Nejhledanější evropský obchodník s drogami dopaden v „nákupáku“

Bogotá - Kolumbijská policie zatkla údajnou hlavu kalábrijské mafie Roberta Pannunziho. Ten je označován za nejhledanějšího obchodníka s drogami v Evropě. Podle BBC byl Pannunzi zadržen v pátek v nákupním středisku v kolumbijské metropoli Bogotě. Kolumbie už jej vyhostila zpět do Itálie. Na útěku byl Pannunzi tři roky. V té době zmizel z nemocnice v Římě.

Italské úřady viní Pannunziho z toho, že zřídil transatlantickou pašeráckou linku pro převoz kokainu z Kolumbie do Itálie. Jako údajná hlava 'Ndranghety, mafie z Kalábrie, je podezřelý z toho, že díky němu se dařilo pašerákům dovážet do Evropy až dvě tuny kolumbijského kokainu měsíčně.

K Pannunziho zatčení kolumbijským úřadům pomohla aktivní spolupráce s protidrogovou centrálou ve Spojených státech. „Pannunzi, známý jako italský Pablo Escóbar, byl nejhledanější osobou v zemi,“ uvedlo kolumbijské ministerstvo obrany ve svém prohlášení.

Odkázalo tak na nechvalně proslulého a velmi obávaného někdejšího šéfa medellínského kartelu Pabla Escóbara, který byl zastřelen koncem roku 1993. Úřady upřesnily, že během zatčení předložil Pannunzi falešné kolumbijské doklady.

  • Kolumbijská policie Pannunziho již jednou zatkla v roce 1994 a poté ho vydala Itálii.
  • Ta jej následně propustila na svobodu, když vypršela povolená doba pro jeho zadržování.
  • Během ní se proti Pannunzimu nenašly dostatečné důkazy o nezákonné činnosti.
  • V roce 2004 byl Pannunzi opět zatčen a následně odsouzen do vězení.
  • V roce 2010 se mu ale podařilo za dramatických okolností utéci z kliniky, kde byl léčen pro údajnou srdeční slabost.
  • Podle agentury AFP byl nyní Pannunzi deportován pouhých několik hodin po svém zatčení.
  • Podle italských orgánů je 'Ndrangheta nejnebezpečnější a nejbohatší zločineckou organizací v zemi a hravě překonává i sicilskou mafii.
Vydáno pod