Ocenění pro horních 11 tisíc: Severní Korea slaví vědce jako hrdiny

Soul/Pchjongjang - Severní Korea udělila státní medaile a další ocenění tisícům vědců a dělníků, kteří se podíleli na nedávném jaderném testu. Historicky třetí severokorejská jaderná zkouška, která následovala po mezinárodně kritizovaném odpálení rakety dlouhého doletu loni v prosinci, vyvolala jednomyslné odsouzení Rady bezpečnosti OSN. Předchozí jaderné testy KLDR uskutečnila v letech 2006 a 2009.

Státní vyznamenání, medaile a jiné benefity získalo 11 592 vědců, techniků, dělníků a dalších lidí za to, jak přispěli k jadernému výbuchu, který KLDR uskutečnila 12. února, uvedla v sobotu oficiální tisková agentura KCNA.

Jaderné vědce vítali jako hrdiny i v hlavním městě Pchjongjangu, kam za odměnu minulý týden směli přijet. Lidé je nadšeně zdravili podél silnic s kyticemi a transparenty, než vědci dorazili na oficiální oslavu, jíž se zúčastnili vysocí severokorejští činitelé v čele s předsedou stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění Kim Jong-namem.

„Tráví nyní příjemné dny v Pchjongjangu a dostává se jim nejvyšší přízně a poct,“ napsala KCNA. Severokorejští oficiální činitelé vědce označili za „skutečné vlastence“ a vyzvali je, aby dále rozvíjeli jadernou technologii, která z KLDR učiní „stát disponující nukleárními zbraněmi, jakému není rovno“, dodala agentura.