Migrace jako polské volební téma – nejde jen o uprchlíky, ale i mladé Poláky

Nahrávám video

V Polsku vrcholí kampaň před parlamentními volbami. Po osmi letech vlády liberální a proevropské Občanské platformy se v neděli zřejmě vrátí k moci konzervativní Právo a spravedlnost. Jedním z hlavních témat je odliv statisíců mladých Poláků, kteří navzdory velkému hospodářskému růstu zemi stále opouštějí.

Poláci mířili do zahraničí často a ve velkém. Po dvou stoletích jich dnes mimo rodnou zemi žije skoro 20 miliónů. „Ten fenomén se nás dotýká víc, než si myslíme. Zasáhl prakticky každou polskou rodinu," uvádí Joanna Wojdyllová z gdyňského Muzea emigrace. Právě tato instituce aktuálně připomíná, že odliv lidí nepatří jen k polské minulosti, ale představuje naléhavý problém i pro současné Polsko.

Země sice prožívá nebývalý hospodářský růst. Do západní Evropy ale pořád za prací míří víc než dva milióny Poláků – většinou v mladém, produktivním věku a s vidinou toho, že se nechtějí vracet. Pro pravicovou opozici, která v průzkumech vede už o 10 až 15 procent, je to jeden z hlavních předvolebních terčů.

„Pokud nebudeme tomuto klíčovému problému demografie věnovat pozornost, za několik desítek let přijdeme o celou jednu generaci lidí," upozorňuje mluvčí strany Právo a spravedlnost Elžbieta Witeková.

Občanská platforma s tím ale nesouhlasí a bere si na pomoc tvrdá čísla: za její vlády se v Polsku skoro zdvojnásobil HDP. Situace většiny Poláků, včetně těch mladých, se výrazně zlepšila. Recept, jak je udržet doma, ale vládnoucí koalice zatím nenašla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové útočili na zastávku s lidmi v Oděse, v Záporožské a Sumské oblasti zabíjeli

Dva lidé byli zabiti a nejméně osmnáct osob bylo zraněno při ruském útoku na civilisty v centru Záporoží, oznámil v podvečer náčelník správy tohoto regionu Ivan Fedorov. Při ostřelování Sumské oblasti zahynul 71letý muž. Šéf městské vojenské správy Serhij Lysak informoval, že cílem ruského útoku v Oděse byla ráno autobusová zastávka. Zranění utrpěli tři lidé. Na Rusy okupovaném Krymu nejezdily některé vlaky poté, co v noci na pondělí drony zaútočily na expres Moskva–Simferopol.
08:28Aktualizovánopřed 18 mminutami

Zemětřesení na filipínském ostrově má přes třicet obětí

Nejméně 35 mrtvých si podle filipínských úřadů vyžádalo silné zemětřesení, které v noci na pondělí SELČ postihlo tamní ostrov Mindanao. Otřesy o síle 7,8 stupně si zároveň vyžádaly více než dvě stě zraněných, dalších dvanáct osob je pohřešováno, informují agentury. Záchranné operace stále pokračují a počet obětí může stoupat.
05:41Aktualizovánopřed 29 mminutami

Evropa novou společnou stíhačku mít nebude, píše DPA

Nová evropská stíhačka, jejíž vývoj stál miliardy eur, nakonec podle agentury DPA nevznikne. Německý kancléř Friedrich Merz a francouzský prezident Emmanuel Macron totiž došli k tomu, že se firmy Dassault a Airbus nejsou schopné na její konstrukci dohodnout. DPA to napsala s odvoláním na německé vládní kruhy.
před 1 hhodinou

Írán a Izrael zastavily vzájemné útoky, Trump varoval před hloupostí

Teherán oznámil, že zastavuje útoky na Izrael, ale pohrozil další reakcí, pokud bude izraelská armáda pokračovat v „agresi“ v Libanonu. Izrael v noci zasáhl mimo jiné petrochemický komplex na jihozápadě Íránu. Ten zrušil až do odvolání všechny lety. Izraelská armáda později informovala o dalších salvách raket vypálených na židovský stát z Íránu a Jemenu. Ceny ropy kvůli eskalaci konfliktu prudce vzrostly.
03:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Arméni potvrdili proevropské směřování. Pašinjan vyhrál volby

Vládnoucí strana Občanská smlouva arménského premiéra Nikola Pašinjana zvítězila v parlamentních volbách, podle Ústřední volební komise získala 49,8 procenta hlasů, napsala agentura Reuters. Směřuje tak ke třetímu volebnímu období. Opoziční Silná Arménie, kterou vede rusko-arménský miliardář Samvel Karapetjan, skončila druhá s 23,3 procenta. V parlamentu zasedne ještě třetí subjekt, u čtvrtého volební komise překontroluje hlasy, plyne ze zpráv médií.
07:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Měly by algoritmy určovat mzdy lidí na volné noze? Litevská vláda je rozdělena

V Litvě vypukla roztržka ohledně toho, kdo by měl určovat cenu jízdy nebo za doručení jídla – zda člověk, nebo software. Spor se dotýká širší evropské debaty o právech pracovníků takzvané gig ekonomiky a Litva ho musí vyřešit do prosince.
před 3 hhodinami

Ukrajina letos znovu ovládla 600 kilometrů čtverečních svého území, řekl Syrskyj

Ukrajinská armáda letos znovu ovládla šest set kilometrů čtverečních ukrajinského území, řekl v pondělí její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj. Agentura Reuters napsala, že jde o další náznak změny v dynamice války, kterou Rusko rozpoutalo v únoru 2022. V květnu Ukrajina ovládla o sto kilometrů čtverečních více, než kolik ztratila, podotkl také Syrskyj.
před 4 hhodinami

Zoufalí Kubánci dělají zoufalé věci, popisuje fotograf Šibík

Fotograf Jan Šibík už desítky let přináší svědectví z míst, odkud jiní utíkají. Opakovaně se vrací mimo jiné na Kubu. V karibské zemi, která se potýká s hospodářskou krizí, při své poslední návštěvě vnímal velkou apatii a zoufalství, popsal v Interview ČT24 vedeném Terezou Willoughby.
před 5 hhodinami
Načítání...