Netanjahu: Jednání s Palestinou? To bude těžké…

Jeruzalém – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu avizoval, že obnovení mírových rozhovorů s Palestinou bude pro židovský stát těžké a že jakoukoli dosaženou dohodu bude muset schválit celonárodní referendum. Netanjahu to uvedl po zasedání bezpečnostního kabinetu. Izraelská politická scéna se k obnově bilaterálních rozhovorů s Palestinci, o níž usilují Spojené státy, potom staví víc než skepticky.

O možnosti obnovit rozhovory mezi Palestinou a Izraelem informoval v pátek americký ministr zahraničí John Kerry s tím, že se strany dohodly na základech jednání. Netanjahuovo veřejné vystoupení tak bylo vůbec první od okamžiku, kdy se zpráva o obnoveném dialogu objevila na veřejnosti.

Ve svém prvním vyjádření na kameru se izraelský premiér zavázal, že nejvyšší prioritou pro něj budou bezpečnostní zájmy Izraele. Za své hlavní a směrodatné principy vyjednávání s Palestinci pak Netanjahu označil odhodlání zachovat židovskou většinu v Izraeli a zabránit tomu, aby se budoucí palestinský stát na západním břehu Jordánu stal „teroristickým státem“ podporovaným Íránem.

Na politické scéně Izraele potom zavládla převážně skepse a posměch:

  • Netanjahuův partner ve vládnoucím koaličním bloku Likudu a strany Izrael je náš domov, Avigdor Lieberman, ale reagoval s výsměchem na ideu, že by mohlo být v konfliktu přetrvávajícím desetiletí dosaženo něčeho více než dočasné dohody. Izraelsko-palestinský konflikt je podle něj „neřešitelný, přinejmenším v příštích letech“.
  • Ministr dopravy Jisrael Kac se zase před novináři posměšně vyjádřil o palestinském prezidentu Mahmúdu Abbásovi, jehož samospráva podporovaná USA má pod kontrolou jen okupovaný západní břeh Jordánu, zatímco v pásmu Gazy vládne islamistické hnutí Hamas. „Abú Mázin (Abbás) vládne Palestincům méně než (prezident Bašár) Asad vládne v Sýrii,“ řekl Kac.

Základem Kerryho plánu má údajně být obnovení rozhovorů na základě uznání budoucí Palestiny v hranicích před izraelskou okupací z roku 1967 a z palestinské strany uznání Izraele jako „židovského státu“.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V demokratických primárkách na Floridě zvítězila socialistka Nixonová

Demokratické primárky na Floridě před doplňovacími volbami do Senátu vyhrála demokratická socialistka Angie Nixonová, informují média. Agentura Reuters píše o překvapivém vítězství nad bývalým činitelem Rady pro národní bezpečnost Alexem Vindmanem, který navíc na reklamu v kampani vybral šestnáctkrát víc peněz. Primárky se konaly také na Aljašce a ve Wyomingu.
před 2 mminutami

Teherán zvažuje útoky na vojenské základny USA v Evropě, řekly FT íránské zdroje

Irán zvažoval a zvažuje i útoky na americké vojenské základny v Evropě, pokud budou Spojené státy americké eskalovat válku s Teheránem. Ve středu to napsal deník Financial Times (FT) s odvoláním na dva nejmenované íránské režimní zdroje. Íránský režim už od března v odvetě za americké útoky na svou zemi útočí na státy Perského zálivu, kde mají USA základny, a v květnu pohrozil rozšířením války za hranice Blízkého východu.
před 11 mminutami

Ukrajinské drony opět zasáhly několik míst v Rusku, to zabíjelo v Záporoží a Chersonu

Ukrajinské drony v noci na středu útočily na průmyslovou oblast ve městě Ufa v Baškortostánu a zřejmě také na závod na výrobu výbušnin v Dzeržinsku v Nižegorodské oblasti, tvrdí média a někteří regionální činitelé. Rusové zase na Ukrajinu vyslali desítky bezpilotních letounů a balistické rakety. Čtyři mrtvé a pět zraněných si vyžádal útok ruského dronu na mikrobus v jihoukrajinském Chersonu. V Záporožské oblasti po úderech zemřeli dva lidé.
09:02Aktualizovánopřed 52 mminutami

Amazonský prales se sám regeneruje díky klíčovým stromům

Amazonský prales má pozoruhodnou schopnost obnovy. Když člověk vykácí část lesa a později ji opustí, o návrat vegetace se podle nové brazilské studie stará především malá skupina několika desítek druhů stromů. Přibližně 15 až 25 druhů dokáže rychle osídlit zničenou půdu, vytvořit podmínky pro návrat dalších rostlin a zároveň začít znovu ukládat uhlík.
před 1 hhodinou

Ukrajinské protikorupční úřady vyšetřují poslance a členy prezidentské kanceláře

Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) a speciální protikorupční prokuratura (SAP) oznámily vyšetřování skupiny, která zahrnuje bývalého a současného poslance a také vysoce postavené osoby z prezidentské kanceláře.
před 2 hhodinami

Trump pozastavil na tři dny zavedení 50procentních cel na kanadské zboží

Americký prezident Donald Trump v noci na středu pozastavil plán na uvalení padesátiprocentního cla na širokou škálu kanadských produktů. Dočasné odložení cel potrvá tři dny, oznámil prezident na síti Truth Social. Rozhodl se tak po úterním telefonickém jednání s kanadským premiérem Markem Carneym. Informovaly o tom světové agentury. Nová cla měla vejít v platnost ve středu. Carney později řekl, že v jednáních mezi oběma zeměmi zbývá vykonat ještě mnoho práce.
05:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vojenské cvičení Jižní Koreje a USA skončí téměř o týden dříve

Každoroční společná vojenská cvičení Jižní Koreje se Spojenými státy skončí dříve, než se plánovalo, uvedla jihokorejská armáda. Cvičení s názvem Ulchi Freedom Shield (UFS) začala v pondělí a skončí v pátek. Původně měla trvat jedenáct dní, tedy do 27. srpna. Informovaly o tom světové agentury. Prohlášení armády přišlo poté, co v neděli americký prezident Donald Trump oznámil omezení americké účasti na cvičení, protože podle něj vysílala Pchjongjangu „naprosto nevhodný a nepřátelský signál“.
04:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

OpenAI kvůli bezpečnosti zpomalí vývoj umělé inteligence

Společnost OpenAI, která stojí za chatbotem ChatGPT, zpomalí vývoj svých modelů umělé inteligence. Firma chce nejprve upravit systémy používané k výzkumu a trénování AI. Reaguje tak na incident z minulého měsíce, kdy testovaný AI agent bez vědomí pracovníků OpenAI napadl počítačové systémy jiné firmy zabývající se AI, napsala agentura Reuters.
00:51Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.