Nejsilnější za dekádu, popsala exilová organizace izraelské údery v Sýrii

Izraelské letectvo podniklo v neděli pozdě večer rozsáhlé nálety proti skladům zbraní v Sýrii, a to zejména v oblasti pobřežního města Tartús, informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která je označila za nejtvrdší za poslední dekádu. Izraelská armáda se k těmto úderům zatím nevyjádřila.

„Izraelská vojenská letadla provedla údery“ zaměřené na řadu míst, včetně pozic jednotek protivzdušné obrany a „skladů raket země–země“, uvedla SOHR, která situaci a boje v blízkovýchodní zemi na základě vlastní sítě zdrojů dlouhodobě monitoruje.

Jednalo se podle ní o „nejtěžší údery v pobřežní oblasti Sýrie od jejich zahájení v roce 2012“. Jiná vlna izraelských náletů podle SOHR mířila na zařízení pro odpalování raket v oblasti města Hamá.

Na sociálních sítích se zároveň objevily neověřené záběry mohutných explozí u města Tartús.

„Izrael stále tvrdí, že útočí na vojenské cíle a že chce zabránit tomu, aby zbraně padly do rukou nových vládců Sýrie či povstaleckých skupin, ale útoky jsou skutečně intenzivní. Během nedělní noci se počítaly na desítky, od pádu režimu Bašára Asada na stovky. A ten největší z nich zasáhl Tartús, kde byla obrovská exploze vidět dokonce i zpoza hranice nedalekého Libanonu,“ přiblížil z Damašku reportér ČT Václav Černohorský.

Otřesy v Sýrii

Seismologické oddělení izraelského geografického úřadu ohlásilo v neděli ve 23:49 hodin (22:49 středoevropského času) otřes o síle 3,1 stupně s epicentrem vzdáleným asi 28 kilometrů západně od pobřežního města Banijás.

Zemětřesení bylo naměřeno v hloubce 32 kilometrů a seizmologové nepotvrdili, že byly otřesy způsobeny explozemi na pobřeží, jak naznačují syrská i izraelská média.

Zpravodajka ČT Stomatová o situaci v Sýrii (16. prosince 2024) (zdroj: ČT24)

Izraelská armáda hned v prvních dnech po pádu režimu syrského prezidenta Bašára Asada o minulém víkendu provedla na 350 vzdušných úderů proti vybavení a zařízení syrské armády, při nichž podle svého tvrzení zlikvidovala zhruba 80 procent syrských vojenských kapacit.

Smyslem rozsáhlé akce podle Jeruzaléma bylo, aby zbraně po úspěšně ofenzivě islamistických povstalců nepadly do rukou nepřátel židovského státu.

Vyslanec Evropské unie v Damašku

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová v pondělí dopoledne po příchodu na jednání ministrů zahraničí zemí EU v Bruselu oznámila, že vyslala do Damašku unijního zmocněnce, jehož úkolem bude navázat kontakt s novou vládou vedenou povstalci, kteří předminulý víkend svrhli Asadův režim.

Po schůzce zdůraznila, že do formování syrské budoucnosti nesmí promlouvat extremisté, ale ani Rusko či Írán. Řada ministrů zahraničí zemí EU zároveň podle ní zastává názor, že nová syrská vláda by se měla vymanit z ruského vlivu. Rusko má v Sýrii vojenské základny a dlouhodobě podporovalo Asadův režim.

„Diskuse byla zajímavá, důležitá. Mluvilo se o tom, že musíme navázat vztahy s novou vládou v Sýrii. Všichni si kladou otázku, jaká ta vláda bude, do jaké míry budeme schopni dialog vést,“ přiblížil schůzku český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). „Všichni jsme se ale shodli, že je důležitý i z hlediska návratu uprchlíků nebo aby nevypukly další boje a nebyly další uprchlické vlny.“

Odpoledne tiskový odbor unijní exekutivy doplnil, že šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová navštívila Ammán, kde jednala s jordánským králem Abdalláhem II. o Sýrii.

