„Nadcházející hodiny budou složité.“ Australská vláda vyzvala k evakuaci čtvrt milionu lidí

Nahrávám video
Události: Požáry v Austrálii
Zdroj: ČT24

Australská vláda vyzvala bezmála čtvrt milionu obyvatel k evakuaci před požáry, jejichž nebezpečí umocňuje nová vlna veder spojená se silným větrem. Armáda je připravena úřadům s evakuací obyvatel pomoct. „Nadcházející hodiny budou skutečně velmi, velmi složité,“ uvedl premiér státu Viktorie Daniel Andrews. Situaci nezlepšil ani déšť, který se v několika oblastech sužovaných ohněm objevil.

Úřady poslaly 240 tisícům obyvatel státu Viktorie SMS zprávy s výzvou k evakuaci. Další lidé se mají přesunout do bezpečí ve státech Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie, úřady však v tomto případě nesdělily, kolika osob se bude evakuace týkat.

„Konec krize a této katastrofy je stále hodně daleko,“ prohlásil australský premiér Scott Morrison. Kvůli očekávanému zhoršení situace byla povolána armáda, uvedl podle agentury Reuters premiér.

Po poklesu teplot a mírném dešti z minulých dnů slibuje předpověď teploty opět přes 40 stupňů a očekává se, že vát bude vítr o rychlosti více než devadesát kilometrů v hodině. To vyvolává obavy, že by se oheň mohl na mnoha místech opět vymknout kontrole.

„I když v Melbourne pršelo, i když předpověď na příští týden slibuje lepší podmínky, ještě nás čeká dlouhá cesta, než se vypořádáme s tímto bezprecedentně velkým ohněm. Navíc jsme si vědomi, že je před námi ještě řada týdnů sezony požárů,“ dodal premiér Viktorie Andrews.

Pomoct s evakuací obyvatel je připravena i vojenská loď
Zdroj: ČTK/AP/Rick Rycroft

Dva velké požáry se spojily do „megaohně“

V Novém Jižním Walesu zůstávají u pobřeží dvě lodi, které jsou připraveny evakuovat obyvatele v případě, že to bude nutné. Vrtulníky přivážely zásoby a nezbytné vybavení do obcí ohrožených ohněm. V tomto státě momentálně hoří 134 požárů, z nichž 53 se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu.

Místní hasičský sbor podle agentury AP uvedl, že pobřežní města jižně od Sydney – Eden, Batemans Bay a Nowra – opět ohrožují plameny. Ty byly v pátek ráno stále pod kontrolou, silný vítr je nicméně může přenést přes zadržovací pásy, které hasiči zbavili vegetace.

„Všechny naše hasiče i obyvatele ohrožené požáry čeká dlouhé odpoledne a dlouhá noc,“ sdělil zástupce hasičů Shane Fitzsimmons. Jen v tomto státě pomáhá bojovat s požáry 72 tisíc dobrovolných hasičů. 

Večer se obavy hasičů potvrdily a dva velké požáry mezi Novým Jižním Walesem a Viktorií se spojily do jednoho „megaohně“. Na pomezí obou států, jižně od Sněžných hor, teď hoří oblast o rozloze šest set tisíc hektarů, informoval zpravodajský server BBC.

Kvůli katastrofické situaci vyšly do ulic Sydney, Canberry, Melbourne a dalších měst desítky tisíc Australanů. Požadovaly, aby Morrisonova vláda věnovala pozornost klimatické změně a upustila od používání fosilních paliv. Demonstranti kritizovali hlavně premiéra – na jednom z transparentů nazvaného „fosilním hlupákem“ – který dříve opakovaně odmítl tvrzení, že by nynější krizová situace v zemi byla důsledkem klimatických změn.

Sněhovými děly proti plamenům

V největším australském lyžařském středisku Perisher ve Sněžných horách nasadili v očekávání příchodu požáru sněžná děla, která nyní kropí vodou ohrožená místa. Správci se chtějí vyhnout osudu severněji položeného střediska Selwyn, kde minulý týden plameny pohltily budovy a zničily lyžařské vleky.

