Nejsilnější za dekádu, popsala exilová organizace izraelské údery v Sýrii

Izraelské letectvo podniklo v neděli pozdě večer rozsáhlé nálety proti skladům zbraní v Sýrii, a to zejména v oblasti pobřežního města Tartús, informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která je označila za nejtvrdší za poslední dekádu. Izraelská armáda se k těmto úderům zatím nevyjádřila.

„Izraelská vojenská letadla provedla údery“ zaměřené na řadu míst, včetně pozic jednotek protivzdušné obrany a „skladů raket země–země“, uvedla SOHR, která situaci a boje v blízkovýchodní zemi na základě vlastní sítě zdrojů dlouhodobě monitoruje.

Jednalo se podle ní o „nejtěžší údery v pobřežní oblasti Sýrie od jejich zahájení v roce 2012“. Jiná vlna izraelských náletů podle SOHR mířila na zařízení pro odpalování raket v oblasti města Hamá.

Na sociálních sítích se zároveň objevily neověřené záběry mohutných explozí u města Tartús.

Otřesy v Sýrii

Seismologické oddělení izraelského geografického úřadu ohlásilo v neděli ve 23:49 hodin (22:49 středoevropského času) otřes o síle 3,1 stupně s epicentrem vzdáleným asi 28 kilometrů západně od pobřežního města Banijás.

Zemětřesení bylo naměřeno v hloubce 32 kilometrů a seizmologové nepotvrdili, že byly otřesy způsobeny explozemi na pobřeží, jak naznačují syrská i izraelská média.

Zpravodajka ČT Stomatová o situaci v Sýrii (16. prosince 2024) (zdroj: ČT24)

Izraelská armáda hned v prvních dnech po pádu režimu syrského prezidenta Bašára Asada o minulém víkendu provedla na 350 vzdušných úderů proti vybavení a zařízení syrské armády, při nichž podle svého tvrzení zlikvidovala zhruba 80 procent syrských vojenských kapacit.

Smyslem rozsáhlé akce podle Jeruzaléma bylo, aby zbraně po úspěšně ofenzivě islamistických povstalců nepadly do rukou nepřátel židovského státu.

Vyslanec Evropské unie v Damašku

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová v pondělí oznámila, že vyslala do Damašku unijního zmocněnce. Jeho úkolem bude navázat kontakt s novou vládou vedenou povstalci, kteří předminulý víkend svrhli Asadův režim.

S lídrem rebelů Ahmadem Šarou a prozatímním syrským předsedou vlády Muhammadem Bašírem se mezitím v Damašku již setkal zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen.

Podle prohlášení Pedersenova úřadu zmocněnec oba muže ujistil, že OSN je připravena pomáhat syrskému lidu různými způsoby.

Výzva americké ambasády

Velvyslanectví Spojených států v Damašku v pondělí doporučilo Američanům opustit Sýrii, jelikož situace tam zůstává nepředvídatelná a napříč zemí nadále dochází k ozbrojeným střetům a teroristickým útokům. 

„Občané USA, kteří nemohou odjet, by si měli připravit pohotovostní plány pro případ nouze a být připraveni ukrýt se na delší dobu na určitém místě,“ radí zaměstnanci ambasády, která je uzavřená od roku 2012.

Ruská diplomatická mise

Rusko zároveň evakuovalo část diplomatů ze své mise v Damašku, oznámilo v neděli podle agentury Reuters ruské ministerstvo zahraničí.

Speciální let Rusové vypravili ze své letecké základny Hmímím na severozápadě Sýrie, podrobnosti o počtech evakuovaných nebyly ihned k dispozici.

Moskva nicméně podle Reuters dodala, že ruské velvyslanectví v Damašku zůstává otevřené. Státní tisková agentura RIA dále s odkazem na běloruskou vládu informovala, že ze Sýrie byli evakuováni všichni běloruští diplomaté.

Načítání...