Izraelská armáda se připravuje na to, že v nově obsazené demilitarizované zóně na Golanských výšinách zůstane celou zimu. Vojákům to nařídil ministr obrany Jisra'el Kac. Jeruzalém tento krok označuje za preventivní a dočasný. Polovinu obyvatelstva Golan tvoří Drúzové, kteří mají příbuzné právě i v Sýrii.
Izraelští vojáci na syrské části hory Hermon zřejmě stráví celou zimu
„Ano, je to válečná oblast, ale je to naše půda. Nikam neodejdeme. Budeme tu navždy budovat domov pro naše děti a vnuky,“ říká drúzský obyvatel Golanských výšin Alí. Hranice na výšinách nerozděluje jen státy a armády, ale i etnika a rodiny. Alí má v Sýrii vzdálené příbuzné, s nimiž je v kontaktu jen díky internetovým aplikacím.
Demilitarizovaná zóna na Golanech byla vytvořena před padesáti lety po jomkipurské válce. Ačkoliv po celou dobu Izrael a Sýrie byly formálně ve válečném stavu, hranice zůstávala sice neprostupná, ale klidná. To už ale neplatí.
Izraelci obsadili i dosud syrskou polovinu masivu Hermon, který se tyčí do výšky skoro tří tisíc metrů. Kac armádě nařídil, aby se připravila na to, že tam stráví celou zimu. „Vzhledem k tomu, co se děje v Sýrii, má naše kontrola vrcholu hory Hermon mimořádný bezpečnostní význam,“ tvrdí ministerstvo obrany.
Na Hermon vidí ze svého pozemku i další obyvatel Golanských výšin Avi. „Nikdo neví, co bude dál. Když v Sýrii budou problémy, tak prostě budou. Teď tam vstoupili Izraelci, ale… Stále má člověk trochu obavy, ano,“ přiznává.
Nejasné hranice, obavy i optimismus a hlavně čekání na podobu nové Sýrie. To je mix emocí, které teď zažívají obyvatelé úpatí hory Hermon.