NSA bude většinu dat muset smazat po pěti letech

Washington – Americké tajné služby budou při práci s daty muset dodržovat přísnější podmínky. Podle Bílého domu mají po pěti letech smazat všechny údaje, které s národní bezpečností nesouvisí. Uchovat mohou jen věci týkající se například terorismu. Praktiky zpravodajských služeb jsou kontroverzním tématem od doby, kdy bývalý pracovník Národní agentury pro bezpečnost Edward Snowden před dvěma lety upozornil na masové sbírání dat.

Zatímco dosud mohou být shromážděná data využívána a skladována bez omezení, nově bude pro uchování informací podmínkou jejich zařazení do jedné z šesti bezpečnostních kategorií. Těmi jsou protišpionáž, boj proti terorismu, boj proti šíření zbraní, kybernetická bezpečnost, hrozby vůči USA či spojencům a boj proti mezinárodní kriminalitě. Ostatní data musí být po pěti letech smazána, pokud se na ně nebude vztahovat výjimka.

Nová opatření dále mimo jiné ukládají dohled nad tím, jak tajné služby komunikační data Američanů získaná bez konkrétních povolení využívají. Takové informace bude možné využít jen pro případy „závažných trestných činů“, jako jsou vraždy, únosy či otázky národní bezpečnosti.

  • Organizace hájící lidská práva ale ohlášené změny kritizují jako nedostatečné, neboť masivní sběr dat bude nadále pokračovat.

Nutnost změny v přístupu masového shromažďování údajů o občanech USA i cizincích vyvolala aféra někdejšího analytika NSA Edwarda Snowdena, který zveřejnil praktiky této agentury. Nově ohlášené úpravy podle AP svým nevelkým rozsahem jasně ukazují, jak málo Snowdenovo odhalení zkomplikovalo NSA filtrování světové internetové komunikace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vedro mění zemědělství na jihu Francie. Farmáři místo rajčat pěstují banány

Mimořádně horká a suchá léta vedou zemědělce na jihu Francie ke změně způsobu hospodaření. Přibližně desítka farmářů v departementu Var začala pěstovat banány, papáje či manga, které potřebují méně vody a lépe snášejí vysoké teploty.
před 26 mminutami

Rumunsko zničilo námořní dron nedaleko svého ložiska plynu, oznámila Bukurešť

Rumunský stíhací letoun F-16 ve čtvrtek zničil námořní bezposádkové plavidlo, které se nacházelo několik set metrů od rumunského projektu na těžbu zemního plynu Neptun Deep v Černém moři. Uvedl to ministr obrany Radu Mirutsa, podle něhož Ukrajina uvedla, že námořní dron nebyl její. Rumunský prezident Nicušor Dan z incidentu obvinil Rusko. Moskva se zatím nevyjádřila.
14:41Aktualizovánopřed 41 mminutami

Lotyšsko: Dron sestřelený nad naším územím byl ukrajinský, zřejmě ho vychýlilo Rusko

Dron, který 14. srpna sestřelila ve vzdušném prostoru Lotyšska italská stíhačka, byl ukrajinského původu, uvedly lotyšské ozbrojené síly. Dodaly, že z dráhy ho pravděpodobně vychýlilo Rusko. Šlo o jeden z řady incidentů, kdy se ruská válka proti Ukrajině přelévá do sousedních zemí.
před 45 mminutami

Kyjev čelil jednomu z nejhorších ruských útoků za poslední měsíce

Nejméně patnáct lidí zabil ruský vzdušný útok na Kyjev, uvedl starosta Vitalij Klyčko. Jeden člověk zahynul i v Kyjevské oblasti. Zraněny jsou více než čtyři desítky lidí. Ve třech kyjevských čtvrtích byly poškozeny obytné i nebytové budovy a dětská nemocnice. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho armáda útočila na podniky vojenského průmyslu, dopravní a logistické centrum. Klyčko uvedl, že od začátku plnohodnotné války poničily ruské útoky v Kyjevě každou třetí velkokapacitní obytnou budovu.
00:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z vojáka civilistou a ministrem obrany. Chmara má vyřešit mobilizaci

Nový ukrajinský ministr obrany Jevhen Chmara působil v čele Služby bezpečnosti Ukrajiny, podílel se na osvobození Kyjevské oblasti či Hadího ostrova. Nyní si za cíl klade posílení armády i rozvoj obranného průmyslu. Stojí před ním také velký úkol v podobě reformy mobilizace. Od svého předchůdce, společností oblíbeného Mychajla Fedorovova, se v přístupu k válce tolik neliší – je to rovněž „moderní člověk“, který prosazuje využívání dronů. U vojenské elity má však zřejmě lepší reputaci.
před 1 hhodinou

Během ruského útoku na Ukrajinu do Rumunska dopadl dron

Stíhací letouny čtvrtek v noci do vzduchu preventivně vyslaly členské země NATO Polsko a Rumunsko, důvodem byl rozsáhlý ruský vzdušný útok na Ukrajinu. Plyne to z hlášení úřadů obou zemí. Na území Rumunska spadl blíže neupřesněný dron, oznámilo ministerstvo obrany v Bukurešti. Bezpilotní letoun podle něj dopadl na neobydleném místě v okrese Tulcea. Nikomu se nic nestalo.
11:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Podívejte se, jak silné je letošní sucho v kontextu dekády

Desítky satelitních snímků ukazují, jak závažné je v Evropě letos sucho a horko, respektive jak se projevují jejich dopady na rostliny.
před 5 hhodinami

Tornáda v Německu poničila desítky domů

Nad okolím Wetzlaru v německé spolkové zemi Hesensko se ve středu večer přehnalo tornádo, které poničilo asi šedesát domů. Píše to agentura DPA odvoláním na Německou meteorologickou službu (DWD). Další tornádo udeřilo východně od Berlína. V Porýní-Falci při bouřce zemřela žena.
před 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.