Šéfka unijní diplomacie o víkendu v Jordánsku diskutovala o situaci v Sýrii se svými kolegy z Turecka, Spojených států a z regionu Blízkého východu. „Důležité je, že regionální partneři i my chceme, aby v této zemi zavládly stabilita a mír,“ řekla Kallasová

S lídrem rebelů Ahmadem Šarou a prozatímním syrským předsedou vlády Mohamedem Bašírem se mezitím v Damašku již setkal zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen. Podle prohlášení Pedersenova úřadu zmocněnec oba muže ujistil, že OSN je připravena pomáhat syrskému lidu různými způsoby.

Šéfka EK von der Leyenová mezitím v Ammánu přislíbila „v této nejisté době“ podporu Jordánsku, setkala se s tamním králem Abdalláhem II. a uvedla, že EU bude úzce spolupracovat s Jordánskem a dalšími partnery, pokud jde o politickou transformaci v Sýrii. EU podle von der Leyenové skrze Jordánsko také navýší humanitární pomoc, která poslouží k obnově základních služeb a infrastruktury v Sýrii. Jordánský král podle šéfky EK navštíví Brusel začátkem příštího roku.

Zpravodaj ČT Václav Černohorský komentuje situaci v Sýrii (16. prosince 2024) (zdroj: ČT24)

„Diplomatické návštěvy se v Sýrii množí a nejde jen o představitele západních zemí. Konkrétně v Damašku vidíme, že dochází k oživování velmi zmražené diplomatické aktivity, která zde panovala během minulých let. Po pádu režimu Bašára Asada znovuotevřelo svou ambasádu jako první Turecko a chystají se k tomu další arabské země,“ upozornil reportér ČT Černohorský s tím, že to neznamená, že by v syrské metropoli žádné ambasády dříve nefungovaly.

„Ale země, které byly s Bašárem Asadem znesvářené, se teď do Damašku vracejí. A jednoznačně budou za určitých podmínek usilovat o spolupráci s novými vládci Sýrie. Na druhou stranu panují mezi veřejností obavy... mnozí lidé říkají, že by chtěli rozhodovat o budoucí podobě země sami, a nikoli si ji nechat diktovat ze zahraničí,“ doplnil Černohorský.

Výzva americké ambasády a útok na IS

Velvyslanectví Spojených států v Damašku v pondělí mimo jiné doporučilo Američanům opustit Sýrii, jelikož situace tam zůstává nepředvídatelná a napříč zemí nadále dochází k ozbrojeným střetům a teroristickým útokům.

„Občané USA, kteří nemohou odjet, by si měli připravit pohotovostní plány pro případ nouze a být připraveni ukrýt se na delší dobu na určitém místě,“ radí zaměstnanci ambasády, která je uzavřená od roku 2012.

Americká armáda zároveň podnikla ve střední Sýrii několik útoků a zabila dvanáct příslušníků takzvaného Islámského státu (IS). Mířila na tábory i jednotlivce v oblastech donedávna kontrolovaných režimem Asada a ruskými jednotkami. Na sociální síti X to oznámilo regionální velitelství americké armády CENTCOM.

Američané útočí v Sýrii proti cílům spojeným s touto teroristickou organizací dlouhodobě, nicméně po pádu Asadova režimu údery zintenzivnili, aby IS zabránili využít mocenského vakua v zemi ke konsolidaci aktivit. „CENTCOM ve spolupráci se spojenci a partnery v regionu nedovolí Islámskému státu, aby využil současné situace v Sýrii a obnovil se,“ uvedl velitel CENTCOM generál Michael Kurilla.

Ruská diplomatická mise

Rusko podle Reuters evakuovalo část diplomatů ze své mise v Damašku. Speciální let Rusové vypravili ze své letecké základny Hmímím na severozápadě Sýrie, podrobnosti o počtech evakuovaných nebyly ihned k dispozici.

Moskva nicméně podle Reuters dodala, že ruské velvyslanectví v Damašku zůstává otevřené. Státní tisková agentura RIA dále s odkazem na běloruskou vládu informovala, že ze Sýrie byli evakuováni všichni běloruští diplomaté.

Načítání...