci napadli podle agentury Reuters na okupovaném Západním břehu skupinu Palestinců. Jedenáct z nich zranili, mezi nimi i novinářku a fotografa Reuters. V ulicích židovského státu mezitím pokračují protesty proti vládě Benjamina Netanjahua.
09:47Aktualizovánopřed 31 mminutami

Jaderná elektrárna v Záporoží má po půl roce přístup k síti

Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině získala po dokončení oprav druhého přenosového vedení poprvé po šesti měsících přístup k záložnímu napájení ze sítě. Píše to server Ukrajinska pravda s odkazem na zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
před 2 hhodinami

Před sto lety vznikly jednotky SS. Zavraždily čtrnáct milionů lidí

Nacistické oddíly SS vznikly před sto lety jako osobní stráž Adolfa Hitlera a vedení nacistické strany NSDAP. Z malé bojůvky, složené především z urostlých boxerů a bitkařů z mnichovských hospod a barů, se během dvaceti let vytvořila elitní jednotka nacistické moci, která se stala symbolem teroru, vyvražďování i holocaustu. SS se podle některých údajů podílela na vyvraždění až čtrnácti milionů lidí. V norimberském procesu byla označena jako zločinecká organizace.
před 5 hhodinami

Čína zrušila omezení vývozu některých vzácných kovů do USA

Čína zrušila omezení vývozu gallia, germania, antimonu a supertvrdých materiálů do Spojených států. Jedná se o důležité materiály pro výrobu polovodičů. Opatření platí od neděle do 27. listopadu 2026, píší tiskové agentury s odvoláním na čínské ministerstvo obchodu.
před 5 hhodinami

Valuty a více půjček. Válka mění přístup Ukrajinců k penězům

Válka značně zhoršuje finanční situaci Ukrajinců. Inflace zvedá ceny a obyvatelé napadené země chudnou. Často si proto berou půjčky a upřednostňují valuty. Rozšířilo se i využívání internetového bankovnictví, zjistila zpravodajka ČT Darja Stomatová.
před 7 hhodinami

Kvůli shutdownu bylo v USA zrušeno přes tisíc dalších letů

Ve Spojených státech bylo v sobotu zrušeno více než 1400 letů kvůli platební neschopnosti federální vlády a omezení fungování federálních úřadů, takzvanému shutdownu, píší média. Federální úřad pro letectví (FAA) začal omezovat provoz na 40 hlavních amerických letištích v pátek, kdy bylo zrušeno 1024 letů. Cestující se podle stanice ABC News přesto kvůli nedostatku personálu v řadách letových dispečerů potýkají s velkými zpožděními.
před 8 hhodinami

Tornádo zdevastovalo město v jižní Brazílii

Nejméně šest lidí zahynulo a přes sedm set bylo zraněno při tornádu, které v pátek zpustošilo část města na jihu Brazílie. S odvoláním na místní úřady o tom v sobotu informovaly agentury AFP a AP. Živel podle portugalského webu G1 zničil devadesát procent města a o domov připravil přes tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...