Kypr chce do NATO

Kypr by po modernizaci armády mohl podat přihlášku do Severoatlantické aliance. Podle agentur to oznámil kyperský prezident Nikos Christodúlídés, který o věci jedná se Spojenými státy. Velkou překážku na cestě ostrovního státu do Aliance však představuje Turecko, které od invaze před půl stoletím okupuje sever Kypru.

Rozhovory s Washingtonem se zaměřují například na modernizaci kyperské armády s americkou pomocí, sdělil prezident s tím, že odezva Spojených států je pozitivní. „Až bude vše na svém místě, tak se Kypr bude moci stát členem NATO,“ prohlásil Christodúlídés.

Pro Alianci to může být přínosem i kvůli zeměpisnému umístění ostrova nedaleko Izraele a Libanonu, míní hlava státu. Na strategickém ostrově ve Středomoří se střetávají zájmy regionálních i světových mocností. V roce 2011 byl u Kypru objeven zemní plyn.

Očekávaný odpor Ankary

Rozšíření NATO nicméně musí podle stávajících pravidel schválit všechny členské země. Mezi ně patří i Turecko, které vytvořilo v roce 1974 na severu země republiku, jejíž samostatnost uznává jen Ankara.

Christodúlídés, který vede uznávanou Kyperskou republiku na jihu, neřekl, jak by se s očekávaným tureckým odporem vypořádal. Nedávno ale uvedl, že je ochotný po sedmi letech obnovit jednání s Ankarou o budoucím uspořádání ostrova.

Prohlubování vztahů se Západem

Kypr byl mnoho desetiletí neutrálním státem a úvahy o členství v NATO odmítal, aby nevyvolal podrážděnou reakci Ruska, poznamenala agentura AFP. To se ale v uplynulých letech změnilo a ostrovní stát, který je od roku 2004 v Evropské unii, začal posilovat vztahy se Spojenými státy a Západem. Vliv na to podle AFP měla i válka na Ukrajině.

Aliance se v posledních dvou letech rozrostla i o dva severoevropské státy – Švédsko a Finsko, které byly tradičně neutrální, přetrvávající ruská vojenská agrese na Ukrajině je však donutila dosavadní postoj přehodnotit.

Načítání...