Odborník: Převoz nosorožců je marný pokus

Nairobi – Randy Rieches, odborník na savce z přírodního parku v San Diegu, kde žijí v zajetí dva nosorožci bílí severní, se obává, že pokus o záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu převozem nosorožců z královédvorské zoo do rezervace v Keni je marný. O víkendu se čtyři bílí severní nosorožci přestěhovali do teplých krajin, ošetřovatelé totiž doufají, že by se zde mohli snadněji rozmnožit.

„Je to bezvýznamné přesunout je sem v tuto chvíli. Je to příliš málo, příliš pozdě,“ myslí si Rieches, podle kterého tento druh již prakticky vyhynul. Rieches tvrdí, že ohrožení těchto několika málo žijících tvorů, kteří se nerozmnožují, na úkor financí pro jiné ohrožené nosorožce, byl špatný nápad.     

Odborníci z keňského parku ale mají jiný názor. Tvrdí, že i kdyby byly šance na úspěch malé, musejí je zkusit. „Řekla bych, že samozřejmě je tady šance. Jaká byla možnost? Nechat je v zoo a nenechat je pářit se?“ prohlásila Berry Whiteová, známá jako zaříkávačka nosorožců, která pomáhala s přípravami převozu.

Zoologové doufají, že se v přirozeném prostředí nosorožci rozmnoží, a zachrání tak tento kriticky ohrožený druh před vyhynutím. V královédvorské zoo nemohly samice zabřeznout, odborníci ale doufají, že v jejich přirozeném prostředí se hladina hormonů u samic dostane k normálu a jim se podaří na svět přivést mládě. 

Čtveřice nosorožců, dva samci a dvě samičky, dorazila do Keni v neděli. Od té doby se v rezervaci Ol Pejeta zabydlují. 

Nosorožec bílý severní nebo nosorožec tuponosý severní?

Nosorožec bílý severní nebo také jinak nosorožec bělorohý, nosorožec tuporohý a nosorožec širokohubý se podle zoologického názvosloví správně jmenuje nosorožec tuponosý severní (lat. Ceratotherium simum, severní poddruh C. s. cottoni). Termín bílý nosorožec je odvozen z angličtiny, kde vznikl omylem záměnou slova wide (široký), za white (bílý). Dřív se totiž nazýval tento nosorožec i širokohubý, odtud tedy ta zkomolenina. 

Pro nosorožce tuponosého je rozlišovacím znakem typická široká tlama s rovným horním pyskem. Má dva rohy, dolní roh může být dlouhý dokonce až 1 m, zatímco horní roh je spíše zakrnělý. Tento druh nosorožce je hned po slonu druhým největším suchozemským savcem. Na délku má až 4 metry a vážit může až 2,3 tuny. 

V zajetí žije kromě šesti královédvorských nosorožců ještě samec a samice v americkém San Diegu. Podle posledních údajů ale odborníci údajně objevili tři jedince, samce, samici a mládě v Súdánu. Ve volné přírodě je poddruh považován za vyhynulý.

Nosorožec bílý
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kanada zavede cla na zboží z USA ve výši od patnácti do padesáti procent

Kanada zavede cla ve výši od patnácti do padesáti procent na zboží dovážené ze Spojených států. Odvetné opatření za americké tarify vstoupí v platnost 8. září, oznámila v úterý podle agentury Reuters kanadská vláda. Ta zároveň představila podpůrná opatření pro kanadské podniky a pracovníky, na které eskalující obchodní válka dopadá.
17:18Aktualizovánopřed 4 mminutami

Ukrajina získala souhlas Londýna a Paříže s výrobou střel Storm Shadow / SCALP

Ukrajina obdržela od Spojeného království a Francie kladné odpovědi ohledně předání technologií a licencí potřebných k výrobě střel dlouhého doletu SCALP / Storm Shadow. Technické týmy se nyní musí dohodnout na harmonogramu realizace projektu. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na společné tiskové konferenci s estonským prezidentem Alarem Karisem, informoval zpravodaj stanice Suspilne Ukraine.
před 28 mminutami

Jak se svět blíží ke katastrofickým klimatickým jevům, rozebírá agentura AP

Agentura AP varuje v rozsáhlém textu před příliš optimistickým pohledem na katastrofální události současnosti i vykreslováním budoucnosti pozitivními scénáři.
před 1 hhodinou

Slovenská policie oznámila, že překazila útok na továrnu na drony

Slovenská policie v úterý oznámila, že příslušníci úřadu pro boj proti organizovanému zločinu (ÚBOK) překazili žhářský útok na továrnu na výrobu bezpilotních systémů. V případu stíhá tři cizince, které obvinila z obecného ohrožení na objednávku. Dva z nich byli zadrženi na Slovensku, další pak v Německu. Policisté informovali i o rozsahu škod, které mohl požár způsobit a zajištění většího množství zápalné směsi, nářadí či telefonů.
15:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké sankce na íránskou ekonomiku mohou uškodit hlavně Číně, píše CNBC

Americké sankce namířené proti íránské ekonomice mohou zasáhnout především Čínu, Spojené arabské emiráty (SAE), Turecko, Irák a Indii. S odkazem na analytiky a statistická data to uvedla americká televize CNBC. Nová opatření v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Jejich smyslem je íránskou ekonomiku izolovat, a tak oslabit íránský režim.
před 3 hhodinami

Ukrajinci zasáhli ruské závody, hlásí dva mrtvé v Záporoží a jednoho v Charkově

Gubernátor Krasnodarského kraje na jihu Ruska Veniamin Kondratěv napsal, že po nočním ukrajinském dronovém útoku vypukl požár v Afipské rafinerii. Úder později potvrdila i ukrajinská armáda. Ta deklaruje ještě zásah závodu na zpracování plynu, zatímco ruské úřady zmiňují druhou zasaženou rafinerii. Ruské útoky zabily dva lidi v Záporoží a poškodily šestnáctipatrovou obytnou budovu v Kyjevě, píše server Ukrajinska pravda. O jednom mrtvém v Charkově informoval starosta města.
08:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ruský dron řízený AI zabil tři civilisty. Brzo to bude jako ve filmu Terminátor, varují Ukrajinci

Američtí novináři popsali první případ, kdy umělá inteligence (AI) v dronu připravila o život lidi. Byli to tři ukrajinští civilisté, na které ruská zbraň vybavená pokročilým algoritmem zaútočila v Záporoží.
před 4 hhodinami

Soud vzal do vazby bývalou zástupkyni šéfa Zelenského kanceláře, stanovil kauci

Ukrajinský protikorupční soud vzal do vazby bývalou zástupkyni šéfa prezidentské kanceláře Irynu Mudrou. Z vazby může být propuštěna na kauci ve výši dvacet milionů hřiven (asi 9,25 milionu korun). Mudra podle médií řekla, že se za pomoci přátel pokusí tuto částku získat. Prokurátor navrhoval soudu kauci ve výši 150 milionů hřiven (téměř 70 milionů korun), uvedl server RBK-Ukrajina.
před 4 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.