Kypr chce do NATO

Kypr by po modernizaci armády mohl podat přihlášku do Severoatlantické aliance. Podle agentur to oznámil kyperský prezident Nikos Christodúlídés, který o věci jedná se Spojenými státy. Velkou překážku na cestě ostrovního státu do Aliance však představuje Turecko, které od invaze před půl stoletím okupuje sever Kypru.

Rozhovory s Washingtonem se zaměřují například na modernizaci kyperské armády s americkou pomocí, sdělil prezident s tím, že odezva Spojených států je pozitivní. „Až bude vše na svém místě, tak se Kypr bude moci stát členem NATO,“ prohlásil Christodúlídés.

Pro Alianci to může být přínosem i kvůli zeměpisnému umístění ostrova nedaleko Izraele a Libanonu, míní hlava státu. Na strategickém ostrově ve Středomoří se střetávají zájmy regionálních i světových mocností. V roce 2011 byl u Kypru objeven zemní plyn.

Očekávaný odpor Ankary

Rozšíření NATO nicméně musí podle stávajících pravidel schválit všechny členské země. Mezi ně patří i Turecko, které vytvořilo v roce 1974 na severu země republiku, jejíž samostatnost uznává jen Ankara.

Christodúlídés, který vede uznávanou Kyperskou republiku na jihu, neřekl, jak by se s očekávaným tureckým odporem vypořádal. Nedávno ale uvedl, že je ochotný po sedmi letech obnovit jednání s Ankarou o budoucím uspořádání ostrova.

Prohlubování vztahů se Západem

Kypr byl mnoho desetiletí neutrálním státem a úvahy o členství v NATO odmítal, aby nevyvolal podrážděnou reakci Ruska, poznamenala agentura AFP. To se ale v uplynulých letech změnilo a ostrovní stát, který je od roku 2004 v Evropské unii, začal posilovat vztahy se Spojenými státy a Západem. Vliv na to podle AFP měla i válka na Ukrajině.

Aliance se v posledních dvou letech rozrostla i o dva severoevropské státy – Švédsko a Finsko, které byly tradičně neutrální, přetrvávající ruská vojenská agrese na Ukrajině je však donutila dosavadní postoj přehodnotit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
15:05AktualizovánoPrávě teď

Pekarová Adamová a Raši chtějí vytvořit fond zaměřený na mládež a sdílení kultury

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda slovenské Národní rady Richard Raši (Hlas) po středečním jednání uvedli, že chtějí vytvořit nadační fond pro česko-slovenskou přítomnost a budoucnost, který by byl mimo jiné zaměřený na sdílení kulturních hodnot mezi mládeží obou zemí. O posilování vzájemných vztahů šéf slovenského parlamentu mluvil i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Zástupce Senátu Raši ujistil, že Slovensko nadále zůstává pevnou součástí Evropské unie i NATO.
12:38Aktualizovánopřed 2 mminutami

Největší konfrontace od roku 1999, hodnotí expert střet Indie a Pákistánu

Úterní noční ostřelování mezi Indií a Pákistánem bylo podle indologa Martina Hříbka největší konfrontací mezi zeměmi od války v Kašmíru v roce 1999. Expert Jiří Krejčík upozornil, že Indie může situaci využít k tomu, aby svého západního souseda odstřihla od vody. Na uklidnění situace již podle Zbyňka Dubského z Katedry mezinárodních studií a diplomacie VŠE pracují Spojené státy. Ty však společně s Čínou dlouhodobě vyzbrojují Pákistán.
před 8 mminutami

ŽivěExtra omnes. Začala volba papeže

Ve Vatikánu začala volba nového papeže, který v čele katolické církve nahradí zesnulého Františka. První hlasování se zřejmě uskuteční ještě ve středu po vstupu kardinálů do Sixtinské kaple. Nicméně se neočekává, že by jméno Františkova nástupce vzešlo z prvního kola volby. Výběr může trvat i několik dní. Úspěšnou volbu bude signalizovat stoupající bílý dým.
16:32Aktualizovánopřed 11 mminutami

Brusel žaluje Česko a další země kvůli nařízení o digitálních službách

Evropská komise se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za nedostatečné provádění nařízení o digitálních službách (DSA). Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie.
13:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
12:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí mrtvé

Indie v noci zaútočila na území Pákistánu i na část Kašmíru pod pákistánskou kontrolou. Jde o významnou eskalaci napětí v oblasti. Pákistán obviňuje Indii, že její noční údery zabily 26 civilistů, Indie tvrdí, že se zaměřovala na cíle ozbrojenců zodpovědných za teroristické útoky z minulého měsíce. Uvádí, že zlikvidovala dvanáct teroristů. Pákistánský premiér oznámil sestřelení pěti indických letadel a odvetné údery. Ty podle Indie připravily o život civilisty v indické části Kašmíru.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Jde o duchovní věci, nikoliv o politiku, shodují se před volbou papeže Duka a Herman

Už ve středu začne katolická církev vybírat nového nejvyššího představitele. „Tady nejde o politiku. Jde o duchovní věci. A jsem přesvědčen, že to je pro kardinály naprosto zásadní,“ prohlásil před hlasováním v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem a Janou Peroutkovou bývalý mluvčí České biskupské konference Daniel Herman (KDU-ČSL). Spíše duchovní než politickou autoritou musí být papež i podle kardinála a emeritního arcibiskupa pražského Dominika Duky.
před 7 hhodinami
Načítání...