Od vypuknutí živelní katastrofy loni v září shořelo již 10,3 milionu hektarů porostu, což je téměř o čtvrtinu více, než je rozloha Česka. Oheň připravil o život 26 lidí a zničil dva tisíce domů. Australský meteorologický úřad ve čtvrtek sdělil, že na kontinentu nebylo od roku 1910, kdy začal s měřením, nikdy tak teplo a sucho jako v loňském roce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisza má nakročeno k ústavní většině

Maďarské parlamentní volby s velkým náskokem vyhrála opoziční Tisza. Její předseda Péter Magyar řekl, že strana získala bezprecedentní mandát. Podle nynějších propočtů má velkou šanci na dosažení ústavní většiny v parlamentu, díky níž bude moci v Maďarsku provádět dalekosáhlé změny. Maďarský premiér Viktor Orbán, který ve své zemi vládl šestnáct let, uvedl, že výsledek nedělních parlamentních voleb je jasný a je pro jeho stranu Fidesz bolestný.
včeraAktualizovánopřed 36 mminutami

Babiš poblahopřál Magyarovi, podle Macinky Česko přišlo v Orbánovi o spojence

Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval Péteru Magyarovi k vítězství v maďarských parlamentních volbách. Babiš uvedl, že si předseda strany Tisza získal důvěru většiny Maďarů a jsou s ním spojená velká očekávání. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) řekl pro CNN Prima News, že Česko ztratilo ve Viktoru Orbánovi spojence v EU, s budoucí vládou bude chtít mít nadstandardní vztahy. Podle něj výsledek není pro konzervativce špatná zpráva. Podle prezidenta Petra Pavla zvítězila demokracie.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Provoz aerolinek Lufthansa ochromila stávka pilotů. Zrušena jsou i spojení s Prahou

Provoz německé letecké společnosti Lufthansa a tří jejích divizí v pondělí ochromila dvoudenní stávka pilotů. Začala minutu po půlnoci a potrvá do úterní půlnoci. Omezení, která z ní vyplývají, se dotkla letišť po celém Německu. Zrušeno bylo i osmnáct spojů mezi Prahou a dvěma největšími německými letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově.
před 1 hhodinou

Ceny ropy před americkou blokádou Íránu rostou o více než sedm procent

Ceny ropy rostou o více než sedm procent a vracejí se nad sto dolarů za barel. Americké námořnictvo se chystá k blokádě lodí plujících do Íránu a z Íránu přes Hormuzský průliv. To by mohlo omezit vývoz íránské ropy poté, co se Washingtonu a Teheránu o víkendu nepodařilo dosáhnout dohody o ukončení války.
před 2 hhodinami

Trump kritizoval papeže

Prezident USA Donald Trump prohlásil, že papež Lev XIV. má podle něj slabé postoje v zahraniční politice a vůči kriminalitě. Hlava katolické církve by prý měla být Trumpovi vděčná za zvolení papežem. Papeže na své síti Truth Social vyzval, aby přestal být politikem a nepodbízel se radikální levici. Šéf Bílého domu podle agentury AFP dodal, že není papežovým fanouškem. Lev XIV. v minulosti kritizoval kroky americké administrativy proti migraci či aktivity na Blízkém východě.
04:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Magyar ohlásil vítězství ve volbách, mluvil o spolupráci v rámci V4

Lídr maďarské opoziční strany Tisza Péter Magyar v neděli večer ohlásil vítězství svého uskupení v parlamentních volbách. Získalo podle něho bezprecedentní mandát. Magyar zdůraznil, že chce být spolehlivým partnerem v Evropské unii a NATO. Prohlásil také, že chce přebudovat a rozšířit spolupráci visegrádské skupiny, která vedle Maďarska zahrnuje Česko, Slovensko a Polsko.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Příznivci maďarské opozice slavili vítězství ve volbách

V ulicích maďarského hlavního města Budapešti v noci na pondělí oslavovali příznivci opoziční strany Tisza vítězství v tamních parlamentních volbách. Uvádí to agentura Reuters a stanice BBC. Maďarská opozice čekala na vítězství v parlamentních volbách šestnáct let. Někteří příznivci opozice se obávali, že se změny vlády v zemi, kde měl mnoho let jasnou převahu premiér Viktor Orbán, nedočkají.
04:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

USA tvrdí, že odpoledne začnou námořní blokádu Íránu

Americké vojenské síly začnou od pondělního odpoledne s blokádou íránských přístavů, uvedlo na síti X velitelství americké armády Centcom. Později to potvrdil i prezident USA Donald Trump. Americká armáda nebude blokovat plavbu Hormuzským průlivem lodí, které nemíří do Íránu. Oznámení přichází po neúspěchu víkendových jednání mezi Íránem a Spojenými státy. Ceny ropy reagovaly na americký záměr nárůstem.
00:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...