Olympijská pochodeň navštívila Jakartu, štafeta ale byla omezená

Jakarta - Olympijská pochodeň dnes za přísných bezpečnostních opatření navštívila Jakartu. Štafeta se uskutečnila omezeně pouze na dráze atletického stadionu a slavnostní událost, na kterou dohlíželo 2500 policistů, mohlo sledovat jen 5000 pozvaných hostů. Běh s pochodní, která na chvilku zhasla, doprovázel nezájem místních médií i obyvatel. Před začátkem štafety demonstrovalo u brány stadionu přibližně 100 lidí proti porušování lidských práv v Číně, policie však jejich demonstraci nechala rozpustit.

Olympijský oheň dorazil do Jakarty v noci na dnešek z malajsijské metropole Kuala Lumpuru, kde se jeho zastávka uskutečnila bez větších incidentů v pondělí. Indonéské úřady nechtěly riskovat žádné problémy a přeložily trasu štafety z ulic města na uzavřený atletický stadion, který pochodeň pětkrát obkroužila. Indonésie byla po Pákistánu druhou zemí, která vyloučila veřejnost z přímého sledování celé události.

Jako první z 80 účastníků štafety vyběhl guvernér Jakarty Fauzi Bowo,
pochodeň mu však z neupřesněných příčin po několika vteřinách zhasla a
musela být znovu zapálena.

Žádná z indonéských televizních stanic nevysílala olympijskou štafetu v
přímém přenosu. Řada obyvatel Jakarty také nevěděla, že se štafeta v jejich městě vůbec koná. Za nezájmem médií i Indonésanů je malá popularita olympiády jako takové. Indonésie byla jedinou zemí, která nevysílala přenosy z předchozích letních olympijských her v roce 2004 v Řecku.

Bouřlivější průběh bude mít pravděpodobně štafeta během své čtvrteční zastávky v Austrálii, kde se očekávají masové demonstrace protibetských aktivistů, kde se podle odhadů sejde více než 10 000 lidí.

Z Canberry pochodeň vyrazí do japonského Nagana, kam se má štafeta dostat podle programu v sobotu. O den později pochodeň navštíví Soul, odkud se přesune do Pchjongjangu. Severokorejský úsek běhu štafety se uskuteční 28. dubna, následující den je naplánován běh s pochodní ve vietnamském Ho Či Minově městě. Od května pak olympijský oheň čeká dlouhá trasa po čínských územích, která má vyvrcholit 8. srpna v Pekingu při zahajovacím ceremoniálu olympijských her.

Aktivisté, kteří nesouhlasí s tím, že komunistická Čína je pořadatelskou zemí letošních letních olympijských her a poukazují na tamější vážné porušování lidských práv, doprovázejí svými protestními akcemi štafetu s pochodní už od samého začátku. Mezinárodních protestů veřejnosti i politiků pak přibylo po krvavém čínském zásahu proti tibetským demonstrantům v polovině března. Veliké demonstrace se konaly například v Paříži, Londýně a San Francisku, naopak cesta olympijského ohně po Asii je zatím poměrně bez problémů.

Vydáno pod