Německý „šťastný čtyřlístek“ poprvé jednal. CDU/CSU, FDP a Zelení se snaží sestavit vládu

K prvnímu společnému jednání o nové německé vládě se v Berlíně sešli představitelé konzervativní unie CDU/CSU, Svobodné demokratické strany (FDP) a Zelených. Předběžného rokování, které trvalo pět hodin, se zúčastnilo na 50 politiků. Celé sondovací rozhovory se protáhnou na několik týdnů.

Trojice politických uskupení se v týdnu setkala na několika bilaterálních jednáních, zasedá poprvé společně. „Dá se říci, že teď začínáme,“ poznamenala kancléřka Angela Merkelová (CDU). Diskuse, kterou vedla právě šéfka německé vlády, byla podle účastníků otevřená, konstruktivní a soustředěná.

Předběžné rozhovory, které si strany zatím naplánovaly do 2. listopadu, podle ní ukážou, jestli je možné sblížit odlišné názory jednotlivých stran tak, aby se dalo přistoupit k samotným koaličním jednáním. Ta už by se zabývala konkrétní podobou koaliční smlouvy. Zatím je podle Merkelové u všech potenciálních partnerů vidět připravenost hledat řešení.

Otevřený přístup k rozhovorům dala najevo také volební lídryně Zelených Katrin Göringová-Eckardtová, podle níž nová vláda musí bojovat proti klimatickým změnám a dětské chudobě.  Výsledek jednání má ale zatím za nejistý. Šéf liberální FDP Christian Lindner čtveřici stran přirovnal k čtyřlístku, který by mohl Německu přinést štěstí. Zároveň ale poukázal na to, jak jsou v přírodě takové čtyřlístky vzácné.

Na stole je tucet oblastí k diskuzi

Vznik nezvyklé koalice, která na spolkové úrovni ještě nikdy nevládla, mohou zkomplikovat především programové neshody mezi Zelenými na jedné straně a CSU a FDP na straně druhé, například v otázkách uprchlické, energetické nebo evropské politiky.

Politoložka: Jedinou alternativou k Jamajka koalici je menšinová vláda, anebo předčasné volby (zdroj: ČT24)
Případné nové volby by znamenaly v podstatě konec pro kancléřku Merkelovou. Její CDU by společně s CSU musela totiž nasadit jiného kandidáta.
Bára Procházková
novinářka a politoložka

Aby se je podařilo překonat, stanovily si strany 12 tematických oblastí, které chtějí postupně diskutovat. Jsou mezi nimi například finance, hospodářství, Evropa, klima a životní prostředí, migrace a integrace, vzdělávání, práce a sociální otázky, rodina, zemědělství nebo vnitřní politika.

Merkelová poznamenala, že by se vyjednávání mělo orientovat i podle očekávání Němců. Aktuální průzkum pro veřejnoprávní televizi ARD ukázal, že lidé za nejnaléhavější úkoly pro novou vládu považují spravedlivé platy a daně (24 procent), zlepšení systému péče o potřebné (22), ustavení jasných pravidel přistěhovalectví (18 procent) a boj proti kriminalitě a terorismu (14 procent).

Politici i pozorovatelé očekávají, že nová vláda nevznikne dříve než kolem Vánoc. Pokud by se ji nepodařilo sestavit, hrozily by zemi předčasné volby. Tomu se ale všechny strany jednající o koalici chtějí vyhnout.